با ما همراه باشید

اخبار 25

نانوایانی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند!

منتشر شده

در

نانوایانی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند!

ایسنا/چهارمحال و بختیاری از چند سال گذشته هزینه‌های تولید نان که شامل هزینه آب، برق، گاز، بیمه، آرد، مواد افزودنی و … افزایش داشته و این هزینه‌ها در حال افزایش است، اما این تورم در قیمت نان دیده نشده است و حمایت‌های دولتی نیز هزینه‌های سرسام‌آور تولید در این بخش را جبران نمی‌کند.

به‌گزارش ایسنا، نان یکی از ضروری‌ترین کالاهای مصرفی مردم به‌شمار می‌رود، بحث کیفیت و قیمت نان همواره مورد گلایه مصرف‌کنندگان و نانوایان است، نانوایان از قیمت پایین نان، افزایش هزینه‌های پخت نان و کیفیت آرد مصرفی و شهروندان نیز از کیفیت نان گلایه دارند، اما به‌نظر می‌رسد تاکنون چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده نشده است.

قطعا افزایش قیمت نان نیز تاثیر زیادی در سفره‌های دهک‌های پایین جامعه خواهد گذاشت و سفره‌های این قشر را که نان قوت قالبشان است را کوچکتر از گذشته می‌کند، شواهد نشان می‌دهد دولت نتوانسته تدبیر چندانی برای جلوگیری از فشار اقتصادی به دهک‌های پایین جامعه و نانوایان برای تامین معیشت داشته باشد.

پایین بودن قیمت نان موجب می‌شود که برخی نانوایان اقدام به فروش آرد دولتی به قیمت آزاد کنند، این در حالیست که فروش آرد دولتی ممنوع است و نانوایان باید سهمیه اختصاص یافته را به پخت نان اختصاص و در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند.

یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها گلایه شهروندان شهرکردی را در پی دارد، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی نانوایی‌ها است، بازرسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی معتقدند میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها مطلوب نیست، شاید یکی از دلایل این مسئله کم بودن تعداد کارگران و ایجاد صف‌های طولانی در نانوایی‌ها باشد، زیرا اگر نانوایان درآمد کافی نداشته باشند نمی‌توانند کارگر به اندازه نیاز به‌کار بگیرند.

در این روزهای کرونایی اگر چاره‌ای برای حل مشکلات معیشتی نانوایان اندیشیده نشود، نان نانوایان در تنور بی‌تدبیری‌ها آجر می‌شود و دود این بی‌تدبیری‌ها در چشم مصرف‌کننده می‌رود، نانوایان این روزها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند، مسئولان باید در اسرع وقت تدبیری برای حمایت از این قشر که امروز نقش موثری در تامین مهم‌ترین کالای اساسی مردم دارند، بیاندیشند.

قیمت پایین نان جوابگوی هزینه‌های معیشتی نانوایان نیست

تعدادی از نانوایان شهرکردی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کردند: در حالیکه هزینه‌های تولید در طول چند سال گذشته افزایش چند برابری داشته است، اما افزایش قیمت نان به اندازه‌ای نبوده که این هزینه‌ها را جبران کند؛ پخت نان در کار مشقت زیاد آن سود چندانی ندارد.

این نانوایان گفتند: بسیاری از کارگران نانوایی از اقشار کم‌درآمد جامعه هستند و با این حقوق اندک نمی‌توانند از پس هزینه‌های معیشتی خود بر بیایند، قطعا افزایش قیمت نان با تورم در جامعه سازگار نیست.

آن‌ها معقتد بودند: یکی از دلایل هدررفت نان، قیمت پایین آن است، اگر نان با قیمت معقول عرضه شود، مردم نیز بر اساس نیاز روزانه خود نان تهیه می‌کنند و نان به هدر نمی‌رود، زمانی‌که قیمت نان پایین باشد مردم نان را بیش‌تر از نیاز مصرفی خود تهیه می‌کنند و نان مازاد دورریز می‌شود.

افزایش قیمت نان باید سالانه اتفاق بیوفتد

بهرام قاسمی رئیس اتحادیه نانوایان شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه آرد مورد نیاز نانوایان بر اساس پخت روزانه نان به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند، اظهار کرد: کمبودی از نظر تامین آرد وجود ندارد، اما این آرد بر اساس سهمیه هر نانوایی در بین آن‌ها توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه‌های پخت نان از جمله هزینه بیمه، اجاره، برق، گاز، آرد و … در طول چند سال اخیر افزایش داشته است، گفت: اما قیمت نان در چهارمحال و بختیاری افزایش چندانی نداشته، همچنین قیمت نان در استان بسیار کمتر از استان‌های مجاور است.

قاسمی در خصوص کیفیت آرد توزیعی در بین نانوایی‌های شهرکرد، توضیح داد: خوشبختانه آرد تولیدی در کارخانه آرد خوشه شهرکرد بسیار با کیفیت است، ۵۰ درصد کیفیت نان مربوط به آرد و ۵۰ درصد نیز مربوط به نانوا است، متاسفانه برخی نانوایان در  پخت نان با دقت عمل نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه نانوایان شهرکرد با تاکید بر اینکه فروش آرد دولتی توسط نانوایان ممنوع است، بیان کرد: اکثر نانوایان به این قانون عمل می‌کنند، اما فروش آرد در برخی از نانوایی‌ها وجود دارد که در صورت مشاهده برخورد لازم توسط بازرسان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد نان هدر می‌رود، خاطرنشان کرد: اگر قیمت نان معقول باشد، مردم به اندازه لازم نان تهیه می‌کنند و نانوایان نیز با انگیزه بالاتری نان با کیفیت تحویل مردم می‌دهند.

قاسمی افزود: هرساله با افزایش قیمت‌ها، حقوق کارمندان حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، اما در بحث افزایش قیمت نان این اتفاق نمی‌افتد، افزایش قیمت نان به‌صورت معقول می‌تواند آبی بر روی زخم‌های نانوایان باشد، امیدواریم مسئولان چهارمحال و بختیاری در سال آینده برای افزایش قیمت نان برنامه‌ای داشته باشند.

رئیس اتحادیه نانوایان شهرکرد در پایان یادآور شد: در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها تذکرات لازم به نانوایان داده می‌شود، اما به‌علت گرمای هوا استفاده از ماسک برای نانوایان تا حدودی دشوار است، تقریبا حدود بالای ۶۰ درصد نانوایان در زمان پخت نان از ماسک استفاده می‌کنند، همچنین در تمام نانوایی‌ها کارتخوان موجود است، اما برخی از خریداران با پول نقد به نانوایی مراجعه می‌کنند و نمی‌توانیم از فروش نان به این افراد خودداری کنیم، تقاضا داریم مردم با پول نقد به نانوایی مراجعه نکنند.

فروش آرد دولتی ممنوع است

غلامرضا قائدامینی معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌های سطح استان، اظهار کرد: خوشبختانه میزان رعایت پروتکل‌ها در نانوایی‌ها نسبت به سایر اصناف مطلوب‌تر است.

وی افزود: در تمامی نانوایی‌ها دستگاه کارتخوان نصب شده و دریافت پول نقد ممنوع است و نانوایان ملزم به استفاده از ماسک، کلاه و روپوش هستند، برای نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها گشت ویژه در نظر گرفته شده است.

قائدامینی با بیان اینکه با نانوایانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، به شدت برخورد می‌شود، گفت: از ابتدای سال‌جاری حدود ۱۶۰ پرونده تخلف در این زمینه تشکیل شده و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است، شهروندان می‌توانند گزارشات خود را جهت پیگیری با سازمان صمت در میان بگذارند.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه فروش آرد در نانوایی‌های دولتی ممنوع است، عنوان کرد: باوجود تاکیدات فراوان برخی از نانوایان اقدام به فروش آرد دولتی به قیمت آزاد می‌کنند، این مسئله تخلف است.

وی تاکید کرد: اگر فروش آرد توسط نانوایان دولتی احراز شود، برخورد با این نانوایان غضب‌آلود خواهد بود، این برخورد تا ابطال دائم پروانه کسب نیز قابلیت اجرا دارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها