با ما همراه باشید

اخبار 41

پایان ماموریت “رزمی” آمریکا در عراق به چه معناست

منتشر شده

در

پایان ماموریت "رزمی" آمریکا در عراق به چه معناست

“در اوایل ماه میلادی جاری، آمریکا پایان ماموریت رزمی خود در عراق را اعلام کرد. از منظر حضور فیزیکی نیروهای آمریکایی در این کشور، تفاوت چندانی ایجاد نشده است؛ اما این تغییر وضعیت می‌تواند نشانگر تغییری در رویکرد آمریکا نسبت به عراق باشد.”

به گزارش ایسنا، دویچه وله در تحلیلی نوشته است: «این اقدام چند ماه پس از دیدار مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با جو بایدن، رئیس جمهوری‌آمریکا در ماه ژوئیه صورت گرفت. پس از آن، رهبران دو کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند که از پایان سال جاری میلادی، هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق حضور نخواهد داشت.

کارشناسان گفتند که رهبران دو کشور، برای کاهش فشار روی دولت الکاظمی دست به این کار زدند.  شبه‌نظامیان حشد شعبی مخالف هرگونه حضور آمریکا در این کشور هستند و دولت عراق، هدف حمله آن‌ها قرار داشت. این گروه همچنین متهم به حملات موشکی و پهپادی علیه کاروان تدارکات و پایگاه‌های آمریکا است.

تبدیل وضعیت نیروهای آمریکایی زودتر از زمان مقرر شده به پایان رسید. در ۹ دسامبر، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی دیگر در عراق نقش “رزمی” نداشته و برای “مشاوره و کمک” در عراق حضور خواهند داشت.

اکثر نیروهای آمریکایی در عراق، بخشی از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش هستند که با هدف مبارزه با گروه‌های افراطی از جمله داعش در آنجا حضور دارند.

آمریکا از افغانستان “خارج” شد، از عراق، نه!

علیرغم بوق‌وکرنایی که در هنگام اعلام این تغییر وضعیت وجود داشت، این تغییر وضعیت در عمل، از منظر حضور فیزیکی و تعداد نیروهای آمریکایی، تفاوت چندانی ایجاد نکرد؛ وضعیت حضور آمریکا در عراق، تفاوت بسیار زیادی با خروج کامل واشنگتن از افغانستان دارد.

آمریکا در سال ۲۰۰۳ و به دنبال یافتن سلاح کشتار جمعی به عراق حمله کرد و از آن زمان، تعداد سربازان آمریکایی حاضر در این کشور که در سال ۲۰۰۸ با ۱۶۰ هزار سرباز، به بیشترین میزان خود رسید، با نرخ ثابتی کاهش داشته یافته است. در این تحولات، ارتش آمریکا از یک “نیروی اشغالگر” – که مورد استقبال برخی عراقی‌ها قرار داشت و بعضی دیگر، از آن بیزار بودند- به مجموعه‌ای از توافقات با دولت عراق رسید که با شرایطی مشخص، اجازه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را می‌داد.

در سال ۲۰۱۱ و در پی این توافق‌ها، باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا نیروهای واشنگتن در عراق را کاهش داد اما سه سال بعد، به درخواست عراق، این سربازان دوباره به عراق برگشتند تا ائتلافی بین‌المللی علیه داعش را رهبری کنند؛ داعش در آن زمان، بخش‌های بزرگی از شمال عراق را به تصرف خود درآورده بود. نهایتا از سال ۲۰۱۷ که دولت عراق رسما اعلام کرد که داعش را شکست داده، تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در عراق مجددا کاهش یافت.

امروز، چیزی نزدیک به ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در کنار ۴۵۰۰ نیروی پیمانکاری وزارت دفاع آمریکا، در عراق حضور دارند. دیگر کشورهای ائتلاف نیز مجموعا ۱۰۰۰ سرباز در عراق دارند؛ از جمله آلمان که ۱۳۰ تن را به عراق فرستاده است.

“پایانی” در کار نیست

حتی پس از تغییر وضعیت اخیر نیروهای آمریکا از “رزمی” به “مشاوره‌ای و کمکی”، به نظر نمی‌رسد تعداد این سربازان تغییر کند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی در ماه جاری این واقعیت را تایید کرده و گفت “فقط ماموریت آمریکا تغییر کرده است، این لزوما به معنای تغییر در ساختار فیزیکی ما در عراق نیست. ” کربی گفت که این اتفاق، یک “تکامل طبیعی” بر اساس توافقات حاصله با دولت عراق بوده و تلاشی است که ماه‌هاست در جریان است.

کربی گفت که مراسمی برای جشن گرفتن این تغییر وضعیت در کار نبوده و تاریخ مشخصی برای ماموریت آموزشی جدید، تعیین نشده است.

یک عضو میهمان در اندیشکده‌ آمریکایی “بروکینگز اینستیتوت”، این اطلاعیه را موضوع جدیدی ندانسته و می‌گوید، آمریکا مدت‌ها و حتی سال‌هاست که در وضعیت “غیر رزمی” قرار دارد. او خاطرنشان کرد که اطلاعیه‌هایی از این قبیل، بارها در گذشته تکرار شده‌اند.

تحولات در جریان

با این حال، تغییراتی در جریان بوده و هستند. کارولین رز، تحلیلگر ارشد اندیشکده آمریکایی “موسسه نیولاینز” می‌گوید، نیروهای‌ آمریکا تا کنون هشت پایگاه را ترک کرده و به پایگاه‌های جدیدی رفته‌اند، چرا که معتقد بودند آن‌ پایگاه‌ها، در برابر حملات حشد شعبی آسیب پذیر هستند. این تحلیلگر ادامه داد: ما شاهد چند مورد جابجایی پایگاه بودیم، اما آن‌ها از انتشار اخبارش جلوگیری کردند.

طبق گزارشی که در ماه نوامبر به کنگره آمریکا ارائه شد، یک مرکز فرماندهی از عراق به کویت منتقل شده و همچنین مقامات رده‌بالای یک پایگاه دیگر نیز از آنجا خارج شده‌اند.

بعضی از پیمانکاران آمریکا از جمله کسانی که در نگهداری از ناوگان جنگنده‌های اف-۱۶ عراق نقش دارند، جابجا شده و اکنون از راه دور کار خود را انجام می‌دهند. بیشتر سربازان آمریکا در بغداد و اربیل حضور دارند. دو هزار خودروی نظامی آمریکا به نیروهای محلی تحویل داده شده وکمک‌های مالی آمریکا در خصوص برخی از جنبه‌های همکاری نظامی، به شدت کاهش یافته است.

این گزارش که توسط آمریکا منتشر شد، همچنین نشان داد که از ۴۲۶ عملیات گروه ضد داعش که توسط نیروی ضدتروریسم عراق و در ماه‌های ژوئیه تا سپتامبر انجام شد، تنها ۱۳ مورد در همکاری با ائتلاف بین‌المللی ضد داعش بود. این ائتلاف همچنین در این چند ماه، نسبت به گذشته، حملات هوایی کمتری علیه مواضاع داعش انجام داد.

این گزارش همچنین اظهار داشت که خروج سریع آمریکا از افغانستان بر سرعت تحرکات افسران عراقی برای مستقل شدن، تاثیر داشت.

کمک هوایی

یک منبع از دولت عراق اخیرا به دویچه وله گفت: اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم ما هنوز به نیروهای آمریکایی در اینجا نیاز داریم، خصوصا وقتی بحث پوشش هوایی و هواپیماهای جنگی مطرح باشد.

این منبع گفت: نیروی هوایی عراق نسبتا ضیف است و اگر به خاطر کمک‌های نیروی هوایی آمریکا نبود، عراق نسبت به حملات پهپادی خارجی، به مراتب آسیب‌پذیرتر بوده و در انجام حمله هوایی علیه داعش نیز دچار مشکل می‌بود. علاوه بر این، ارتش عراق به اطلاعات آمریکا از تروریست‌های داعش نیاز دارد.

این گزارش که به کنگره آمریکا ارسال شد نیز مکررا بر این مسئله تاکید داشته و گفت: حسگرهای بهتر هواپیماهای آمریکایی، اجازه پرواز در ارتفاع بالاتر را می‌دهند، اما هواپیماهای عراقی در ارتفاع حدودا ۱۰ هزار پایی پرواز می‌کنند که موجب شناسایی آن‌ها توسط اهداف تحت نظرشان می‌شوند.

احتمالا هواپیماهای آمریکایی همچنان به حمله خود به مواضع داعش و گشت زنی، ادامه دهند.

بحران اقتصادی

تحلیلگر اندیشکده بروکینگز اینستیتوت، تغییر وضعیت نیروهای آمریکا را، خصوصا در مقایسه با دولت ترامپ، نشان‌دهنده تغییر مداوم و در جریان سیاست‌ آمریکا در قبال عراق دانسته و گفت: در دولت بایدن، عراقی‌ها به رویکرد ملایم و متعادل‌تر آمریکا نسبت به عراق امید داشته و دریافته‌اند که امنیت کشورشان در گرو مناسبات پویای سیاست داخلی‌شان است.

“سرهنگ هماسعید”، مدیر برنامه خاورمیانه در موسسه صلح واشنگتن در تحلیلی می‌نویسد: گرچه آمریکا نقش مهمی در عراق و توازن نیروهای سیاسی داخلی و خارجی آن دارد، اما نمی‌تواند تمامی مسائل پیچیده و مبرم این کشور را حل کند. بعضی از بزرگترین مشکلات عراق امروز، اقتصادی هستند.

این تحلیلگر می‌گوید: ممکن است یک سیاست عراق محور در دولت بایدن ایجاد شده و توسعه یابد که عراق را صرفا از منظر ایران و داعش نگاه نکند؛ با این حال، شاید این سیاست، آنقدرها هم که عراقی‌ها می‌خواهند، “عراق محور” نباشد.

کارولین رز می‌گوید: “فکر می‌کنم دو  عامل مهم در سیاست‌گذاری‌های آمریکا در مورد عراق، همچنان پابرجا خواهند بود: داعش و یکه‌تازی ایران در عراق در نبود آمریکا.” این تحلیلگر، علاوه بر اشاره به افزایش نگران‌کننده فعالیت‌های افراطی در عراق، یکی دیگر از اهداف آمریکا در عراق را ظرفیت‌سازی در حوزه‌هایی مانند نظم و قانون می‌داند تا از به وجود آمدن خلا قدرت در این کشور، جلوگیری کند؛ نبود قدرت قادر در این کشور، راه را برای سوءاستفاده داعش هموار می‌کند.»

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها