کد خبر : 197458
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵

وجود ۳۰۰ هزار خانه خالی در شمال تهران

وجود ۳۰۰ هزار خانه خالی در شمال تهران

شهردار تهران از مختومه شدن ۱۶ هزار میلیارد تومان از پرونده‌هایی که در محاکم برای شهرداری باز بود، خبر داد.  علیرضا زاکانی صبح امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران ضمن عرض تسلیت به کشته شدگان و بازماندگان زلزله روز گذشتهدر هرمزگان، گفت: امروز ده ماه و یک روز است که در شهرداری

مختومه‌شدن ۱۶ هزار میلیارد تومان از پرونده‌های شهرداری/ وجود ۳۰۰ هزار خانه خالی در شمال تهران

شهردار تهران از مختومه شدن ۱۶ هزار میلیارد تومان از پرونده‌هایی که در محاکم برای شهرداری باز بود، خبر داد.

 علیرضا زاکانی صبح امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران ضمن عرض تسلیت به کشته شدگان و بازماندگان زلزله روز گذشتهدر هرمزگان، گفت: امروز ده ماه و یک روز است که در شهرداری مشغول به فعالیت هستم و حاصل این مدت کارهای انجام شده در نمایشگاهی در بوستان گفت‌وگو در معرض دید قرار خواهد گرفت و از طرفی دیگر افق‌ و دیدگاهی را که در شهر دنبال می‌کنیم، در یک همایش سرمایه گذاری در برج میلاد در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه من نکاتی را در نمازجمعه نیز عنوان کردم، گفت: در این مدت توانستیم بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان از پرونده‌هایی که در محاکم برای شهرداری باز بود به نفع شهرداری خاتمه دهیم و بالغ بر ۷۰۰۰ میلیارد تومان نیز از محل مشارکت‌هایی که سوابق باقیمانده بود و سهم شهرداری در آن مورد توجه قرار نگرفته بود به شهر برگردانیم و این سرمایه‌ها آماده تهاتر و یا استفاده به نفع شهر هستند.

زاکانی با بیان اینکه ما در خدمتمان سه کلمه محوری خدمت، مشارکت و پیشرفت را سرلوحه کار خودمان قرار دادیم که تمام توجهات و کارهایمان حول این سه کلمه می‌چرخد، گفت: یک افق بلندمدت ۱۰ ساله در نظر گرفتیم و تلاش ما این است که در عرصه کالبدی شهر بتوانیم با محوریت ۳۲۵ ایستگاه مترو و خطوط بی آر تی نوسازی را در شهر انجام دهیم و حتی برای ایستگاه‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند تا شعاع ۸۰۰ متری پیرامون آن برنامه ریزی کردیم. به گونه‌ای که در منطقه ۷ سه ایستگاه مترو وجود دارد که در کمیسیون ماده ۵ برای این ایستگاه‌ها برنامه ریزی خواهد شد و نگاه بلندمدت تحول شهر و نوسازی را در دستور کار قرار دادیم.

به گفته شهردار تهران، در این طرح کالبدی شهر تنها با لحاظ قرار دادن ایستگاه‌های مترو حدود ۴۹ درصد پارسل‌های شهری و با اضافه کردن ایستگاه‌های بی آر تی ۶۲ درصد مساحت کل تهران وارد این طرح می‌شوند که به نوعی بزرگترین کلان پروژه ما است که البته ما در کنار نوسازی اهداف دیگری را نیز پیگیری می‌کنیم که یکی از آنها ایمنی شهر است. چرا که بیش از ۴۵۰۰ هکتار بافت فرسوده داریم و رهایی از این مسئله تنها با نوسازی دقیق، علمی و گسترده انجام پذیرد و همچنین ایجاد زمینه تحرک بیشتر و تردد پیاده مد نظرمان است. چرا که ما متوسط روزانه ۲۵۰۰ قدم بر می‌داریم اما در برخی کشورها این عدد بالای ۱۳ هزار قدم است.

وی با بیان اینکه توجه به معماری ایرانی و اسلامی و همچنین ارائه تسهیلات و همچنین کسب منابع برای توسعه زیرساخت‌های شهری مورد توجه است، گفت: برای تکمیل خطوط هفت گانه به ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و برای ساخت خطوط ۸ تا ۱۱، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول لازم است و این اعتبار جز از این طریق ممکن نیست.

وی با بیان اینکه ساخت خطوط جدید و ایستگاه‌ها در یک افق ۲۰ ساله تدوین شده اما اگر منابع محیا شود، این مدت می‌تواند به پنج سال نیز تقلیل یابد، گفت: مشکل اصلی ما کمبود منابع است.

حدود یک میلیون مسکن در تهران کم داریم

تهرانی‌ها باید ۶۵ درصد حقوق خود را صرف اجازه یک خانه ۷۵ متری کنند

وی با بیان اینکه ما ماه‌هاست که به دنبال مسئله جذب مشارکت در شهر هستیم، گفت: اقدامات ما حول رفع نیازهای جامعه است و اولین نیاز مردم نیز موضوع مسکن است. چرا که بررسی‌ها نشان داده در حال حاضر با جمعیت ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری ساکن تهران حدود یک میلیون مسکن کم داریم و همچنین افزایش تقاضا باعث ایجاد سوداگری مسکن و تبدیل مسکن به یک کالای سرمایه‌ای شده و این در حالیست که ۵۱ درصد شهروندان اجاره نشین هستند و باید ۶۵ درصد حقوق خود را صرف اجازه یک خانه ۷۵ متری کنند و هم خریدار و هم مستاجر گرفتار یک بلایی به نام گرانی مسکن شده است و بر همین اساس ما اهداف کوتاه، میان و بلندمدت برای پوشش این مسئله در نظر گرفته‌ایم.

وجود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی عمدتا در شمال تهران

زاکانی در تشریح برنامه‌های کوتاه مدت شهرداری، گفت: در حوزه استیجاری مساعدت‌هایی خواهیم داشت و با ایجاد زمینه‌های نظارت از طریق اطلاعاتی که موجود است به دولت کمک می‌کنیم. چرا که ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی عمدتا در شمال تهران داریم که می‌تواند وارد چرخه شود و در حوزه ساخت و ساز نیز، افزایش تسهیلات ساخت و ساز، کاهش زمان صدور پروانه را مد نظر داریم، به گونه‌ای که در حال حاضر ۳۶۰ روز زمان صدور پروانه است و وعده داده بودیم که این مدت به زیر دو ماه کاهش یابد. البته بر اساس قانون این مسئله باید به زیر یک هفته برسد.

وی افزود: البته در برخی مناطق این زمان زیر دو ماه است و در برخی مناطق این زمان پنج ماه است اما دو گلوگاه به نام کمیسیون ماده هفت و نما داریم که در صورت تسهیل، این مدت زمان کاهش می‌یابد. البته روز گذشته با بازرسی کل کشور جلسه گذاشتیم تا اطلاعات و امکانات سایر دستگاه‌ها که در امر صدور پروانه فعال هستند به شهرداری متصل شود که این مسئله زمانبر است و اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود ورق بر می‌گردد.

شهردار تهران با بیان اینکه در حوزه کوتاه مدت ارائه مشوق‌هایی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: در سال گذشته تنها ۷۲ پرونده در کمیسیون ماده ۵ بود که عمدتا خواستار افزایش طبقات بر خلاف طرح تفصیلی داشتند؛ اما امروز این نوع نگاه یک نگاه فرعی در شهرداری است و ما سعی داریم با تغییر پهنه محلات تهران را زنده کنیم، چرا که می‌بینیم مثلا یک خیابانی که گل سر سبد تهران بوده امروز در معرض آسیب است. مثلا در هفته گذشته تغییر پهنه خیابان قزوین مورد توجه قرار گرفت. البته مشوق‌هایی نیز در گذشته وجود داشت که در قالب تبصره ۱۵ بررسی شد که آن هم مسئله طبقه اضافی در بافت فرسوده بود که تا سال ۹۸ انجام می‌شده اما بعد از آن قفل شده است که این مسئله نیز هفته قبل ابلاغ شد.

وی افزود: در حوزه برنامه‌های میان مدت در قرارگاه مسکن فعال هستیم و قرار شده که سالانه تسهیلات ساخت ۱۸۰ هزار مسکن فراهم شود که تا کنون تسهیلات ساخت ۱۲۰ هزار واحد فراهم شده و ما در حوزه زیرساختی کار می‌کنیم و کار دستمان نگرفتیم.

زاکانی در ادامه تشریح برنامه‌های میان‌مدت شهرداری برای تغییرات کالبدی شهر گفت:‌ توسعه بر محور حمل و نقل عمومی یکی از برنامه‌های ما است و ۱۰ روز قبل جلسات متعددی را با مپنا برگزار کردیم و قرار شده است که در برخی از خطوط سرمایه‌گذاری کنند؛ اما برخی خطوط ما فعال هستند و در بازطراحی فضای پیرامونی ایستگاه‌ها ظرفیتی ایجاد خواهد شد که شهر به سمت امنیت و زیبایی می‌رود و معتقدیم که مردم آینده روشنی را شاهد خواهند بود.

وی با بیان اینکه حمل و نقل ما فرسوده است و در این زمینه نیز اقدامات کوتاه، میان و بلندمدت داریم، افزود: در بهترین شرایط در گذشته ۷۰۰۰ اتوبوس داشتیم که بیش از ۴۰۰۰ دستگاه آن فعال بودند و تلاش داریم که این عدد را به بیش از ۵۰۰۰ اتوبوس فعال برسانیم و به دنبال آن هستیم که ۳۳۰۰ دستگاه اتوبوس اضافه کنیم و حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید نیز جزو تعهدات دولت است که پیش پرداخت آن انجام شده و در فازهای مختلف اضافه می‌شود.

ایده ورود اتوبوس‌های خارجی را نیز شرکت‌های خصوصی دنبال می‌کنند نه شهرداری

 

شهردار تهران با بیان اینکه بیش از ۱۴۰۰ اتوبوس نیز بازسازی می‌شود، گفت: البته ایده ورود اتوبوس‌های خارجی را نیز شرکت‌های خصوصی دنبال می‌کنند که در رسانه‌ها مسائلی در این مورد مطرح شده که ارتباطی به شهرداری ندارد.

وی با بیان اینکه در کوتاه‌مدت توجه به سایر روش‌های حمل و نقلی نیز مورد توجه است، تصریح کرد:‌ در میان‌مدت هدف و اولویت ما مترو است که سعی داریم ساخت خطوط جدید و تکمیل خطوط قدیمی را از افق زمانی ۲۰ ساله به ۵ سال تقلیل دهیم.

شهردار تهران با بیان اینکه از سال ۹۵ تاکنون ورود ۱۰۵۰ واگن مد نظر بوده که روی زمین مانده است، گفت: مجوز ۶۰۶ دستگاه اخذ شده و تا واگن‌ها وارد چرخه شوند حداقل دو سال زمان لازم است و در نظر داریم ۱۱۳ دستگاه واگن نیز از طریق مشارکت وزارت کشور و سازمان برنامه پیگیری کنیم که ۷۷ میلیون یورو مصوب شده است.

بخشی از انبارهای مترو پر شد

بازسازی جدی واگن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد

زاکانی افزود: برای بازسازی و به روز کردن واگن‌ها که یک امر مهم و حیاتی است نیز فکرهایی کردیم هر چند که چندی پیش خبری منتشر شد که انبارها از برخی امکانات خالی است و ۸۰۰ میلیارد تومان تأمین شد و بخشی از انبارها پر شد؛ اما در این میان قراردادی با شرکت‌های واگن‌سازی اراک، تهران و زنجان در حال انعقاد است تا بازسازی جدی واگن‌ها در دستور کار قرار گیرد.

بالغ بر چهار میلیون موتور در تهران شماره‌گذاری شده است

شهردار تهران با تأکید بر توسعه حمل و نقل هوشمند در بلندمدت گفت: بالغ بر چهار میلیون موتور در تهران شماره‌گذاری شده است و امیدواریم نظم و انضباط بخشی به آن‌ها آغاز شود.

یکی از مسائل و مشکلات جدی در سال‌های اخیر مسئله سیلاب‌های خطرناک در تهران بود

وی با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات جدی در سال‌های اخیر مسئله سیلاب‌های خطرناک در تهران بود که پیگیر هستیم که ۵۳۰ کیلومتر شبکه موجود را حفظ کرده و ۱۷۰ کیلومتر بعدی را بسازیم، گفت:‌ یکی از مصوبات شورای ترافیک تهران سقف تونل متوسلیان بود که به نتایج نهایی رسیدیم و همچنین تونل یادگار امام (ره) نیز امسال عملیاتی می‌شود و امیدواریم با تملک معارضین پروژه شهید شوشتری بتوانیم آن را نیز آغاز کنیم.

زاکانی با بیان اینکه هفت موضوع را در حوزه خدماتی دنبال می‌کنیم، گفت: یکی از این بخش‌ها میادین میوه و تره‌بار است چرا که روزانه ۵۰۰۰ تُن محصول در این میادین توزیع و بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر مراجعه می‌کنند و امیدواریم امسال ۱۰۰ بازار را بسازیم که لکه‌گذاری‌های آن انجام شده است.

رایزنی شهرداری تهران برای عرضه جنس ارزان و با کیفیت در میادین میوه و تره‌بار

وی با بیان اینکه در حال مذاکره و قرارداد با شرکت‌های کشت و صنعت هستیم تا جنس ارزان و با کیفیت را در میادین عرضه کنیم، گفت: ۲۵ هزار مغازه داریم که مردم در آن مشغول به کار هستند و امیدواریم بتوانیم بار را به درب منزل مردم برسانیم تا خللی در خرید مردم ایجاد نشود.

زاکانی با بیان اینکه بالغ بر ۵۶۰ غرفه در اختیار دستفروشان است، گفت: خدمات آتش‌نشانی یکی دیگر از بخش‌های خدماتی شهرداری است که تجهیزات و ارائه خدمات آن‌ها دلگرمی بیشتری به مردم می‌دهد به گونه‌ای که در چهارشنبه‌سوری سال قبل تلفات نداشتیم و در حادثه متروپل نیز آتش‌نشانان خدمات ویژه‌ای ارائه کردند که مایه مباهات است.

وی پسماند را یکی دیگر از بخش‌های خدمات رسان در شهرداری تهران دانست و اعلام کرد که در این حوزه ۶۴ پیمانکار خرد، ۸ پهنه پسماند و ۲۴ پیمانکار خشک داریم که روزانه ۵۰۰۰ تُن پسماند را به آرادکوه منتقل می‌کنند و به دنبال آن هستیم که با فعال کردن هشت پهنه میزان ورود زباله به آرادکوه را به کمتر از ۱۰ درصد برسانیم و همچنین به دنبال توسعه خدمات آرامستانی هستیم تا مردم راحت‌تر خدمات دریافت کنند.

بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانک‌ها

 

شهردار تهران در بخش دیگری از گزارش عملکردی خود با بیان اینکه برگزاری ۴۰ نمایشگاه در شهر آفتاب برنامه‌ریزی شده و به دنبال سرمایه‌گذاری در شهر آفتاب هستیم، گفت: ۶۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار هستیم که البته این رقم در سال قبل ۵۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که یکی از بانک‌ها نیز پول اضافه طلب می‌کرد که دنبال کم کردن این مبلغ هستیم.

افتتاح ۱۵۰۰ هکتار فضای سبز در ۱۵ اسفندماه امسال

زاکانی در ادامه گزارش خود با بیان اینکه ۱۵۰۰ هکتار فضای سبز در ۱۵ اسفندماه امسال افتتاح خواهد شد، گفت:‌ منطقه ۱۰ سرانه فضای سبز کمی دارد که به دنبال مذاکره هستیم تا برخی باغات خریداری شود و در منطقه ۱۳ نیز به زودی ۱۱ هکتار فضای سبز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

 

ایمنی شهر از اقدامات مهم شهرداری تهران

 

وی توجه به ایمنی شهر را یکی دیگر از اقدامات مهم دانست و گفت:‌ هیئت امنایی در این زمینه شکل گرفته و ستاد ایمنی بررسی‌های خود را آغاز کرده که در ابتدا به سراغ گودها رفته که در برج میلاد از دو هفته پیش اقدامات آغاز شده است.

شرایط مناسب و استحکام را در ساختمان‌های ناایمن ایجاد می‌کنیم

 

شهردار تهران با بیان اینکه به دنبال آن هستیم که شرایط مناسب و استحکام را در ساختمان‌های ناایمن ایجاد کنیم و تذکراتی را به ساختمان‌های فوق‌العاده ناایمن بدهیم، گفت: در این مدت شاهد کاهش ۸ درصدی تلفات تصادفات بوده‌ایم.

وی با اشاره به ایجاد نمایشگاه دائمی در حوزه علم و فناوری گفت:‌ به دنبال آن هستیم که در نقاط شمال، جنوب و غرب تهران پارک‌های علم و فناوری را توسعه دهیم تا در مسیر تولید و ارائه خدمات پیش رویم.

زاکانی با بیان اینکه در حوزه اجتماعی طرح شش ماهه‌ای را برای ساماندهی معتادان متجاهر برنامه‌ریزی کرده بودیم اما زیرساخت‌ها کافی نبود و به نظر می‌رسد در نیمه دوم سال به نتیجه برسیم و پرونده آن بسته شود، گفت:‌ ما بر مسجدمحوری در حوزه فرهنگی تأکید داریم اما از تمام ظرفیت‌های شهر در این زمینه استفاده می‌کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود بان بیان اینکه ۲۳۰ پروژه که شرایط اقتصادی آن‌ها بررسی شده در همایش سرمایه‌گذاری معرفی می‌شوند، گفت: همچنین از ۱۳ شهر و ۵ نهاد بین‌المللی دعوت شده که در نمایشگاه شهرهای خواهرخوانده حضور یابند و انعکاس توانمندی‌های مدیریت شهری می‌تواند زمینه مشارکت را فراهم کند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها