با ما همراه باشید

اخبار 56

نباید به نهاد شوراها به عنوان سکوی پرش نگاه کرد

منتشر شده

در

نباید به نهاد شوراها به عنوان سکوی پرش نگاه کرد

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه نباید به نهاد شوراها به عنوان سکوی پرش نگاه کرد،گفت: در دوره مدیریت شهری فعلی اقدامات ارزنده‌ای در بخش های مختلف صورت گرفته است.موضوع احیاء محله گرایی و آشتی مردم با شهر اقدام مهم و اثر بخشی بوده است هر چند به نظر می رسد مدیریت شهری تهران می توانست بهتر از ظرفیت هایی که در اختیار دارد برای اداره شهر استفاده کند و امیدواریم در زمان باقی مانده تلاش بیشتری را در شوراها و مدیریت شهری در راستای تحقق خواسته های مردم شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در دیدار جمعی از کارآفرینان با تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با گرامی داشت یاد و خاطره رهبر فقید انقلاب، یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب را حضور موثر زنان در عرصه‌های مختلف بویژه در حوزه‌های علم و  صنعت و کارآفرینی دانست و گفت: جامعه امروز ما نیازمند حضور فعالانه و نه تشریفاتی زنان در سطوح مختلف از جمله مدنی، سیاسی و اجرایی است و نادیده گرفتن این نیروی عظیم و کارآمد با آثار و نتایج زیان‌بار در عرصه‌های مختلف تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا همراه بوده و هست.

وی در همین زمینه افزود: می توان با اتکا به مبانی راهگشای اسلام و تجربه‌های غنی ملی و جهانی، افق‌های تازه‌ای برای نقش‌آفرینی و حضور معنادار و معنابخش زنان در عرصه‌ سیاست، فرهنگ و مدیریت گشود و در همین زمینه کانون‌های مهم سیاسی ، اجتماعی و صنفی نظیر انتخابات، نهادهای مدنی و احزاب سیاسی و تشکلهای مردم نهاد از جمله ساز و کارهای شناخته شده‌ای هستند که با بالا رفتن سهم و نقش زنان در آنها می‌توان به بهبود شاخص‌های توسعه، دموکراسی و مدنیت جامعه امید بست .
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه فرهنگی بر نهادهای حکومتی حاکم شده است که گزارش مقطعی و کوتاه مدت به جامعه ارائه می دهند،ادامه داد: هرکسی می خواهد بگوید من چه کار کرده‌ام برای اینکه احساس می‌کند با گزارش های فردی و مقطعی می تواند مدارج بالاتر را طی کند این فرهنگ هم نوعی فرهنگ فردگرایی است که با روحیه مسئولیت‌پذیری و همکاری و تلاش جمعی سازگاری ندارد.

وی با بیان اینکه در برنامه‌ها هم متاسفانه ناخواسته یک نوع فردگرایی احساس می شود،تصریح کرد: موضوعی که در مجلس دهم بارها با دوستان مطرح کردم این بود که عموما علاقمند به نوشتن انشاء هستیم در صورتیکه برای ما نوشتن قانون و طرح تسهیل گر باید ملاک باشد .انشاء نویسان خوبی هستیم.علاقه‌مند هستیم صحبت‌های قشنگ انجام دهیم که مستمع را در کوتاه مدت به وجد بیاریم و فضای مجازی هم به این نگاه کمک کرده است. در فضای مجازی معمولا به دنبال خروجی های یک شبه و لحظه ای هستند یک موضعی می گیرند یک شبه هم عده ای هورا می‌کشند فردا هم فراموش می‌شود که  چه آثار و چه نتیجه ای این موضع‌گیری و این صحبت در پی داشته است.

عارف با بیان اینکه معمولا در رویدادهای مهم سیاسی مانند انتخابات در کشور ما در نهایت چند نفر  برای آن جریان تصمیم گیری می‌کنند،خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تشکیلات شکل بگیرد ،نهادینه شود و به ثبات برسد اعضای آن تشکل باید از حقوق فردیشان بگذرند و با اعتقاد به حرکت جمعی و تصمیمات اجماعی فعالیت خود را شکل دهند.البته در تشکل‌های غیر سیاسی این روند بیشتر دیده می‌شود ولی واقعیت این است که نوعی دل زدگی  و عدم استقبال را در جامعه نسبت به تشکل های سیاسی می بینیم آن هم به دلیل مسئولیت پذیر نبودن تشکل‌های سیاسی در قبال وعده های داده شده به مردم است.
رئیس بنیاد امید ایرانیان تصریح کرد: در مبارزات انتخاباتی ببینید چه حرف‎های آنچنانی زده می شود که یعنی همه مشکلات عالم را آن فرد می‎خواهد ظرف یکی-دو سال حل کند. اصلا فکر نمی‌کند که در این خصوص اختیار دارد یا نه؟ و یا امکانات کشور می تواند جوابگو باشد یا نه؟
وی ادامه داد:در مجلس شورای اسلامی  بیشتر تعداد تذکر دادن ها مورد توجه قرار می گیرد حالا این تذکرات چه نتیجه ای را در پی داشته است؟ چقدر فرد تذکر دهنده به این تذکرات اشراف داشته است؟ چقدر برای  به نتیجه رسیدن تذکر تلاش شده است ؟سوالاتی که اغلب بی جواب می ماند!

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه هیچ راهی جز رویکرد برنامه ای نداریم ،گفت: درکشور ما به گونه ای وانمود شده است که پول نفت درآمد است و انفال و ثروت ملی نیست. دولت با چه مجوز اخلاقی پول نفت را هزینه می‌کند؟ چه کسی این اجازه را داده است ثروتی که متعلق به نسل های آینده است به راحتی هزینه شود؟

وی با بیان اینکه برنامه سوم توسعه یکی از موفق ترین برنامه ها از حیث اجرا بوده است،یادآور شد: از سال 1327 تا امروز ، برنامه ای که به اهداف خودش رسید، تقریبا برنامه سوم توسعه بوده است. یک دلیل آن این بود که ما شعار ندادیم اگر می‌دانستیم بناست 100 کیلومتر مسیر را طی کنیم گفتیم 80 کیلومتر نگفتیم 120 کیلومتر در نتیجه اینکه می‌گویند همه اهداف برنامه سوم تحقق پیدا کرده است  به این دلیل بوده که ما حرف های بی‌ربط نزدیم اصلاح ساختار  را مدنظر قرار داده بودیم تا نگاه قیم مآبانه و فردی را کم کنیم و عموما به اهداف کمی بالای 90 درصد رسیدیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت حضور و نقش آفرینی و مسئولیت پذیری  بخش خصوصی تاکید کرد و گفت:  در مقطع فعلی باید بخش خصوصی به  یک ثباتی برسد و اقتداری پیدا کند البته در مقاطعی تلاش کردند بخش خصوصی را از بین ببرند ولی موفق نشدند .
عارف با بیان اینکه  برای اعتلای کشور و پاسخ به مطالبات مردم راهی جز حضور و مشارکت همراه با مسئولیت و اختیار بخش خصوصی نداریم ،خاطرنشان کرد: بخش خصوصی هم برای حضور و نقش آفرینی نیاز به یک فضای کاری و پایدار با اعتماد کامل متقابل است.
وی در همین زمینه افزود: ما باید خودمان را یاور بخش خصوص بدانیم ،باید نگاه ها به بخش خصوصی اصلاح شود .بخش خصوصی در کشور ما هم علیرغم همه  بی‌مهری هایی که نسبت به آن صورت گرفت ولی در حوزه‌های مختلف رقیب قدرتمندی در منطقه برای شرکت‌های مطرحی هستند که بعضا مورد حمایت دولت‌های متبوع خود هم قرار دارند.قطعا با حمایت از بخش خصوصی ،آنان در فعالیت‌های منطقه در زمینه های اقتصادی ،زیربنایی،تولیدی و علمی و فناوری می تواند حضور موثرتری داشته باشند.
وی با انتقاد از نگاه کوتاه مدت در بخش خصوصی و بی اعتنایی به بخش تحقیق و توسعه و داشتن بازار تضمین شده در داخل کشور  ،تاکید کرد: همین نگاه کوتاه مدت باعث شده است در صنعت خودرو شاهد این وضعیت اسف بار باشیم .ما که یکسال زودتر  از کره جنوبی خودرو به بازار آوردیم. ما که پیکان ساز بودیم حال تبدیل به پراید ساز شدیم. ولی ببینید کشور کره چه مسیری را طی کرده است علی‌رغم اینکه فارغ التحصیل های دانشگاه‌های ما جزو بهترین‌ها هستند  و در تولید علم و فناوری دست برتر را در منطقه داریم.
عارف با یادآوری فلسفه تشکیل بنیاد امید ایرانیان ،خاطرنشان کرد: بنیاد امید ایرانیان را تاسیس کردیم که واقعا” رویکردهای مقطعی و بعضا سیاسی را به رویکردهای راهبردی تبدیل کنیم که در این زمینه هم تا حدودی موفق هم بودیم.

وی با اشاره به مباحث صورت گرفته در جلسه در ارتباط با نهاد شوراها، با بیان اینکه نباید از  انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا غافل بود،خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم دمکراسی نهادینه بشود و واقعا” حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش حاکم شود مهمترین آن در اداره شهر تبلور پیدا می‌کند. انتخابات شوراها باید جدی گرفته شود و برای تشکیل یک پارلمان محلی کارآمد تشکلهای اجتماعی و صنفی در این زمینه بسیار می‌توانند تاثر گذار باشند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه نباید به نهاد شوراها به عنوان سکوی پرش نگاه کرد،گفت:در دوره مدیریت شهری فعلی اقدامات ارزنده‌ای در بخش های مختلف صورت گرفته است.موضوع احیاء محله گرایی و آشتی مردم با شهر اقدام مهم و اثر بخشی بوده است هر چند به نظر می رسد مدیریت شهری تهران می توانست بهتر از ظرفیت هایی که در اختیار دارد برای اداره شهر استفاده کند و امیدواریم در زمان باقی مانده تلاش بیشتری را در شوراها و مدیریت شهری در راستای تحقق خواسته های مردم شاهد باشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها