با ما همراه باشید

اخبار 41

پرداخت وام به فعالان فرهنگی دانشجویی/صدور مجوز ۳ مجمع کانون فرهنگی تا پایان سال

منتشر شده

در

پرداخت وام به فعالان فرهنگی دانشجویی/صدور مجوز ۳ مجمع کانون فرهنگی تا پایان سال

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت از تصمیم این وزارت خانه برای برآورد و ساماندهی فعالیت فعالان فرهنگی دانشجویی خبر داد و گفت: اگر چه این فعالیت ها کار دانشجویی به حساب نمی آید اما تصمیم داریم برای این فعالان وام هایی پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن زائری لطف در نشست پرسش و پاسخ نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان در خصوص درخواست دانشجویان جهت تغییر آیین‌نامه‌های فرهنگی، بیان کرد: آیین نامه‌هایی که در حوزه فرهنگی وجود دارد تماما آیین نامه‌هایی هستند که به عنوان اسناد بالادستی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است. بنابراین تغییر این آیین نامه‌ها به تنهایی و با تصمیم گیری در بین دو وزارتخانه علوم و بهداشت امکان پذیر نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: برای انجام این تغییر باید پیشنهادات دو معاون وزارت علوم و وزارت بهداشت به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شود تا این موضوع در دستور جلسه شورا قرار گیرد. یکی از این آیین نامه‌ها که ما هم بر تغییر آن تاکید می‌کنیم و می‌دانیم به روز نیست، آیین نامه کانون‌های فرهنگی است که تلاش هم داریم تا در مدت زمان باقی مانده، قسمتی از این آیین نامه‌ها را تغییر دهیم. آیین نامه انجمن‌های علمی نیز در حال بازبینی در سطح وزارت بهداشت است.

وی به تغییر آیین نامه نشریات اشاره کرد و بیان داشت: این آیین نامه نیز به صورت بالادستی نوشته شده است و یکی از مطالباتی که خانه نشریات می‌تواند داشته باشد تغییر این آیین نامه است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت به چرایی تاکید وزارت بهداشت بر الکترونیکی شدن نشریات به عنوان یکی از انتقادات دانشجویان حاضر در جمع اشاره کرد و افزود: به هیچ عنوان این موضوع از سوی وزارت بهداشت تاکید نمی‌شود که نشریات تماما وارد بستر الکترونیکی شوند.

زائری لطف یادآور شد: آن‌چه که در وزارت بهداشت مطرح است این موضوع بوده که در شرایط شیوع کرونایی، امکان چاپ نشریات به صورت کاغذی وجود نداشته و در چنین شرایطی در بسیاری از استان‌ها با مشکل چاپ روبه رو بوده‌ایم، به این جهت تاکید بیشتر بر انتشار نشریات به صورت الکترونیک بوده است.

این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: در سامانه رتبه بندی نشریات ارزیابی کمی توسط دانشگاه انجام می‌شود و ارزیابی کیفی توسط یک تیم داوری حرفه‌ای که در سه دوره جشنواره تیتر داوری داشته‌اند صورت خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان این‌که در چند روز گذشته “شیوه نامه داوری‌ها” به معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت:بر این اساس نشریات باید ساماندهی شده و مطمئنا رتبه‌بندی نشریات دانشجویی تکلیف تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی در این حوزه را شفاف و روشن خواهد کرد و مشخص می‌شود که دانشگاه‌ها چه حمایتی را می‌تواند از نشریات دانشجویی خود داشته باشد،

این مقام مسئول در ادامه به دبیرخانه جشنواره بین المللی سیمرغ اشاره کرد و ابراز کرد: در خصوص جشنواره سیمرغ در سال جاری برخی از فعالیت‌ها کاملا به دانشجویان واگذار شد مانند لیگ نشریات که بدون استثنا متولیان آن دانشجویان فعال نشریاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی شده‌اند و هزینه آن از طرف وزارت بهداشت تامین شد. همچنین کارگاه‌های جشنواره سیمرغ در سطح کشوری در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به خوبی برگزار شد.

زائری لطف در خصوص وضعیت اردوهای جهادی گفت:: اردوهای جهادی تعیین تکلیف نشده است اما تلاش داریم تا قبل از نوروز ۱۴۰۰ دستورالعمل مدونی در خصوص اردوهای جهادی نوشته و تکلیف آن به صورت کامل مشخص شود. ما به هیچ عنوان در دانشگاه‌های علوم پزشکی قبول نمی‌کنیم که اردوهای جهادی به سمت پروژه‌های عمرانی حرکت کند و تنها در حوزه‌های آموزشی بهداشتی و حوزه سلامت باید این اردوها برگزار شود.

وی یادآور شد: به هیچ عنوان برای فعالیت فرهنگی کار دانشجویی پرداخت نخواهد شد اما تصمیمی نیز مطرح است که با همکاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برآوردی در خصوص فعالان فرهنگی دانشجویی داشته باشیم که در حد دبیر، نائب دبیر و عضو شورای مرکزی، وام‌های فرهنگی از سوی صندوق رفاه ارایه شود که فعلاً تا تامین منابع، پرداخت این وام قطعی نشده است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص پیشنهادی یکی از دانشجویان در مورد “ایجاد اتاق ارزیابی فکر” با بیان اینکه ما از این موضوع بسیار استقبال می‌کنیم، بیان داشت: بسیار خوب است که در این فضا موضوعات مختلف مورد نقد و بررسی بیان و مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش مفدا، زائری‌لطف در خصوص “صدور مجوز مجامع کانون‌های فرهنگی”، خاطرنشان کرد: در ارتباط با مجامع کانون‌های فرهنگی باید گفت گرفتن این مجوز اصلاً و به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست اما تلاش خواهیم کرد تا انتهای سال ۹۹ مجوز ۳ مجمع کانون فرهنگی را دریافت کنیم.

وی در خصوص دادن مجوز به اتحادیه صدا نیز گفت: این موضوع در حال پیگیری است، ممکن است کمی زمان ببرد اما در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها