با ما همراه باشید

بین الملل

وزیر خارجه چین: آمریکا به دنبال نسخه هند-اقیانوسیه ناتو است/تایوان و اوکراین با هم فرق دارند

منتشر شده

در

وزیر خارجه چین گفت که کشورش آماده است در صورت لزوم با جامعه بین‌المللی برای میانجیگری میان روسیه و اوکراین همکاری کند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین ابراز امیدواری کرد روسیه و اوکراین در دور سوم مذاکرات پیشرفت بیشتری داشته باشند.

وانگ در یک کنفرانس مطبوعاتی سالانه گفت: «روسیه و اوکراین دو دور مذاکرات را برگزار کرده‌اند و ما امیدواریم که طرفین در دور سوم مذاکرات آتی به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند. برای صلح میانجیگری می‌کنیم، ما و روسیه به دنبال احیای جنگ سرد نیستیم.»

وی تاکید کرد: «حل مشکلات پیچیده به آرامش و عقلانیت نیاز دارد، نه دامن زدن به آتش.»

وانگ همچنین با بیان اینکه روابط روسیه و چین علیه هیچ کشور ثالثی نیست، تاکید کرد: «علی‌رغم هرگونه تغییر بین‌المللی، دو کشور به توسعه روابط ادامه خواهند داد.»

او گفت: «هدف واقعی استراتژی هند و اقیانوس آرام، آمریکا ایجاد نسخه هند و اقیانوسیه ناتو است. هدف از این راهبرد حفظ یک سیستم هژمونیک تحت سلطه ایالات متحده است که ساختار همکاری منطقه‌ای مبتنی بر همکاری در داخل آسه‌آن را تخریب می‌کند.»

وانگ یی همچنین گفت: «مسائل اوکراین و تایوان کاملاً متفاوت است و نمی‌توان آنها را با هم مقایسه کرد. تفاوت اساسی این است که موضوع تایوان منحصراً یک موضوع داخلی چین است، زیرا این جزیره بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک چین است، در حالی که مسئله اوکراین یک اختلاف بین کشورهاست.

وی تصریح کرد: برخی از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین دفاع می‌کنند، اما این حق را به چین نمی‌دهند. در مورد تایوان، این مواضع استاندارد دوگانه کاملاً آشکاری است.علت ریشه‌ای تنشی که در تنگه تایوان وجود دارد، این است که حزب «دی‌پی‌پی» اصل چین واحد را به‌رسمیت نمی‌شناسد و مقامات این حزب با حمایت از جدایی‌طلبان به دنبال از بین بردن آینده تایوان هستند. حمایت آمریکا از جدایی‌طلبان تایوانی موجب افزایش تنش در تنگه تایوان شده و صلح و ثبات منطقه را به خطر انداخته که عواقب زیادی برای آمریکا خواهد داشت. دو سوی تنگه تایوان تاریخ مشترکی دارند و آینده تایوان در گروه روابط دوستانه با سوی دیگر تنگه خواهد بود و نه وعده‌های نیروهای خارجی. آن‌ها باید بدانند مسیر استقلال تایوان به بن‌بست می‌رسد

وزیر خارجه چین همچنین گفت که چین کمک‌های بشردوستانه به اوکراین خواهد فرستاد. او روابط چین و روسیه را «مهم‌ترین روابط دوجانبه جهان» توصیف کرد که «به صلح، ثبات و توسعه جهانی کمک می‌کند.»

وزیر امور خارجه چین به تعهدی که در سفر چند هفته پیش پوتین به پکن اعلام شد اشاره کرد و گفت: «به وضوح و بدون تردید شراکت و پیوند ما به جهان نشان می‌دهد» که هر دو کشور «به طور مشترک با احیای جنگ سرد و دامن زدن به تقابل‌های ایدئولوژیک مخالف هستند».

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

 «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

وی افزود که همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم، چند مسأله کوچک باقی مانده‌ است. معتقدیم که این مسائل قابل حل و فصل بوده و می‌توان توافق را به سرعت و به طور موثر به نتیجه رساند.

پرایس مدعی شد که دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است.

وی بار دیگر از تبادل اطلاعاتی کشورش با رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و گفت که این مشورت‌ها به‌طور پیوسته در جریان است.

پرایس با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، گفت که آمریکا و اسرائیل در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع مشترکی دارند و آن، جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

احتمال سفر پوتین به ترکیه طی روزهای آینده

منتشر شده

در

توسط

رسانه‌ها از احتمال سفر ‌رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

 رسانه‌ها از احتمال سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

وبسایت خبری گازتا در روسیه گزارش داد که رهبر کرملین بناست طی روزهای آینده به آنکارا سفر کند.

این در حالی است که روزنامه «استار» نیز در گزارشی از سفر پوتین به پایتخت ترکیه خبر داد.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین گفت که برنامه‌ای در زمینه سفر پوتین به آنکارا طی روزهای آینده تعیین نشده است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود

منتشر شده

در

توسط

نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

 به نقل از الهربیه، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر بریتانیا در پاسخ به اینکه آیا «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه در صورت ابراز پشیمانی می‌تواند به صحنه جهانی بازگردد یا نه، گفت: «ابراز پشیمانی اکنون برای ولادیمیر پوتین بسیار دشوار خواهد بود… فکر می‌کنم هیچ چیز غیرممکن نیست، اما فکر کنم این به سن من قد ندهد که ببینم چگونه می‌توانیم روابط با پوتین را از نو عادی کنیم.»

جانسون گفت که جهان در خطر تکرار سال ۲۰۱۴ است، زمانی که روسیه شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد.

وز افزود: «جهان اساسا گفت که این وحشتناک است. ما آن را محکوم می‌کنیم، آن را تقبیح می‌کنیم. و این کار را انجام دادیم و تحریم هم کردیم. اما در همان زمان، ما به نوعی با او مذاکراتی را درباره راه پیش رو آغاز کردیم. و پوتین اساسا از آن به عنوان راهی برای بدتر کردن وضعیت بد در اوکراین استفاده کرد.»

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها