با ما همراه باشید

هواشناسی

هشدار؛ بارش برف، باران و وزش باد شدید در اغلب استان‌ها از جمعه

منتشر شده

در

عکس خبر آرشیوی است.

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار نارنجی و یک هشدار در سطح زرد، از تشدید فعالیت سامانه بارشی از جمعه ( ۱۵ بهمن ماه) در اغلب استان‌های کشور خبر داد.

 سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی روزهای جمعه( ۱۵ بهمن ماه) در مناطق شمال و شرق خوزستان، شمال ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، جنوب لرستان، جنوب اردبیل، شمال زنجان تا شنبه( ۱۶ بهمن ماه) در ارتفاعات گیلان، مازندران و گلستان، غرب فارس، شمال بوشهر، شرق خراسان رضوی خبر داد.

نوع مخاطره این پدیده بارش برف و باران، وزش باد شدید، کولاک برف و پدیده مه خواهد بود.

اثر این مخاطره می‌تواند سبب لغزندگی سطح جاده‌ها و اختلال در تردد، کولاک برف، کاهش دید، احتمال سقوط بهمن، مسدود شدن جاده‌های مواصلاتی برف گیر، افت فشار گاز و تاخیر و احتمال لغو پرواز شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط اجتناب از سفرهای غیر ضروری، همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، توقف فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی دستگاه‌های امدادی جت برف روبی و مقابله با خسارت احتمالی و مدیریت در مصرف انرژی است.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری در سطح نارنجی از افزایش سرعت باد در روزهای شنبه و یکشنبه ( ۱۶ و ۱۷بهمن ماه) در دریای خزر، استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و خلیج فارس، استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و دوشنبه( ۱۸ بهمن ماه) در خلیج فارس، استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان خبر داد.

افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۳ متر مخاطره این پدیده خواهد بود.

خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق‌های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی از اثرات این مخاطره است.

توصیه می‌شود احتیاط در تردد قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی‌های تجاری و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.

در پایان سازمان هواشناسی با صدور هشداری در سطح زرد از نفوذ سامانه بارشی طی بازه زمانی جمعه( ۱۵ بهمن ماه) تا یک‌شنبه( ۱۷ بهمن ماه) خبر داد.

بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت و رعد و برق و کاهش دما از روز شنبه( ۱۶ بهمن ماه) مخاطراتی است که این سامانه به همراه خواهد داشت.

منطقه اثر این پدیده جمعه( ۱۵ بهمن ماه) استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان، زنجان، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، خوزستان، قزوین، البرز، تهران، شمال فارس و شمال بوشهر، خواهد بود.

شنبه( ۱۶ بهمن ماه) استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال زنجان، گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، شمال و ارتفاعات کرمان درگیر این سامانه می‌شوند.

استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان نیز یکشنبه( ۱۷ بهمن ماه) میزبان این سامانه خواهند بود.

مخاطرات حاصل از این سامانه می‌تواند سبب اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی در اثر بارش برف،تاخیر و احتمال لغو پرواز و احتمال آب گرفتگی معابر شهری شود.

اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، امتناع از جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف روبی در این شرایط ضروری است.

در ادامه سازمان هواشناسی از  وزش باد شدید در برخی مناطق جنوبی همراه با گردوخاک طی روز شنبه( ۱۶ بهمن ماه) در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، تهران، البرز، قم، سمنان و مرکزی خبر می‌دهد.

در پی فعالیت این سامانه در نواحی مستعد احتمال خیزش گردوخاک و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

توصیه می‌شود مستحکم کردن سازه‌های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره و عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده در دستور کار قرار گیرد.

 در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

 هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هواشناسی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از فردا

منتشر شده

در

توسط

طبق اعلام سازمان هواشناسی، سامانه بارشی به کشور طی فردا (۴ اردیبهشت ماه) وارد کشور می‌شود.

 بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در استان‌های سمنان، اصفهان، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و شرق مازندران رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید رخ می‌دهد و در برخی نقاط وزش باد شدید همراه با خیزش گردوخاک یا رویداد تگرگ است.

روز یکشنبه (۴ اردیبهشت) در خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سواحل دریای خزر، اردبیل و ارتفاعات کرمان بارش پراکنده رخ می‌دهد و به‌تدریج با ورود سامانه بارشی از غرب کشور در برخی مناطق غرب و جنوب غرب کشور، دامنه‌های جنوبی البرز در قزوین، البرز و تهران و غرب اصفهان رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

روز دوشنبه (۵ اردیبهشت) بارش در شمال غرب، غرب و بخش‌هایی از جنوب غرب ادامه خواهد داشت همچنین در این روز در سواحل دریای خزر نیز بارش خفیف باران و گاهی وزش باد شدید رخ می‌دهد.

روز سه‌شنبه (۶ اردیبهشت) بارش علاوه بر نوار غربی استان‌های سمنان، تهران، البرز، قزوین سواحل دریای خزر، نیمه غربی اصفهان و شمال فارس را نیز در برخواهد گرفت. در استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، لرستان، ارتفاعات شمال خوزستان، جنوب استان‌های همدان، زنجان و قزوین، شرق تهران و غرب مازندران بارش شدت خواهد داشت.

روز چهارشنبه (۷ اردیبهشت) بارش در غرب کشور تضعیف می‌شود و در شمال غرب و نوار شمالی کشور به شکل رگبار پراکنده ادامه خواهد داشت.

امروز شنبه در جنوب، مرکز، شرق و شمال شرق و روزهای یکشنبه و دوشنبه در شمال شرق و شرق وزش باد نسبتا شدید و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا (۴ اردیبهشت ‌ماه) کمی ابری از بعدازظهر به‌تدریج ابری اوایل شب وزش باد شدید و احتمال رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۹ درجه سانتیگراد و طی ‌روز دوشنبه (۵ اردیبهشت ماه) نیمه ابری از بعدازظهر ابری گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۰ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

طی امروز و فردا (۳ و ۴ اردیبهشت ماه) اهواز با دمای ۳۶ درجه سانتیگراد و بوشهر با دمای ۳۵ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۲ و ۵ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اخبار

وزش باد نسبتا شدید در۱۴ استان/ بارش باران و کاهش دما در برخی مناطق کشور

منتشر شده

در

توسط

وزش باد نسبتا شدید در۱۴ استان/ بارش باران و کاهش دما در برخی مناطق کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید در برخی مناطق و کاهش۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در برخی استان‌های کشور هشدار داد.

 در هشدار زرد رنگ هواشناسی آمده است که بارش باران و رعد و برق به همراه وزش باد شدید موقت امروز (۱۴ مهر) برای استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال استان‌های آذربایجان شرقی،  آذربایجان غربی،  تهران، البرز و قزوین پیش‌بینی می‌شود و فردا (۱۵ مهر) در استان‌های گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و مناطق شمالی استان‌های تهران، البرز و قزوین تداوم خواهد یافت.
در چنین شرایطی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها و احتمال کاهش دید وجود دارد. از این رو احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ها، جمع‌آوری دام از مجاورت رودخانه‌ها و دره‌ها توصیه می‌شود.
سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار نیز آورده است: کاهش محسوس دما به‌ویژه در ساعات اولیه صبح بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در شمال غرب و غرب و سواحل شمالی و شمال استان‌های دامنه جنوبی البرز طی فردا تا یکشنبه (۱۵ تا ۱۸ مهر) ‌پیش‌بینی می‌شود. در چنین شرایطی احتمال آسیب رسیدن به برخی از محصولات کشاورزی را در این مناطق افزایش ‌پیدا می‌کند بنابراین جمع‌آوری محصولات کشاورزی، اتخاذ تمهیدات لازم برای کشاورزان، مرغداران و گلخانه‌داران توصیه می‌شود.
سازمان هواشناسی همچنین نسبت به افزایش شیو فشاری و وزش باد نسبتا شدید نیز هشدار داده و آورده است: امروز (۱۴ مهر) در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، چهارمحال و بختیاری و تهران وزش باد نسبتا شدید مورد انتظار است.
تداوم این شرایط جوی از ‌فردا تا شنبه (۱۵ تا ۱۷ مهر)  برای آذربایجان شرقی، اردبیل، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و روز یکشنبه (۱۸ مهر) نیز برای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، یزد و اصفهان ‌پیش‌بینی می‌شود.
در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، احتمال شکستن درختان فرسوده و آسیب به سازهای موقتی همچون گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد بنابراین حفظ و مستحکم کردن سازه‌های موقتی همچون گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در تردد از حاشیه تابلوها، درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره توصیه‌ می‌شود.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری نیز نسبت به نفوذ هوای سرد نواحی شمالی کشور خبر داده است. در این هشدار آمده است که کاهش دما به زیر صفر درجه سانتیگراد و احتمال یخ زدن محصولات کشاورزی جمعه (۱۶ مهر) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران و شنبه (۱۷ مهر) در خراسان شمالی، ارتفاعات شمال استان‌های سمنان و خراسان رضوی مورد انتظار است.
سازمان هواشناسی نسبت به وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد و به صاحبان باغات و مزارع نسبت به تسریع در برداشت محصولات باغی (انگور) و زراعی (سیب زمینی و ذرت)،  محلول پاشی مزارع کلزا با کودهای اسیدآمینه و ضد استرس، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد) و همچنین تخلیه آب و جمع‌ آوری لوله‌های ماشین آلات و ادوات کشاورزی، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر و استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‌ آلات کشاورزی توصیه کرد.
همچنین از آنان خواست مبارزه شیمیایی در مناطقی که احتمالا دما به زیر صفر می‌رسد را انجام ندهند، از کودهایی ازته همچون نیترات آمونیوم هنگام اوج سرما به دلیل آبکی کردن بافت درختان استفاده نکنند و از انجام هرس سبز درختان خودداری کنند.
تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما،  بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما از توصیه این سازمان به صاحبان سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها است.
همچنین به صاحبان سالن‌های مرغداری و دامداری نسبت به تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن‌ها توصیه کرده است.
خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما از توصیه‌های این سازمان به صاحبان استخرهای پرورش ماهی است همچنین به عشایر و زنبورداران نیز نسبت به خودداری از عبور در ارتفاعات، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و وزش باد توصیه کرده است. تخلیه آب و جمع‏‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر و استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.
هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

کاهش دمای استان تهران/ احتمال وقوع تندباد موقت در برخی نقاط شمالی

منتشر شده

در

توسط

کاهش دمای استان تهران/ احتمال وقوع تندباد موقت در برخی نقاط شمالی
عکس خبر آرشیوی است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، روند کاهش تدریجی دما طی پنج روز آینده و بارش پراکنده و تندباد موقت در برخی نقاط نیمه شمالی استان تهران از فردا (۱۴ مهر) پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان استان تهران طی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ مهر) صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با وزش باد و در نواحی غربی و جنوب غربی استان گاهی وزش باد نسبتا شدید پیش‌بینی می‌شود.
از فردا شب تا شنبه (۱۴ تا ۱۷ مهر) در بعضی ساعات افزایش ابر، وزش باد متوسط تا نسبتا شدید و در نیمه غربی و جنوب استان گاهی وزش باد شدید مورد انتظار است. همچنین خیزش موقت گردوخاک در نیمه غربی و جنوبی استان و بارش پراکنده و تندباد موقت در پاره‌ای نقاط شمالی دور از انتظار نیست.
همچنینی طی پنج روز آینده روند کاهش تدریجی دما و در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر یخبندان موقت شبانه سطح زمین پیش‌بینی می‌شود.
بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ورامین با بیشینه دمای ۳۱ درجه سانتیگراد گرمترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بود.
آسمان شهر تهران نیز فردا (۱۴ مهرماه) صاف، در بعدازظهر همراه با وزش باد و قسمتی ابری با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و طی روز پنجشنبه (۱۵ مهرماه) نیز قسمتی ابری و در بعدازظهر همرا ه با وزش باد و گاهی نیمه ابری با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها