با ما همراه باشید

اخبار 23

نشستی برای بررسی مطالبات مستندسازان

منتشر شده

در

نشستی برای بررسی مطالبات مستندسازان

هیات مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند با محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند،در ابتدای این دیدار محمد حمیدی‌مقدم هدف از این دیدار را  پیگیری و عملی کردن مباحث مطروح شده در نشست قبلی انجمن صنفی با محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد تا با تبادل‌نظر و گفت‌وگوهای پیوسته بین مرکز گسترش  سینمای مستند و تجربی به‌عنوان متولی اصلی سینمای مستند در وزارت فرهنگ و ارشاد و انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، شرایط عملی کردن ایده‌های مهمِ صنفی و فرهنگی فراهم شود.

از آنجا که در نشست با رئیس سازمان سینمایی، محور مطالبات جدی هیات مدیره انجمن از سازمان سینمایی، مسائل معیشتی مستندسازان، بالا بردن بودجه سینمای مستند، ایجاد شرایط اکران مناسب فیلم‌های مستند و رسیدن به برآورد درست و کف دستمزدها و اصلاح قراردادها برای فیلم‌سازان مستند بود، دستور نشست اصلی این دیدار نیز به همین موضوعات مهم اختصاص داده شد.

همچنین در این نشست پیشنهاد تولید مستندهای کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت با قیمت‌های به روز از سوی هیات مدیره انجمن به مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند ارائه شد.

در بخش دیگری از این جلسه اهمیت درنظرگرفتن کف دستمزد و ردیف بودجه برای کارگردان، تنظیم یک قرارداد تیپ دوسویه که منفعت کارگردان و تهیه‌کننده در آن لحاظ شده باشد، بالا بردن دستمزدها و هزینه‌های جاری در برآوردها با هدف بالا رفتن آرامش خاطر فیلم‌سازان و بالارفتن سطح کیفی فیلم‌های تولیدی مطرح و مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

ایجاد نظام درست تهیه‌کنندگی که موجب حرفه‌ای شدن آثار مستند از لحاظ تولید می‌شود نیز یکی دیگر از موضوعات مهم مطرح‌شده در این نشست بود؛ موضوع مهمی که می‌توان با راه‌اندازی آن شاهد آثاری باشیم که فیلم‌ساز تنها در آن دغدغه کارگردانی داشته باشد و بار مسائل تولیدی از دوش او برداشته شود.
همچنین با توجه به موافقت طرفین بر ناکافی بودن بودجه و کف دستمزدها، مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند و مرکز گسترش تشکیل شود و در سریع‌ترین زمان و طی نشست‌های تخصصی برآورد بودجه حقیقی ، به روز و متناسب با سینمای حرفه‌ای مستند را برای اجرایی شدن تهیه و تنظیم کند.
موضوع مهم دیگری که در این نشست مطرح شد جذب سرمایه خارجی و فاند برای فیلم‌های مستند بود؛ نمایندگان انجمن صنفی بر این باور بودند که با وجود مصائب امروز فیلم‌سازی، جذب فاند می‌تواند بار روانی بیشتری برای کارگردان ایجاد کند و مدیریت مرکز نیز معتقد بود که فاند می‌تواند به نفع فیلم‌ساز باشد، چراکه درصورت حرفه‌ای شدن، عرضه فیلم مستند موجب سودآوری مالی بیشتری برای فیلم‌ساز خواهد شد. طرفین بر این باور بودند که موضوع فاند از مباحثی است که به نشست‌های متعدد و کارشناسی نیاز دارد.
در ادامه، مدیریت مرکز گسترش حمایت خود را از انجمن صنفی جهت پیشبرد مستندنگاری پروژه‌های ملی اعلام کرد و معتقد بود که محقق شدن این اقدام که مصوب هیات دولت قبل بود، می‌تواند شرایط کار و معیشت اعضای صنف را بهبود بخشد و امنیت شغلی نسبی را در بر داشته باشد.

موضوع دیگری که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت درخصوص پیشنهاد اسامی برای هیات انتخاب و داوری در جشنواره حقیقت بود که هیات مدیره اعلام کرد انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند 310 عضو دارد که همه آنها دارای رزومه و تجربه حرفه‌ای هستند و دبیرخانه و دبیر جشنواره می‌تواند از این همکاران برای حضور در هیات‌های انتخاب و داوری بهره‌مند شود. همچنین انجمن صنفی از سوی نماینده خود در شورای سیاست‌گذاری جشنواره، مهدی اسدی، پیگیر مطالبات خود از جشنواره است.
در انتهای این دیدار محمد حمیدی‌مقدم و نمایندگان صنف با تاکید بر مستمر بودن برگزاری این‌گونه نشست‌های مطالباتی، آن را دلیل ایجاد استراتژی در سینمای حرفه‌ای مستند بیان کردند و تأکید داشتند این گفت‌وگوها نقطه عطفی برای بهترشدن فضای مستندسازی و پیشرفت به سمت حرفه‌ای شدن سینمای مستند در کشوراست.

در این دیدار بابک بهداد رئیس انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و اعضای انجمن;  شهرام درخشان، هادی آفریده و رضا عاطفی و اعضای کارگروه رفاه انجمن؛ شراره عطاری، جواد وطنی، حامد عزیزی و مهدی قنواتی و همچنین حامد شکیبانیا معاونت مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشتند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 23

بدلکاران سینما نیز وارد رقابت شدند

منتشر شده

در

توسط

بدلکاران سینما نیز وارد رقابت شدند

دبیر جشن سینمایی و تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) اعلام کرد که از بیست‌ویکمین دوره جشن حافظ، «طراحی و اجرای بدلکاری» آثار سینمایی ایران در بخش بهترین دستاورد فنی و هنری مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، امید معلم  در این مورد کفت: «بدلکاری یکی از ارکان اصلی در اجرای چشمگیر سینمایی بین‌المللی است که در ایران نیز رشد قابل توجهی داشته و امیدواریم که این تصمیم از سوی جشن حافظ نیز به اهمیت بیشتر حرفه بدلکاری در میان مخاطبان و اهالی سینما کمک کند.»

 

بیست و یکمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ در سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

 

متعاقبا زمان و چگونگی برگزاری مراسم این دوره براساس شرایط جامعه و همه‌گیری ویروس کرونا اعلام خواهد شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 23

قرارداد انصاری با پرسپولیس فسخ شد

منتشر شده

در

توسط

قرارداد انصاری با پرسپولیس فسخ شد

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس با فسخ قراردادش رسما از جمع سرخپوشان جدا شد.

به گزارش ایسنا، محمد انصاری که در چند روز گذشته خواستار جدایی از پرسپولیس شده بود، در نهایت پس از چند دور مذاکره قراردادش به صورت توافقی با پرسپولیس فسخ کرد.

مدیران باشگاه پرسپولیس و یحیی گل‌محمدی مخالف جدایی انصاری بودند اما این مدافع که در تفکرات تاکتیکی گل‌محمدی کمتر فرصت بازی پیدا می‌کند، اصرار به جدایی داشت و در نهایت این مهم محقق شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 23

شش شهر لرستان به لحاظ گردوغبار در شرایط بسیار ناسالم قرار دارند

منتشر شده

در

توسط

شش شهر لرستان به لحاظ گردوغبار در شرایط بسیار ناسالم قرار دارند

ایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در یازدهمین روز آلوده امسال شش شهر استان به لحاظ گردوغبار در شرایط بسیار ناسالم قرار دارند.

مهرداد فتحی بیرانوند امروز ۲۷ اسفندماه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با وجود موجی از گردو غبار که از روز گذشته به لرستان وارد شده است هم‌اکنون وضعیت هوای شهرهای خرم‌آباد، سلسله، دلفان، کوهدشت، پلدختر و رومشکان در شرایط بسیار ناسالم قرار دارند.

وی اضافه کرد: وضعیت آلودگی در این شش شهر پنج برابر حد استاندارد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت:  همچنین وضعیت  شهرهای الیگودرز، ازنا، بروجرد و دورود نیز در شرایط ناسالم و بین سه تا سه‌ونیم برابر حدمجاز است.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: امروز  یازدهمین روز آلوده لرستان در سال ۹۹ است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها