با ما همراه باشید

اخبار 46

ویژگی شهدا از منظر قرآن کریم

منتشر شده

در

ویژگی شهدا از منظر قرآن کریم

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه، عصر امروز (دوشنبه) در همایش “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” به برشماری ویژگی شهدا از منظر قرآن کریم پرداخت.

به گزارش ایسنا، لاله افتخاری اظهار کرد: از دیدگاه قرآن کریم، شهدا دارای خصوصیاتی هستند که آنها را از دیگران متمایز می‌کند. این خصوصیات عبارتند از اول اینکه آنها در راه خدا کشته می‌شوند، دوم آنها زنده هستند، سوم آنها زندگی می‌کنند و رزق خود را در حضور پروردگار خود می‌یابند و چهارم در آنچه خداوند از فضل خود به آنها ارزانی داشته، است.

وی در ادامه افزود: آنها سربلند و خوشحال هستند چرا که خداوند به وعده‌هایی که به آنها داده عمل کرده و بلکه هدیه‌ای بیشتر به آنها داده است. از دیگر ویژگی آنها این است که فقط به فکر خود نیستند و به سعادت دیگران می‌اندیشند (و به کسانی که به دنبال ایشانند، ولی هنوز به آنها ملحق نشده‌اند، مژده می‌دهند).

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد :آنها از ترس به دور هستند (هیچ ترسی نخواهند داشت و غصه نخواهند خورد) برای آن‌ها بهره‌مند شدن از نعمت‌های الهی و غرق شدن در نعمت‌ها وجود دارد. آنها یاران شهیدان و صالحان هستند. آنها با کسانی هستند که خداوند به آنها برکت داده است، از جمله انبیا و راستگویان، شهدا و صالحان. آنها همیشه مطیع خدا و رسول(ص) هستند و فقط یک بار ریسک نمی‌کنند، حتی وقتی مشکلات را می‌بینند و با آنها روبرو می‌شوند، همچنان ثابت قدم هستند. (آنان که دعوت خدا و رسول(ص) را (برای شرکتِ دوباره در جهاد علیه کفار) پذیرفتند، با آنکه جراحاتی به آنان رسیده بود، برای نیکوکاران و پرهیزکارانِ آنها، پاداش بزرگی است.)

وی در پایان به قدرت دشمن شناسی همیشگی شهدا اشاره کرد: آنها از تهدید دشمنان نمی‌ترسند و تحت تاثیر جنگ روانی قرار نمی‌گیرند؛ آن مؤمنانی که چون مردم (منافق) به آنها گفتند لشکری بسیار بر علیه شما مؤمنان فراهم شده، از آنان در اندیشه و بر حذر باشید، (این تبلیغات) بر ایمانشان بیفزود و گفتند تنها خدا ما را کفایت کند و او نیکو وکیل و کارسازی است.

ایدئولوژی شهید سلیمانی راهی برای عرضه و ظهور مدیران جهادی و تمدن ساز است

در ادامه معصومه رشاد -استاد دانشگاه آزاد در کنفرانس شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی عنوان کرد: ایدئولوژی سردار سلیمانی الگو و گفتمان مقاومت را در عرصه ملی و بین‌المللی در خود دارد، این ایدئولوژی در حوزه تمدن سازی در جهان و در شرایط مختلف با هنجارها و باورهای خود همواره رویکرد مقاومت و مبارزه و جهاد را تداعی می‌کند.

وی افزود: ایده‌ها و الگوهای تمدن ساز در اشکال مختلف خود در ذات این ایدئولوژی وجود دارد. منطق مقاومت ایثار و از خود گذشتگی رویکرد جدیدی است که توسط شهید قاسم سلیمانی به عنوان سردار ملی ایران در این ایدئولوژی پایه گذاری شده است.

رشاد گفت: گام‌هایی که سردار سلیمانی در طول مبارزه خود برداشتند گامهای کاملاً محکم و استواری است که می‌تواند به ایجاد باورهای مشترک بین اذهان در جوامع مسلمین منجر گردد.

وی ادامه داد: این باورها و هویت‌ها می‌توانند با رویکردها، مولفه‌ها و شاخص‌های جدید وارد عرصه نظام بین‌المللی بشوند.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: مسئله مهم در این ایدئولوژی مولفه‌ها و شاخصه‌هایی است که قادر است هویت‌های جدیدی را در جامعه اسلامی و جهانی عرضه کند. اگر ما قالب‌های فکری سردار شهید سلیمانی را آنالیز کنیم و در قالب‌های آن حرکت کنیم  متوجه ظهور ایدئولوژی جدیدی با رویکردهای نوین خواهیم بود. این ایدئولوژی قابلیت دارد که مدیران جهادی و تمدن‌ساز را به عرصه ظهور کشانده و مدیرانی تربیت کند که هر یک قاسم سلیمانی جدید باشند. در قالب رویکرد این نظریه ما می‌توانیم محورهای هویتی و محورهای هنجاری جدیدی را با توجه به بحران‌هایی که در منطقه خاورمیانه است، ایجاد کنیم. این ایدئولوژی به عنوان مظهر مقاومت اسلامی باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته ضمن توجه به انگاره‌ها و مولفه‌ها و هویت‌ها به ترجمه آنچه که در قالب اصلی آن است اهتمام بیشتری شده و نه تنها به جامعه ایرانی بلکه به جهان اسلام ارائه شود.

انتهای پیام

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها