با ما همراه باشید

اخبار 56

هوگام، ورزشی با رویکرد بشر دوستانه/ نیازمند اسپانسر هستیم

منتشر شده

در

هوگام، ورزشی با رویکرد بشر دوستانه/ نیازمند اسپانسر هستیم

ایسنا/ایلام رئیس کمیته هوگام و دبیر کمیته ورزش‌های در آب استان ایلام از شیرینی‌ها و سختی‌های این ورزش می‌گوید و معتقد است: افرادی که در تیم‌های واکنش سریع فعالیت دارند با وجود توانایی‌های بالایی که دارند به دلیل کمبود امکانات لازم نمی‌توانند تمام ظرفیت‌های خود را به نمایش بگذارند.

 سجاد یکتا  نماینده فدراسیون غواصان و عضو فدراسیون شنا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هوگام یا هنر ورزش گذر از موانع در طبیعت ، شامل ۱۳ زیر مجموعه‌ی  مختلف از جمله فوریت‌های پزشکی،امداد و نجات،صخره‌ نوردی و…است و فلسفه این ورزش هم یاری رساندن است و کار اصلی آن امداد رسانی با رویکرد بشر دوستانه است.

وی گفت: هوگام یا هنر ورزش گذر از موانع در طبیعت که شامل ۱۳ زیر سطح مختلف از جمله فوریت‌های پزشکی،امداد و نجات،صخره‌ نوردی و…است و فلسفه این ورزش هم یاری رساندن است و کار اصلی امداد رسانی با رویکرد بشر دوستانه است.

یکتا ادامه داد: در شهریور سال گذشته با تلاش‌های دکتر«مهرداد کامرانی»  از قهرمانان ملی کشور این ورزش به ثبت رسد که نقطه‌ی عطفی برای این ورزش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه همزمان با این رویداد بنده به عنوان رئیس کمیته در استان منصوب شدم، تصریح کرد:اولین کار که در استان انجام دادیم این بود که از قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی و داوطلبان برای مسابقات قهرمانی دعوت گرفتیم که حاصل آن مشخص شدن  ۵ سهمیه برای قهرمانی کشور بود که به این مسابقات اعزام می‌شوند و به احتمال زیاد اواخر بهمن در شمال کشور برگزار می‌شود و ورزشکارانی که مقام خوبی بیاورند،رسما عضو تیم ملی هوگام کشور می‌شوند و پس از آن به مسابقات برون مرزی اعزام می‌شوند.

یکتا با بیان اینکه چند کشور از جمله امارات در خواست برگزاری مسابقات برون مرزی را داده اند، گفت: به واسطه فراخوانی که داده‌ایم بسیاری از ورزشکارن ما از گوشه و کنار روستاهای استان به ما پیوسته‎‌اند و نفرات برتر از روستاهای دره‌شهر و دهلران بوده‌اند.

رئیس کمیته هوگام استان ایلام با بیان اینکه این رشته در استان جایگاه خود را پیدا کرده است،گفت: در صدد این هستیم که مردم را با  این رشته آشنا کنیم که این امر نیازمند حمایت و کار کردن‌ به طور پیوسته است.

یکتا با بیان اینکه ما معمولا در تمام فصل‌های سال مسابقه برگزار می‌کنیم،گفت: در استان به شیوه‌های مختلف در استان مسابقاتی برگزار می‌شود که دراین میان در سال یک مرتبه مسابقات قهرمانی کشور برگزار می‌شود.

این عضو فدراسیون شنا با بیان اینکه ما در استان با کمبود امکانات مواجه هستیم، گفت: افرادی که در گروه واکنش سریع فعالیت دارند با وجود توانایی‌های بالایی که دارند به دلیل کمبود امکانات لازم نمی‌توانند تمام ظرفیت‌های خود را به نمایش بگذارند.

دبیر کمیته ورزش‌های در آب استان ایلام تصریح کرد: در روزهای گذشته که خبر غرق شدن یک فرد را به ما دادند،بچه‌های گروه ما برای نجات جان فرد بدون هیچ گونه امکاناتی دل را به دریا زدند و فرد گرفتار را بیرون آوردند، که این برای افراد گروه بسیار خطرناک و بازی با جان خودشان است.

رئیس کمیته هوگام ایلام با بیان اینکه دو تیم قوی در این رشته در استان داریم،گفت: تیم‌های ما آمادگی لازم را برای کمک و امداد و نجات دارند ولی متاسفانه دست ما از لحاظ داشتن تجهیزات خالی است که این باعث شده تیم کمتر در بلایای طبیعی و غیر طبیعی به چشم بیاید وهمچنین قدرت درآمدزایی را نیز از ما گرفته است.

این عضو فدراسیون شنا گفت: ما بارها مسائل و مشکلاتمان را با مسولان در میان گذاشته‌ایم که در اینجا هم از فدراسیون هیئت ورزش‌های همگانی و هم از وزارت ورزش و جوانان درخواست داریم که به مشکلات ما توجه داشته باشند و برای رفع آن‌ها به ما کمک کنند، چون واقعا تیم‌های ما می‌توانند کمک کننده باشند.

یکتا با بیان اینکه در بخش بانوان هم دو تیم ۴ نفر قوی داریم،گفت: این ورزشکاران هم برای مسابقات قهرمانی کشور اعزام می‌شوند که واقعا جزء امیدهای اول تا سوم ما هستند و در بخش آقایان هم دو تیم خوب داریم که در سطح کشور مطرح و جزء امیدهای کشور هستند و ما این افراد را با دست خالی و بدون امکانات تمرین داده‌ایم.

رئیس کمیته هوگام گفت: فدراسیون ورزش‌های همگانی یک پویش به نام پهلوان تالاب را مطرح کرده‌اند و قرار است در حوزه محیط زیست فعالیت کنند که یک مرحله آن در سد ایلام و دریاچه دوقلوی آبدانان برگزار شد و آخر هفته هم مرحله دوم آن نیز به صورت خودجوش برگزار می‌شود.

یکتا نبود اسپانسر در این رشته ورزشی را یکی از مشکلات عمده دانست  و گفت: دکتر«شاهماری» بدون هیچ چشم‌داشتی در یکی از مسابقات به عنوان اسپانسر از ما حمایت کردند که جای تقدیر دارد.

یکتا با بیان اینکه در این ورزش در  بخش آقایان ۲۰نفر و در بخش بانوان ۱۷ نفر فعالیت دارند، گفت:داشتن فضای ورزشی مناسب برای ما بسیار اهمیت دارد که در این زمینه ضعیف هستیم و ورزشکاران ما در حوزه‌های مختلف از جیب خود برای تمرینات مایه می‌گذارد.

رئیس کمیته ورزش‌های همگانی استان گفت: امیدواریم بعد از مسابقات کشوری بتوانیم مبحث استعدادیابی را در باشگاه‌های مختلف شروع کنیم و کرونا نیز دربین برخی  تمرینات و استعدادیابی ما اختلال ایجاد کرده است.

وی استقبال خانواده‌ها برای تشویق فرزندان خود برای رفتن سمت این ورزش  را خوب توصیف کرد و گفت:درخواست ما از فدراسیون و وزرات ورزش این است که در تکمیل تجهیزات امداد و نجات و غواصی و دادن بودجه به ما کمک کنند تا شاید بتوانیم زمینی را که به این ورزش اختصاص یافته را تکمیل کنیم.

انتهای پیام

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها