با ما همراه باشید

حوادث

پایش ماهواره‌ای فروریزش زمین در تهران

منتشر شده

در

پایش ماهواره‌ای فروریزش زمین در تهران

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از فعالسازی سامانه ماهواره‌ای پایش و پیش‌بینی فروریزش زمین در تهران خبر داد.

رضا کرمی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تلاش کردیم تا تجهیزات زیرساختی را در این دوره از مدیریت شهری برای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزایش دهیم، اظهارکرد: رویکرد و اولویت اصلی ما افزایش تاب آوری پایتخت در برابر حوادث مختلف و پیش‌بینی و پیشگیری از خسارات ناشی از حوادث طبیعی نظیر سیل، زلزله، توفان و … است.

وی با بیان اینکه با آماده‌سازی زیر ساخت‌ها هم اکنون ۱۷۳ دستگاه حسگر حوادث شهر تهران از زلزله گرفته تا سیل و طوفان و … را پایش می‌کنند، گفت: البته تعداد این حسگرها باید افزایش هم پیدا کند. ما توانستیم بسیاری از این سامانه ها را در همین دوره از مدیریت شهری و برای اولین بار در تهران راه‌اندازی کنیم و سامانه‌های دیگر را نیز تا چند برابر افزایش دادیم اما لازم است همچنان به این موارد توجه ویژه‌ای شود.

کرمی درباره پایگاه‌ها و سوله های مدیریت بحران نیز اظهارکرد: در حال حاضر تعداد این پایگاه ها و سوله ها ۱۰۳ مورد است که روند ساخت و تکمیل هفت مورد دیگر در حال انجام است. از این هفت مورد سه مورد تا پایان مرداد تکمیل می‌شود و به بهره برداری خواهد رسید و چهار مورد دیگر نیز در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین از فعال‌سازی سامانه ماهواره‌ای پایش و پیش بینی فروریزش زمین در تهران خبر داد و گفت: این سامانه با پایش‌های انجام شده اقدام به اعلام هشدار احتمالی پیرامون فروریزش در مناطق مستعد می‌کند و علاوه بر آن مناطق مستعد فروریزش نیز از سوی این سامانه با دقت و به طور ویژه رصد می‌شود.

وی با بیان اینکه حرکت تهران به سمت شهری تاب آور آغاز شده است، اظهارکرد: در شهر تاب آور باید زمینه مشارکت مردم در مدیریت بحران نیز فراهم شود و ما در همین راستا اقدام به تقویت گروه های دوام کردیم علاوه بر آن با ایجاد سامانه های آموزش آنلاین و برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف تلاش کردیم تا نگاه به مدیریت بحران به داخل خانواده ها و محلات برود؛ اقدامی که نتایج مثبتی هم داشته است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حوادث

جزئیات آتش‌سوزی مرگبار در جنوب تهران / دستگیری یک نفر از سوی پلیس

منتشر شده

در

توسط

جزئیات آتش‌سوزی مرگبار در جنوب تهران / دستگیری یک نفر از سوی پلیس

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران جزئیات آتش‌سوزی در یک کارگاه تولید صنایع چوب را که منجر به مرگ پنج نفر شد، تشریح کرد.

سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: وقوع حادثه حریق در یک گاراژ در ساعت ۲۰:۵۷ پنجشنبه شب به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که در پی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان پنج ایستگاه را به همراه خودروی حامل تجهیزات تنفسی به محل حادثه واقع در بزرگراه آزادگان به سمت غرب، خیابان علی‌آباد پاکدانه اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل حادثه گفت: با حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که کانون حریق در یک کارگاه تولید صنایع چوب به مساحت حدود ۵۰۰ متر مربع رخ داده و این کارگاه نیز در یک گاراژ بزرگ که عمده کارگاه های داخل آن مرتبط با چوب بود قرار داشت و به همین دلیل نیز احتمال سرایت آتش و گسترش آن بسیار بالا بود.

ملکی افزود: در همین راستا آتش‌نشانان از چند جهت عملیات خود برای اطفای این حریق را که شعله‌های برخاسته از آن تا شعاع چند صد متری نیز قابل رویت بود، آغاز کردند و یک گروه از آتش‌نشانان نیز بر جستجو و نجات قصد ورود به داخل کارگاه را داشت که متاسفانه با در قفل شده کارگاه آتش گرفته رو به رو شده و مجبور شدند تا با دستگاه فرز قفل را ببرند و وارد ساختمان شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به حضور آتش‌نشانان در داخل کارگاه اظهار کرد: متاسفانه در قسمت یک اتاقک داخل این کارگاه، آتش‌نشانان با پیکر بی‌جان پنج مرد که از اتباع کشور افغانستان بودند روبه‌رو شده و آنان را به بیرون از ساختمان منتقل کردند که پس از بررسی علائم حیاتی مشخص شد که جان خود را از دست داده‌اند. البته برای تشخیص علت قطعی مرگ پزشکی قانونی باید اظهار نظر کند اما آن چه در ظاهر مشخص بود، مرگ این افراد در پی دود و حرارت بالا رخ داده بود.

ملکی درباره اقدامات آتش‌نشانان برای اطفای حریق نیز اظهارکرد: همزمان گروهی دیگر از آتش‌نشانان نیز عملیات اطفای حریق را انجام داده و در شرایطی که شعله‌های آتش حتی سقف آجری را نیز تخریب کرده بود، موفق به مهار آتش و سپس اطفای کامل آن شدند.

وی با بیان این که گروهی از آتش‌نشانان پس از اطفای حریق به ایستگاه برگشتند، گفت: یک گروه از آتش‌نشانان نیز برای لکه‌گیری و ایمن‌سازی در محل حضور داشتند که آنان نیز پس از ایمن‌سازی کامل محل دقایقی پیش به ماموریت خود خاتمه داده و محل را به عوامل انتظامی تحویل دادند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران علت وقوع این حادثه را در دست بررسی از سوی کارشناسان این سازمان اعلام کرد و گفت: علت وقوع این حادثه پس از بررسی ابعاد آن اعلام خواهد شد.

پلیس: دستگیری یک نفر درحین فرار از محل آتش‌سوزی

همچنین سروان محمد نظری، رییس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حضور عوامل کلانتری ۱۵۲ خانی‌آبادنو در محل حادثه گفت: برای این حادثه پرونده‌ انتظامی تشکیل شده است. اجساد نیز با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شدند.

نظری همچنین از دستگیری یکی از عوامل نگهبانی کارگاه مبل‌سازی خبر داد و گفت: این فرد که قصد فرار داشت توسط عوامل کلانتری دستگیر و به کلانتری ۱۵۲ خانی‌آباد منتقل شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها