با ما همراه باشید

اخبار 56

پرسه سگ‌های ولگرد در شهر

منتشر شده

در

پرسه سگ‌های ولگرد در شهر

ایسنا/چهارمحال و بختیاری سگ‌های ولگرد در سطح شهرها، روستاها، مناطق حفاظت شده و … پرسه می‌زنند، تعدادشان در برخی مناطق آن قدر زیاد است که برای ساکنان مشکلاتی را ایجاد کرده‌، رها بودن حیوانات بلاصاحب آسیب‌های بسیاری را برای انسان و حیات وحش در پی دارد، قطعا افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد به معضلی در محیط‌های شهری و روستایی تبدیل شده و بارها اخباری مبنی بر حمله این حیوانات به انسان و آسیب به حیات وحش منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، صدای پارس سگ‌ها در شب و زمان طلوع آفتاب آرامش شهر بر هم‌ می‌زند، گاهی مشاهده می‌شود این سگ‌های ولگرد به‌صورت گروهی در برخی از محلات تردد می‌کنند و باعث ایجاد رعب و وحشت در شهروندان به‌ویژه بانوان و کودکان می‌شوند، این مشکل به همین جا ختم نمی‌شود و گاهی این حیوانات به سمت شهروندان حمله می‌کنند و به آن‌ها آسیب جسمی و روحی وارد کرده و گاهی آسیب روحی ناشی از این کار تا مدت‌ها در فرد باقی می‌ماند.

سگ‌های ولگرد و حیوانات بلاصاحبی که در سطح شهرها، روستاها و حیات وحش رها شده‌اند، برای تامین تغذیه خود به جستجو در بین زباله‌ها و حمله به حیات وحش روی می‌آورند، این روزها عده‌ای از افراد در حال توسعه فرهنگ غذارسانی به این حیوانات بلاصاحب هستند، این مسئله مخالفان و موافقان بسیاری را دارد.

غذارسانی به حیوانات بلاصاحب باعث افزایش نجومی جمعیت سگ‌های ولگرد در شهرها و روستا شده است، این سگ‌های ولگرد گاهی وارد مناطق تحت نظر حفاظت محیط‌زیست می‌شوند و امنیت این زیستگاه‌ها را با حمله به لانه‌های پرندگان، چرندگان و خزندگان به خطر می‌اندازند.

بحث ساماندهی سگ‌های ولگرد و حیوانات بلاصاحب یکی از موضوعاتی است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و شهرداری‌ها نیز متولی این کار در شهرها هستند، این حیوانات پس از زنده‌گیری در مراکز نگهداری عقیم می‌شوند تا جمعیت آن‌ها کنترل شود، اما این طرح در بسیاری از نقاط به‌طور کامل اجرایی نشده است.

برخی از سگ‌های ولگرد نیز بیمار هستند و پرسه آن‌ها در سطح شهرها و روستاها می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بیندازد، این حیوانات همچنین می‌توانند بیماری‌های مشترک بین دام و انسان را منتقل کنند.

سگ‌های بلاصاحب امروز یک تهدید بزرگ برای سلامت جامعه و حیات وحش محسوب می‌شوند، قطعا ساماندهی حیوانات بلاصاحب باید در اولویت قرار بگیرد، در غیراینصورت افزایش جمعیت این حیوانات می‌تواند در آینده این معضل را بیش‌تر کند.

انتقال سگ‌های ولگرد به کمپ نگهداری حیوانات بلاصاحب در شهرکرد

داوود مومنی- رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بحث ساماندهی حیوانات بلاصاحب و سگ‌های ولگرد در مرکز استان، اظهار کرد: یک کمپ به مساحت ۸۰۰ متر در شهرکرد برای نگهداری حیوانات بلاصاحب توسط شهرداری شهرکرد احداث شده که بخشی از این کمپ سرپوشیده و بخشی نیز محصور است.

وی افزود: کمپ نگهداری حیوانات بلاصاحب در شهرکرد به‌صورت لانه به لانه احداث شده است، پیمانکار کار خود را از حدود سه ماه قبل آغاز کرده و حیوانات بلاصاحب پس از جمع‌آوری توسط نیروهای پیمانکار به این کمپ منتقل می‌شوند.

مومنی بیان کرد: زنده‌گیری حیوانات بلاصاحب از جمله سگ‌های ولگرد، نگهداری، درمان حیوانات بیمار و عقیم‌سازی در کمپ نگهداری حیوانات بلاصاحب در شهرکرد انجام می‌شود و سپس این حیوانات رها می‌شوند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد با اشاره به اینکه فرآیند جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در شهرکرد در حال انجام است، توضیح داد: برخی از ادارات مانند شرکت آب و فاضلاب که دارای محوطه بزرگ هستند، برای نگهبانی در شب از سگ استفاده، سپس در طول روز این سگ‌ها در سطح شهر رها شده و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین در منطقه غرب شهرکرد در حوالی واحدهای دامداری و در شرق شهرکرد در واحدهای شهرک‌‍های صنعتی با معضلی به نام سگ‌های ولگرد روبرو هستیم که برای نگهبانی از این سگ‌ها در شب استفاده می‌کنند و روزها در سطح شهرکرد پرسه می‌زنند.

مومنی بیان کرد: اگر نتوانیم تمام سگ‌های بلاصاحب را از سطح شهر جمع‌آوری کنیم، آمار سگ‌های ولگرد در سطح شهرکرد به صفر نمی‌رسد، معضل سگ‌های ولگرد تنها مختص به چهارمحال و بختیاری نیست و مربوط به سطح کشور است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد در خصوص سگ‌های ولگرد در محله منظریه شهرکرد، عنوان کرد: در این محله ساختمان‌های نیمه‌کاره بسیاری وجود دارد و برای نگهبانی از سگ‌های ولگرد استفاده می‌کنند و در روز این حیوانات در شهر رها هستند و صاحبان این سگ‌ها در مقابل زنده‌گیری مقاومت می‌کنند.

ورود سگ‌های ولگرد به مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست خطرناک است

شهرام احمدی- مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ساماندهی حیوانات بلاصاحب در محیط‌زیست، اظهار کرد: سازمان محیط‌زیست برای جمع‌آوری این حیوانات متولی نیست، وزارت کشور برای جمع‌آوری، نگهداری و ساماندهی حیوانات بلاصاحب وظایفی را برای شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها مشخص کرده است.

وی با بیان اینکه عدم مدیریت حیوانات بلاصاحب و سگ‌های ولگرد در محیط‌زیست، می‌تواند آسیب‌زا باشد، اظهار کرد: این آسیب تنها مختص محیط‌زیست نیست و رها بودن سگ‌های بلاصاحب مشکلاتی را برای شهروندان نیز ایجاد کرده است، این حیوانات می‌توانند جو روانی شهرها را بر هم بزنند و باعث ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان و به‌ویژه کودکان شوند.

احمدی با اشاره به اینکه حیوانات بلاصاحب مانند سگ‌ها میزبان بیماری‌های بسیاری هستند، تاکید کرد: این حیوانات در سطح شهر هستند و با پاره کردن کیسه‌های زباله برای یافتن غذا آلودگی را گسترش می‌دهند و باعث ایجاد بیماری نیز می‌شوند.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری افزود: ورود حیوانات بلاصاحب و سگ‌های ولگرد به مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست خطرناک است، این حیوانات می‌توانند در فصل زادآوری و زمان زایمان حیوانات در حیات وحش آسیب‌هایی را به تنوع زیستی وارد کنند.

وی با تاکید بر اینکه مشکل ورود حیوانات بلاصاحب به محیط‌زیست حاد نیست، توضیح داد: البته گاهی مشاهده می‌شود سگ‌های ولگرد با گرگ‌ها گروهایی را تشکیل داده و در نتیجه به محیط‌زیست و حیات وحش آسیب وارد می‌کنند.

احمدی تصریح کرد: باید طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت کشور حیوانات بلاصاحب و سگ‌های ولگرد برای جلوگیری از آسیب به محیط‌زیست ساماندهی و مدیریت شوند، برای این کار باید از روش‌های علمی و انسانی استفاده شود.

انتهای پیام

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها