با ما همراه باشید

اخبار 41

هشدار ژنرال‌های آمریکایی نسبت به احتمال وقوع جنگ داخلی

منتشر شده

در

هشدار ژنرال‌های آمریکایی نسبت به احتمال وقوع جنگ داخلی

سه ژنرال ارشد بازنشسته ارتش آمریکا در مقاله مشترکی خواستار تدارک این ارتش از هم اکنون برای وقوع شورش دیگری بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور شده و نسبت به دورنمای وقوع یک جنگ داخلی در آمریکا هشدار دادند.

به گزارش ایسنا، پل دی. ایتون، آنتونی ام تاگوبا، و استیون ام. اندرسون، که هر سه از ژنرالهای ارشد بازنشسته نیروی زمینی ارتش آمریکا هستند در مقاله مشترکی با عنوان “ارتش باید خودش را از هم اکنون برای شورش در انتخابات ۲۰۲۴ آماده کند” نوشتند:

«همچنان که ما به اولین سالگرد شورش مرگبار ششم ژانویه در ساختمان کنگره آمریکا نزدیک می شویم – به عنوان مقامات ارشد نظامی سابق – به طور فزاینده‌ای نگران عواقب پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و پتانسیل بروز آشوبی مرگبار در داخل ارتش کشورمان هستیم؛ دورنمایی که همه آمریکایی‌ها را در معرض خطری شدید قرار می‌دهد.

به طور خلاصه فکر این که دفعه بعد ما شاهد یک کودتای موفقیت آمیز باشیم چهار ستون بدن ما را می‌لرزاند.

یکی از نقاط قوت ارتش ما این است که نیروهایش از جمعیتی متنوع هستند. این مجموعه‌ای از افراد که همه عقاید و پیشینه‌های متفاوتی دارند. اما بدون مراقبت و نگهداری مداوم، پتانسیلی بسیار واقعی برای وقوع فروپاشی ارتش در انعکاس یک فروپاشی اجتماعی یا سیاسی وجود دارد.

نشانه‌هایی از آشفتگی احتمالی در نیروهای مسلح ما وجود دارد. در ششم ژانویه گذشته، تعداد نگران کننده‌ای از کهنه سربازان و اعضای فعال ارتش در حمله به ساختمان کنگره شرکت کردند. بیش از یک نفر از هر ۱۰ نفر از افراد طرح اتهام شده از بابت این حمله، سابقه خدمت نظامی داشته‌اند. گروهی متشکل از ۱۲۴ نفر از مقامات نظامی بازنشسته، تحت نام “افسران پرچم برای آمریکا” نامه‌ای منتشر کرده و در آن حملات دروغین دونالد ترامپ به مشروعیت انتخابات ما را بازتاب دادند.

اخیرا، و در یک مورد شاید نگران کننده تر، ژنرال توماس مانچینو، فرمانده گارد ملی در اوکلاهاما، دستور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در الزامی کردن واکسینه شدن همه اعضای گارد ملی در برابر ویروس کرونا را رد کرد. مانچینو مدعی شد که گارد اوکلاهاما به صورت فدرال بسیج نمی شود و فرمانده کل او فرماندار جمهوریخواه ایالت است نه رئیس جمهور.

در صورت وقوع یک شورش دیگر مشابه با  شورش ژانویه گذشته، احتمال شکست کامل زنجیره فرماندهی بر مبنای گرایشات – از صدر زنجیره تا سطح جوخه ها – به میزان قابل توجهی وجود دارد. نمی توان این ایده را رد کرد که واحدهای خودسری در ارتش بین خودشان برای حمایت از فرمانده کلی که “برحق” بدانند سازماندهی شوند.

تصور کنید که چند فرمانده کل قوای رقیب در کشور بروز پیدا کرده‌اند: بایدنی که تازه انتخاب شده است در مقابل ترامپ (یا یکی دیگر از چهره‌های ترامپی) که به عنوان رئیس یک دولت در سایه دستور صادر می کند. بدتر از آن، تصور کنید سیاستمدارانی در سطوح ایالتی و فدرال به طور غیرقانونی یک نامزد بازنده را به عنوان رئیس جمهور منصوب می کنند.

همه اعضای ارتش سوگند یاد می کنند که از قانون اساسی آمریکا محافظت کنند. اما در یک انتخابات رقابتی که شاهد تقسیم وفاداری‌ها باشد، برخی ممکن است از دستورات فرمانده کل قوای بر حق پیروی کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از دستورات یک کاندیدای ترامپی بازنده پیروی کنند. بسته به اینکه چه کسی بر آنها نظارت کند، ممکن است دیگر تسلیحات ایمن نباشند. تحت چنین سناریویی، عجیب نیست که بگوییم یک فروپاشی در ارتش می تواند به جنگ داخلی منجر شود.

در این پیش زمینه، با تضعیف و تقسیم ارتش ما، امنیت آمریکا فلج خواهد شد. هر یک از دشمنان ما می‌تواند با دست زدن به حمله‌ای همه جانبه به دارایی‌های ما یا متحدانمان، از این وضعیت سود ببرد.

فقدان آمادگی ارتش برای پیامدهای انتخابات ۲۰۲۰ چشمگیر و نگران کننده بوده است. کریستوفر سی میلر، وزیر دفاع موقت دولت ترامپ شهادت داد که عمداً جلوی حفاظت نظامی از ساختمان کنگره قبل از ششم ژانویه را گرفته است. طبق گزارش ها، ژنرال مارک ای. میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با هدف تضمین حفظ ایمنی زنجیره های دفاع هسته‌ای در برابر دستورات غیرقانونی وارد عمل شده بود. واضح است که در آن موقعیت کل ارتش ما غافلگیر شد.

در شرایطی که کشور آمریکا همچون همیشه دچار چند دستگی است، ما باید برای آماده شدن برای بدترین سناریو، گامهایی برداریم.

نخست این که باید هر گونه تلاشی انجام شود تا از وقوع شورش دیگری جلوگیری شود. هیچ یک از رهبرانی که الهام‌بخش شورش قبلی شدند، پاسخگو نشده‌اند. مقامات منتخب ما و کسانی که ضابط قانون  هستند – از جمله وزارت دادگستری، کمیته منتخب مجلس نمایندگان و کل کنگره – باید فوریت عمل بیشتری داشته باشند.

اما ارتش آمریکا نمی‌تواند منتظر باشد تا مقامات منتخب وارد عمل شوند. پنتاگون باید فورا دستور بازنگری مدنی را برای همه اعضای ارتش – اعم از یونیفرم پوش و غیرنظامی – بر مبنای قانون اساسی و یکپارچگی انتخابات صادر کند. همچنین باید در قوانین جنگی و نحوه شناسایی و برخورد با دستورات غیرقانونی بازنگری صورت گیرد. و باید “وحدت فرماندهی” را تقویت کرد تا همه چیز برای هر یک از اعضای وزارت دفاع که به آنها پاسخگو هستند کاملاً روشن شود. هیچ یک از اعضای ارتش نباید بگوید که در بدترین سناریو نمی توانند بفهمند که از چه کسی دستور بگیرند.

علاوه بر این، همه شاخه های ارتش باید در همه تاسیساتشان، کار اطلاعاتی فشرده‌تری را انجام دهند. هدف باید شناسایی، جداسازی و حذف شورشیان بالقوه باشد؛ همین طور باید با تلاش‌های تبلیغ‌کنندگانی که از اطلاعات غلط برای براندازی زنجیره فرماندهی استفاده می‌کنند، برخورد شده و درک کنیم که چگونه اطلاعات نادرست پس از مطرح شدن ازسوی تبلیغ کننده‌ها در سراسر رده‌ها پخش می‌شوند.

در نهایت، وزارت دفاع باید مانور بالقوه‌ای برای تمرین مقابله با شورش یا کودتای بالقوه پس از انتخابات بعدی برگزار کرده تا نقاط ضعف را شناسایی کند. سپس باید گزارشی از یافته‌های خود را از بالا به پایین ابلاغ کرده و اقدامات حفاظتی را برای جلوگیری از فروپاشی نه تنها در ارتش، بلکه در هر نهادی که دست در دست ارتش همکاری می‌کند، به اجرا در آورد.

ارتش و قانونگذاران آمریکا موهبت استفاده از درک وقایع گذشته برای جلوگیری از وقوع یک شورش دیگر در سال ۲۰۲۴ را دارند – اما آنها تنها در صورتی موفق خواهند شد که همین الان قاطع تصمیم گیری کنند.»

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها