با ما همراه باشید

اخبار

وبینار «پیام انسانیت» در هند برگزار شد

منتشر شده

در

وبینار «پیام انسانیت» در هند برگزار شد

در ایام اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس، وبیناری به مناسبت مراسم یوم حسین با عنوان «پیام انسانیت» در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی برگزار شد.

 به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و  زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا و  ایثارگران جنگ تحمیلی، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هند وبیناری بمناسبت مراسم یوم حسین را با عنوان “پیام انسانیت” با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در شبه قاره هند، برگزار شد.
در این مراسم آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هند، سعید الخیر عماد الدین رهبر آینده بهره های علوی گجرات و مفتی ضیاء الدین اندیشمند دینی و رئیس هیات امنای علمای اهل سنت هند، دکتر ذوالقرنین بای صاحب حکیم الدین اندیشمند دینی و متخصص طب سنتی، پروفسور دکتر سید ضیا الرحمن استاد بخش داروسازی دانشکده جواهر لعل نهرو و عضو هیات امنای موسسه آموزشی ابن سینا علوم بهداشتی و درمانی، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد جواد فیضان جوادی رئیس جامعه فاطمیه بمبئی و رئیس جامعه انور الزهرا اله آباد ایالت اوترا پرادش هند، جناب آقای میلاند خیر مختصص روانپزشکی و اعصاب، جناب ساتیندر پال سینگ آهوجا رئیس گروه صنعتی آهوجا و رئیس بنیاد ضد تروریست هند و اساتید، دانشجویان، و جمع کثیری از جماعت علوی بوهرا گجرات شرکت داشتند.
وبینار با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید. پس از آن حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهدوی پور در سخنرانی خود ضمن تسلیت ایام سوگواری محرم و صفر به ساحت مقدس امام عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و حاضرین گفت: سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) پس از مرگ معاویه و به درخواست مردم کوفه در سال ۶۱ هجری قمری به سوی کوفه حرکت کرد و این سر آغاز قیامی بود که تا ابد ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به فواید قیام امام افزود: این قیام ثمرات بیشماری داشت که اولین فایده آن آشکار شدن چهره حکومت استبدادی و ستمگر یزید ملعون بود که در انتها به فروپاشی حکومت امویان انجامید. خطبه های امام سجاد و حضرت زینب کبری در کوفه و شام باعث رسوایی حکومت امویان شد. حضرت زینب چنان پایه های حکومت ابن زیاد ملعون را لرزاند که مجبور شد هرچه زودتر اسرای کربلا را به شام بفرستد و در شام نیز حضور امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) چنان مراسم عیاشی  یزید که تصور می کرد فتح بزرگی به دست آورده است را برهم زد و باعث خوار وذلیل شدن او و موجب تبدیل شدن غرور و تکبرش به خذلان گردید.
وی در ادامه گفت: دومین فایده قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تبدیل قیام آن امام همام به الگوی جامع و کامل برای قیام ها و جنبش های آزادی خواه جهان شد که تا امروز شاهد آنها هستیم. مهاتما گاندی خود عنوان می کند که قیام آزادی هندوستان را با تاسی از قیام ابا عبدالله حسین (ع) انجام دادم و موفق شدن هند را از دست استعمارگران بریتانیا آزاد نمایم.
وی اظهار داشت: سومین فایده قیام والای سید و سالار شهیدان ناکامی برای مسببان این حادثه بود. عمر سعد با ارتکاب به این عمل پلید تصور داشت که می تواند بر ری حکومت کند اما در نهایت موفق نشد. ابن زیاد پس از چندی از کوفه به بصره رفت و نتوانست مدت زیادی حکومت کند و همه آنها توسط مختار ثقفی به هلاکت رسیدند.
وی تاکید کرد: دشمنان باید بدانند حرکت های آزادیخواه، با تاسی از قیام سید و سالار شهیدان توانسته اند به کامیابی برسند و خواهند رسید و از سوی دیگرستمگران در مقابل این تفکر هرگز به اهداف شوم خویش نخواهند رسید و جز سرافکندگی برای ایشان چیزی بدنبال نخواهد داشت.
آشوری وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی نیز ضمن عرض تشکر و قدردانی از همه حضار محترم بیان داشت: جامعه اسلامی پس از رحلت پیامبر اعظم دچار دگرگونی های بسیار زیادی شد. اگر به تاریخ مراجعه کنیم به خوبی متوجه می شویم که آرمان های والایی که در ابتدای حکومت اسلامی بود همگی در مدت کمتر از چهل سال تغییر کرد و فردی ظالم و ستمگر به سلطنت رسید که از معیارهای انسانی و بشری هیچ چیز نمی دانست و قدرت بلا منازع را برای خود می خواست.
وی با اشاره به واقعه عاشورا اظهار داشت: قیام امام حسین در زمانه ای رخ داد که همه جا راخفقان فرا گرفته بود و هیچ کس نمی توانست بر ضد حکومت ستمگر یزید سخن گوید اما امام قیام خود را از کنار خانه خدا آغاز کرد و با شهادت خود و یاران با وفایشان و افشاگریهای حضرت امام سجاد و حضرت زینب پایه های کاخ ستم را به لرزه در آورد و باعث شد تا حکومت اموی نابود شود و قیام امام حسین (ع) موجب گردید که اسلام ناب محمدی دوباره احیا گردد.
سپس ماذون سعید الخیر رهبر آینده جماعت بوهرا علوی ایالت گجرات، ضمن تشکر و قدردانی از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی برای برگزاری این وبینار اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم می  فرماید بی تردید در گفتار و رفتار پیامبر اسلام (ص) سرمشق و الگوی نیکو برایتان وجود دارد، برای کسانی که به قیامت اعتقاد دارند. خداوند سبحان را بسیار شاکر هستیم که پیامبر عظیم الشان اسلام را الگوی کامل در جامعه انسان ها قرار داد و ایشان را رحمه للعالمین اعلام کرد و خاندان عصمت و طهارت در زمان خود نیز اسوه کاملی برای جامعه خود بودند و سید الشهدا از سال ۶۱ هجری تاکنون اسوه کاملی برای بشر است و اخلاق اسلامی را از گذشته تا کنون به نسل های پس از خود ارائه داده است.
در ادامه میلاند خیر روانپزشک و مختصص اعصاب و روان نیز ضمن عرض تشکر از وابستگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی با اشاره به داستانی در مورد فطرس ملک بیان داشت: فطرس فرشته‏ای در عرش الهی بود و کبر و غرور او را فرا گرفته بود و به همین منظور بال وی چیده شد و به یکی از جزیره ‏ها تبعید گردید. هنگامی که امام حسین متولد شد، جبرئیل برای عرض تبریک به پیامبر به سوی زمین فرود آمد و در راه با فطرس دیدار کرد. جبرئیل به وی پیشنهاد کرد، برای عرض تبریک و تهنیت، با او نزد پیامبر برود. هنگامی که جبریل او را به حضور پیامبر برد، به امر پیامبر، بال را به بدن پاک امام حسین مالید و سلامتی اش را باز یافت.
وی افزود: سید الشهدا در میان مذاهب گوناگون دارای جایگاه و درجه ای والا می باشد و قیام ایشان تا ابد زنده خواهد بود و همچنین درس های آن الگوی کامل برای آزادی خواهان جهان است.
پرفسور دکتر ضیا الرحمن نیز ضمن اظهار خرسندی از حضور در این وبینار گفت: امام حسین و راه ایشان چراغ راهی برای آزادی خواهان و طرفداران عدل و عدالت است. ایشان به همگان درس خودگذشتگی و ایثار داد و با قیام خود به همگان نشان داد که بایستی در مقابل ظالم و ستمگر ایستاد و از آرمان ها و اعتقادهای خود دفاع کرد.
در ادامه آقای آهوجا رئیس گروه صنعتی آهوجا و رئیس بنیاد ضد تروریست هند نیز با تشکر و قدردانی از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران از برگزاری این وبینار گفت: پیامبران و اولیای الهی برای راهنمایی بشر از سوی خداوند سبحان انتخاب شده اند و همچنین سلسله همه ادیان و مذاهب نیز در همین راستا است و تنها هدفشان رستگاری انسان ها بوده است و اگر جوامع و گروهها از دستورات آنان به درستی پیروی کنند هیچ گاه برای هیچ انسانی مشکلی ایجاد نخواهد شد و همگان می توانند در کنار هم به خوبی زندگی کنند اما مشکل آنجاست که گروهی ستمگر با سوء استفاده از احساسات به دنبال منافع خود هستند و همین امر باعث اختلافات می شود.
وی تاکید کرد: امام حسین با حرکت خود و قیام علیه ستمگر زمان خویش نشان داد که بایستی در مقابل ظالم و ستمگر ایستاد و در این راه خون خود را نیز داد. باید گفت که این امام همام متعلق به همه ادیان و گروهها است.
در ادامه مفتی منظور ضیاءالدین سخنانی را در مورد قیام امام حسین ارائه کرد و گفت: اگر تاریخ اسلام را مورد مطالعه عمیق قرار دهیم به خوبی پی می بریم که یزید نمادی واقعی از رذیلت های انسانی بود و به تمام معنا نمادی از حکومتی فاسد در جهان بود و امام با خاندان و یاران با وفایش در مقابل آن ایستاد و این حرکت امام درس مهمی برای انسان ها است و نشانگر پیروزی خون بر شمشیر است و درسی است برای همه ما که خود را پیروان و علاقمندان آم امام می دانیم. نبایستی در مقابل ستم و ظلم بی تفاوت بود و باید به مستضعفان کمک کرد.
همچنین دکتر ذوالقرنین بای صاحب حکیم الدین ضمن تشکر از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی گفت: نام بردن از امام حسین(ع) اشاره به همه خوبی های است و یادآور انسانیت و مقابله با ظلم و ستم می باشد و قیام ایشان چراغ راهی برای آزادی خواهان جهان است. برخی به نام دین، خواهان بهره برداری های سیاسی هستند و اسلام یک دین کامل و جامع می باشد و ابزاری نیست که افراد بخواهند برای منافع سیاسی خود از آن استفاده کنند.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد جواد فیضان نیز با اشاره به واقعه روز عاشورا بیان داشت: در ظهر روز عاشورا امام حسین پس از کشته شدن یاران باوفایشان خطاب به لشکر عمر سعد گفت: اگر دین ندارید آزاده باشید و این بسیار نکته مهمی برای همه انسان ها است. آزادگی نشانه ای از وابستگی به معیارهای اخلاقی است که هر فرد در هر دین و مذهب بایستی به آن پایبند باشد. امروزه در دنیا این واژه بسیار غریب است و بسیاری از افرادی که به مراکز قدرت وابسته هستند و همین امر باعث شده که منافع خود را بر هر چیز، حتی اخلاق مقدم بشمار آورند ولی امام حسین با نثار خون خود و خاندان و یارانشان نشان داد که وابستگی به هیچ یک از لذایذ دنیا ندارند.
محمد وجیه الدین از اصحاب رسانه به عنوان آخرین سخنران ضمن تشکر و قدردانی از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی از برگزاری وبینار روز حسین با عنوان پیام انسانیت، به سفر خود به ایران اسلامی و عتبات عالیات اشاره کرد و آن سفر را برای خویش فراموش نشدنی توصیف کرد و گفت: همین بس که همه ادیان و مذاهب شناخت بسیار خوبی از آن امام همام دارند و در تمامی محافل راه و قیام ایشان را مورد تاکید قرار می دهند و امام را نمونه ای کامل از انسانیت و ارزش های اخلاقی می دانند.
این وبینار همزمان در صفحه یوتیوب نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و کانال اینترنتی “اس ان ان” پخش گردید و بیش از هزار و پانصد نفر توانستند آن را مشاهده کنند. در فضای مجازی زوم نیز بیش از صد نفر شرکت کردند. علاقمندان می توانند برای مشاهده و بهره برداری از این وبینار به آدرس https://youtu.be/Vax۲wZuKxXY مراجعه نمایند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

۲۰۲۲ فرا رسید؛ مردم جهان خوشبین‌اند

منتشر شده

در

توسط

در ۲۰۲۲ انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟ با اینکه سویه اومیکرون کرونا از راه رسیده است، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی مردم به سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، در اینجا به برخی از مهمترین تحولات در سال آجدید میلادی به ویژه در عرصه سیاست که انتظار می‌رود تاثیراتی در عرصه جهانی داشته باشند، فهرست‌وار بیان شده‌اند:

جام جهانی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی برگزار می‌شود. همچنین این برای دومین بار است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره‌جنوبی میزبان این رقابت‌ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌ است.

المپیک زمستانی

چین از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند) میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی است. از همان زمان روشن شدن مشعل المپیک پکن معلوم بود که با یکی از سیاسی‌ترین رقابت‌های تاریخ روبرو خواهیم بود. بعد از آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا، استرالیا و کانادا هم بازی‌های زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کردند، اما اروپایی‌ها بعید است به راه حل مشترکی برسند. چین واکنش تندی نشان داده است، در حالی که انتقادها به کارنامه حقوق بشری این کشور شدت می‌گیرد.

انتخابات کنگره آمریکا

در هشتم نوامبر ۲۰۲۲ ایالات متحده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره است و در مجموع ۴۶۹ کرسی کنگره آمریکا شامل ۳۴ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می‌شوند.

انتخابات شورای امنیت

این رای‌گیری در ژوئن ۲۰۲۲ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود و برای عضویت دوساله پنج عضو غیردائم است که از اول ژانویه ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. مطابق با قوانین چرخشی شورای امنیت که به موجب آن ۱۰ کرسی غیردائم شورای امنیت بین بلوک‌های منطقه‌ای مختلف می‌گردد، پنج کرسی موجود به شرح زیر اختصاص داده می‌شوند؛ یکی برای آفریقا، یکی برای گروه آسیا-اقیانوسیه، یکی برای آمریکای لاتین و کارائیب و دو کرسی برای غرب اروپا و دیگر گروه‌ها. این پنج عضو در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ خدمت می‌کنند.

انتخابات هنگ‌کنگ

ششمین انتخابات تعیین رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در ۲۷ مارس سال آتی میلادی برگزار می‌شود. این بالاترین سمت در منطقه خودمختار ویژه هنگ‌کنگ است و ریاست کنونی آن بر عهده کری لام است که در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و دوره کنونی او در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد اما می‌تواند برای بار دوم نامزد شود. پیروز این رقابت در اول ژوئیه ۲۰۲۲ سوگند یاد می‌کند.

انتخابات پارلمانی لیبی

این رای‌گیری برای ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (چهارم بهمن) برنامه‌ریزی شده است. براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ملی لیبی، ۵۳۸۵ نامزد برای انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کرده‌اند. پیش از این قرار بود انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود اما فعلا به تعویق افتاده است.

انتخابات پارلمانی لبنان

لبنان در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (هفتم اردیبهشت) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود. به علت بحران سیاسی و اقتصادی کنونی، همچنین قانون جنجالی انتخابات، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند در دور اول اکثریت را به دست آورند، دور دوم برای ۲۴ آوریل برنامه‌ریزی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه تا ۱۳ مه ۲۰۲۲ به کارش ادامه خواهد داد. این انتخابات کمی پیش از انتخابات قانونگذاری (۱۲ تا ۱۹ ژوئن) برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی

بیستمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری کره برای ۹ مارس ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. براساس قانون اساسی کره‌جنوبی، روسای جمهور به یک دوره پنج ساله محدود شده‌اند و این بدان معناست که مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور نمی‌تواند برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری در فیلیپین برای نهم مه ۲۰۲۲ تعیین شده است و این بخشی از سال انتخاباتی این کشور به شمار می‌آید. این هفدهمین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم و شانزدهمین انتخابات معاونت ریاست جمهوری از ۱۹۳۵ است و این هفتمین انتخابات ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری شش ساله از سال ۱۹۸۶ است. رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین مجاز به شرکت در انتخابات نیست. طبق قانون ۱۹۸۷، ریاست جمهوری به یک دوره محدود شده است. انتخابات سنا و مجلس نمایندگان فیلیپین هم در نهم مه برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری برزیل

مردم برزیل در دوم اکتبر سال آتی میلادی برای انتخابات یک رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و کنگره جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند. انتظار می‌رود ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری کنونی برزیل برای دومین دوره چهار ساله نامزد شود. او به سوءمدیریت در بحران کرونا و ترغیب به نابودی جنگل آمازون متهم است و احتمالا مهمترین رقیب او لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری  پیشین برزیل باشد که سال ۲۰۱۷ به جرم فساد محکوم شد، اما با درخواست تجدیدنظر حکم او شکست.

انتخابات پارلمانی مجارستان

«اوربان یا اروپا»، این مساله‌ای که در انتخابات پارلمانی مجارستان در آوریل ۲۰۲۲ مشخص می‌شود. ویکتور اوربان که ریاست حزب راست افراطی فیدز است، از ۲۰۱۰ در مقام نخست‌وزیر مجارستان به سر می‌برد. او خود را مدافع ارزش‌های مسیحی قلمداد می‌کند. منتقدان او که تعدادشان در داخل و خارج بیشمار است، معتقدند او دموکراسی مجارستان را ویران کرده است. اوربان همچنین بابت یک سری نقض‌های حقوق بشری، به ویژه علیه مهاجران مورد انتقاد است. شش حزب اپوزیسیون برای برکنار کردن اوربان متحد شده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی یازدهم دی

منتشر شده

در

توسط

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای یازدهم دی را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای یازدهم دی

سال ۱۲۹۰

صمدخان شجاع‌الدوله وارد تبریز شد و زیر حمایت روس‌ها امور حکومتی را در دست گرفت.

سال ۱۲۹۳

سپاه عثمانی با کمک کردها شروع به تجاوز به خاک ایران نمود.

سال ۱۳۰۳

سردارسپه، رئیس‌الوزراء، که پس از فیصله‌دادن کار خوزستان برای زیارت اعتاب مقدسه به کربلا و نجف رفته بود، وارد تهران شد. در مسیر سردارسپه طاق نصرت‌های زیادی بر پا شده بود و نظامیان و مردم از او استقبال کردند.

سال ۱۳۱۳

قنسولگری‌های افتخاری ایران در ممالک خارجه ملغی شد.

سال ۱۳۲۱

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

سال ۱۳۳۰

دکتر علی‌اکبر سیاسی مجدداً رئیس دانشگاه گردید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها