با ما همراه باشید

اخبار 19

نکاتی درباره کارآزمایی های بالینی واکسن برکت/ چرا برخی با وجود تزریق واکسن فوت کردند؟

منتشر شده

در

نکاتی درباره کارآزمایی های بالینی واکسن برکت/ چرا برخی با وجود تزریق واکسن فوت کردند؟

در همایش “نتایج مطالعات واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹” توضیحاتی درباره کارآزمایی های بالینی واکسن برکت ارائه شد.

به گزارش ایسنا، دکتر حامد حسینی نماینده واکسن کووبرکت در همایش “نتایج مطالعات واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹” که صبح امروز (یکشنبه، 30 آبان) توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، در خصوص مطالعات انجام‌شده این واکسن گفت: از مجموعه فعالیت‌های پیش‌بالینی انجام‌شده، دو مقاله در این مجموعه چاپ شده که یکی از آنها که شاید مرتبط به موضوع نباشد، روی واکسن mRNA‌ است و در مجله vaccine‌ منتشر شده و یکی دیگر در مجله medical virology چاپ شده است.

وی گفت: در ۹ دی ماه سال گذشته مجوز مطالعه فاز یک را برای جمعیت ۱۸ تا ۵۰ سال گرفتیم. مطالعه‌ای بود که متعاقب آن فاز یک بالای ۵۰ سال انجام شد. یک مطالعه فاز دو هم انجام دادیم برای جمعیت ۱۸ تا ۷۵ سال و یک مطالعه فاز سه تا الان انجام شده است و از چند روز قبل مطالعه ۱۲ تا ۱۸ سال انجام شده که متعاقب آن مطالعه فاز دو انجام خواهد شد.

حسینی ادامه داد: پروفایل توسعه بالینی این واکسن مشتمل بر شش مطالعه کارآزمایی بالینی بوده که همگی در ایران انجام شده است و توسط اساتیدی مثل خانم دکتر محرز، آقای دکتر طبرسی و آقای دکتر صالحی سوپروایز شده است. در یک نگاه کلی به فرآیند کارآزمایی‌های بالینی مشاهده می‌کنیم که در مرحله یک فاز یک، در سه بازو دوز سه میکروگرم و پنج میکروگرم روی ۵۶ نفر مقایسه شده است و مشاهده کردیم که دوز پنج میکروگرم استفاده شود.

نماینده واکسن کووبرکت همچنین اظهار کرد: در مرحله دو از فاز یک، بر روی ۳۲ نفر بالای ۵۰ سال دوز پنج میکروگرم را با پلاسبو مقایسه کردیم و مشاهده شد که ایمونوژن است و آماده شدیم برای فاز بعدی.

وی گفت: در مطالعه فاز دو بر روی ۲۸۰ نفر، جمعیت ۱۸ تا ۷۵ سال مطالعه ایمونوژنیسیته را انجام دادیم و بعد از این‌که مجوز آن را گرفتیم، نتایج را به کمیته ملی اخلاق در پژوهش و سازمان غذا و دارو ارائه کردیم و اجازه گرفتیم بر روی جمعیت ۲۰ هزار نفر، مطالعه فاز سه را انجام دهیم.

مطالعه فاز سه، انتهای اردیبهشت سال جاری انجام شد و شهریور ماه داده‌های آن را به سازمان غذا و دارو دادیم. سه روز قبل نیز مطالعه فاز یک ۱۲تا ۱۸ سال انجام شد و انشاالله فاز دو این مطالعه را ادامه می‌دهیم.

نماینده واکسن کوو ایران برکت درباره اثربخشی این واکسن گفت: در فاز سوم افراد شرکت‌کننده در مطالعه دسته‌بندی می‌شدند. مجموعه این تحلیل نشان داد، با تزریق دو دوز واکسن به فاصله چهار هفته، در افرادی که در ابتدای مطالعه سرونگاتیو بودند، اثربخشی واکسن ۸۴.۲۸ درصد بوده و زمانی که این آنالیز بر روی جمعیت کلی (هم سرونگاتیو و سروپازتیو) تکرار شد، اثربخشی واکسن ۸۳.۷۵ درصد برآورد شد.

وی ادامه داد: هر کسی علامت داشت یا بین افراد خانواده فرد مشکوک داشت، فراخوان می‌کردیم. نتایج مطالعه نشان داد که ۵۰.۷۱  درصد تزریق دو دوز واکسن کووایران برکت می‌تواند از کلیه موارد کووید با علامت و بدون علامت جلوگیری کند.

حسینی در خصوص اثربخشی واکسن در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان عنوان کرد: بر اساس قوانین کشوری در آن زمان برای افراد سرپایی هم رمدسیویر تزریق می‌شد، کمیته علمی مطالعه تصمیم گرفت افرادی که کاندید تزریق رمدسیویر به صورت سرپایی می‌شدند هم در این طبقه‌بندی گنجانده شوند. نتایج نشان داد که تزریق دو دوز واکسن ۷۰.۱۴ درصد از بستری در بیمارستان جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: هر کسی علامت داشت یا بین افراد خانواده فرد مشکوک داشت، فراخوان می‌کردیم. نتایج مطالعه نشان داد که ۵۰.۷۱ درصد تزریق دو دوز واکسن کووایران برکت می‌تواند از کلیه موارد کووید با علامت و بدون علامت جلوگیری کند.

حسینی در مورد رویدادهای نامطلوب مشاهده شده طی مطالعات این واکسن گفت: ۲۸۳ serious adverse event یا رویداد نامطلوب جدی در گروه پلاسبو و گروه واکسن، مرتبط یا غیر مرتبط به واکسن کووایران برکت به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارائه شده است.

وی افزود: تا پایان شهریور ماه پنج مرگ گزارش کردیم که از این پنج مرگ، سه مرگ قبل از واکسیناسیون کامل و دو مرگ در بازه دو هفته بعد از واکسیناسیون کامل و تزریق دوز دوم اتفاق افتاده بود. متاسفانه این دو فرد هر دو در گروه دارونما بودند و در گروه واکسن مرگی را مشاهده نکردیم.

 

وضعیت مقالات منتشر شده از مطالعات واکسن کوو ایران برکت

حسینی درباره مقاله‌های مستخرج از این مطالعات گفت: فاز یک و دو را در قالب یک مقاله سابمیت کردیم و نتایج داوری را گرفته‌ایم. مشتاقیم که نتایج فاز یک و دو پذیزش بگیرد.

وی ادامه داد:‌یک مقاله در خصوص نوترالایز کردن واریانت‌های مختلف از نتایج فاز یک و دو سابمیت کردیم که منتظریم پذیرش بگیرد. همچنین پروتکل فاز سه به عنوان یک protocol study سابمیت شده است. نتایج واریانت دلتا در قالب یک letter سابمیت شده و در حال داوری است.  نتایج فاز سه امروز قرار بود که پروف نهایی را برای سابمیشن بگیرد و در یکی دو روز آینده ثبت می‌شود. در کل باید گفت پنج مطالعه از مطالعات کووایران برکت نهایی شده و آماده پذیرش هستند.

حسینی در پاسخ به سوال دکتر قباد مرادی که چرا انتشارات شما با تاخیر بوده، گفت:تشکر می‌کنم به خاطر این سوال؛ چرا که این انتقاد هم وارد است و هم علاقه‌مندم در مورد این موضوع صحبت کنم. مطالعات واکسن خارجی را نگاه کنید از ابتدا و اولین داوطلبی که وارد مطالعه شد تا زمان انتشار مقاله را بررسی کنید. ما ایرانی‌ها، نه تنها واکسن برکت، همه ما چقدر lack time داریم؟ آیا کمبود وقت داریم یا نه؟ آیا این موضوعی است که در رسانه‌های خودمان در حال صحبت است؟ ما ۹ دی ماه فاز یک واکسن برکت را شروع کردیم، خبرهای بهمن سال گذشته این است که شما چرا مقاله چاپ نکردید. فشار و اضطرار اجتماعی وجود دارد ولی کمی سناریو متفاوت است. حدود ۱۰ ماه و ۲۰ روز پیش اولین مطالعه بالینی را آغاز کردیم، مجوز شش مطالعه گرفتیم و پنج مقاله داشتیم، دو مقاله پیش‌بالینی که منتشر شده و دو مورد آماده پذیرش است.

دکتر مینو محرز در پایان، در خصوص پایداری آنتی‌بادی پس از چند ماه گفت: با توجه به این‌که این واکسن ویروس ضعیف‌شده بوده، پایداری آنتی‌بادی آن خوب بوده ولی دوز سوم نیاز است که به صورت بوستر تزریق شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها