با ما همراه باشید

اخبار 24

پژوهش در سواحل مکران/ تلاش برای اشتغالزایی در مناطق محروم سیستان و بلوچستان

منتشر شده

در

پژوهش در سواحل مکران/ تلاش برای اشتغالزایی در مناطق محروم سیستان و بلوچستان

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از تشکیل دو کارگروه ویژه در این پژوهشگاه پیرامون بیانیه “گام دوم انقلاب” مقام معظم رهبری و “الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت” خبر داد و گفت: از جمله مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری پژوهشگاه، طراحی و اجرای مدل بومی پایدارسازی اشتغال در مناطق محروم سیستان و بلوچستان با مشارکت خود روستاییان و حمایت فرمانداری چابهار و سازمان برنامه و بودجه کشور است.

حسینعلی قبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال جاری برنامه دوم توسعه راهبردی پژوهشگاه پی گرفته می‌شود، یادآور شد: در طول چند سال اخیر به دنبال اجرای برنامه اول توسعه، تجربیات ارزشمندی به دست آمد که بر اساس آن در چند سال اخیر بر پژوهش‌های مسئله‌محور ناظر بر چالش‌های اجتماعی و خدمت علمی در جهت نیازهای جامعه تأکید شده است و این رویکرد در برنامه‌ریزی آتی پژوهشگاه نیز محوریت خواهد داشت.

وی برنامه‌های آینده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی را گسترش فعالیت‌های بین‌المللی به منظور بازشناساندن نقاط قوت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به جهانیان، با بهره‌گیری از دانش‌های علوم اسلامی، ارتقای کیفیت پژوهش‌ها و کمک به ارتقای سطح مرجعیت علمی و پژوهشی پژوهشگاه در سطح ملی و منطقه‌ای عنوان کرد و متذکر شد: اصلی‌ترین رویکرد برنامه دوم توسعه راهبردی پژوهشگاه، این است که جهت‌گیری پژوهش‌ها با توجه به کاربری آن‌ها و حل مسائل اجتماعی و مبنایی کشور در عرصه داخلی و خارجی تنظیم شود.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خاطرنشان کرد: از جمله مسائل مهم اجتماعی، بیانیه مقام معظم رهبری ناظر بر دهه پنجم انقلاب اسلامی و نیز بحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. در این ارتباط دو کارگروه ویژه تشکیل داده‌ایم و از همه پژوهشگران می‌خواهیم در این زمینه‌ها فعال باشند.

قبادی از برگزاری نشست‌ها، همایش‌ها و تدوین مقالات در این رابطه خبر داد و اظهار کرد: در اسفند ماه دو نشست “تبیین و تشریح بیانیه گام دوم انقلاب” و “نقد الگوی پایه پیشرفت” را برگزار کردیم. ضمن آن که در بخش‌هایی از “طرح جامع اعتلای علوم اسلامی” هم به این موضوعات خواهیم پرداخت و امیدوارم بتوانیم در این ارتباط ویژه‌نامه‌ای هم منتشر کنیم.

وی سپس به تشریح برنامه دوم توسعه راهبردی این پژوهشگاه پرداخت و توضیح داد: یکی از مهم‌ترین محورهای برنامه دوم توسعه این است که پژوهش‌های میدانی و اجتماعی از جمله در حوزه سواحل مکران و مناطق محروم سیستان و بلوچستان را ادامه دهیم.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: امیدوار هستیم اجرای بخش دوم این برنامه با کمک سازمان برنامه و بودجه، مؤسسات ذی‌ربط، استانداری سیستان و بلوچستان و به ویژه فرمانداری چابهار محقق شود. اخیراً جلسه‌ای با فرماندار چابهار داشتیم و با معاونت اجتماعی سازمان برنامه مشورت‌هایی کردیم. فاز اول پروژه در سیستان و بلوچستان تقریباً تمام شده و می‌خواهیم فاز دوم را اجرا کنیم.

قبادی تشریح کرد: محور کار در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، توانمندسازی برای اشتغال‌آفرینی با توجه به مزایای محلی و منطقه‌ای است که در این خصوص مطالعات جامعی انجام دادیم و قصد داریم مدل بومی پایدارسازی اشتغال در مناطق محروم سیستان و بلوچستان را با مشارکت خود روستاییان و حمایت فرمانداری چابهار و سازمان برنامه و بودجه کشور طراحی و اجرا کنیم.

اعتلای علوم انسانی در گروی مهارت‌آفرینی در رشته‌های دانشگاهی

وی سپس به بخش راهبردی برنامه توسعه پرداخت و توضیح داد: در این بخش هم پژوهشکده‌ها در چارچوب مسائلی که پیش‌بینی کرده‌اند به کار پژوهشی مشغول خواهند بود که به ویژه دو زمینه مهم در دستور کار قرارگرفته که یکی “اعتلای علوم انسانی معطوف به پیشرفت” و دیگری مسائل محیط زیست از منظر علوم انسانی است که در طرح اعتلای علوم اسلامی معطوف به پیشرفت، سعی کردیم در حوزه کاربست علم و اثربخشی آن و مهارت‌آفرینی در رشته‌های مختلف دانشگاهی متمرکز شویم.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اثربخشی فعالیت‌های شورای بررسی متون و سابقه ۲۵ ساله آن، خاطرنشان کرد: محور دیگر توسعه راهبردی ما، محور شورای بررسی متون است که در آنجا به نقد روشمند و روزآمد کتاب‌های درسی دانشگاه در حوزه علوم انسانی می‌پردازیم.

تأکید بر کاربردی بودن طرح‌ها، راهکار ویژه برای شرایط دشوار اقتصادی

قبادی در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای شرایط دشوار اقتصادی، گفت: نکاتی که تاکنون گفته شد، ناظر بر این واقعیت است که ما در چهار سال گذشته نیز بنا را بر بهینه‌سازی فرآیندها و جهت‌دهی طرح‌های پژوهشی به سمت طرح‌های کاربردی گذاشته‌ایم.

وی در همین رابطه گفت: زمانی که نظام درسی و آموزشی و سرفصل‌های درسی به سمت اشتغال‌آفرینی سوق پیدا کند، به این واقعیت توجه داریم که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به درستی سر جای خود قرار گیرند. به عبارتی مطالعات خود را بر این موضوع متمرکز کرده‌ایم که تا جای ممکن رشته‌های موجود را با موضوع خدمت به توسعه کشور انطباق دهیم.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پایان تأکید کرد: بودجه امسال پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سال جاری افزایش زیادی پیدا نکرده اما سعی داریم با پی گرفتن طرح‌های کاربردی، این موضوع را جبران کنیم.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 24

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم

منتشر شده

در

توسط

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم
جانشین فرماندهی انتظامی استان قم از کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک و دستگیری 3 نفر قاچاقچی خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، سرهنگ صیاد درویشی، بیان کرد: با رصد اطلاعاتی پليس مبارزه با مواد مخدر استان قم بر عوامل اصلي تهيه و توزيع مواد مخدر، مشخص شد یک نفر قاچاقچی مواد مخدر قصد دارد مقاديري مواد مخدر را با استفاده از يک دستگاه خودروي کامیون “بنز” از مبداً یکی از استان های همجوار به مقصد قم منتقل کند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان عنوان کرد: باهوشیاری ماموران خودروی مذکور شناسایی و توقیف و 3 نفر در این رابطه بازداشت شدند.

سرهنگ درویشی ادامه داد: در بازرسی صورت گرفته از خودروی توقیف شده مقدار 9 کیلو و 950 گرم مواد مخدر از نوع تریاک در قالب تعداد 6 بطری پلاستیکی، کشف شد.

وی اضافه کرد: در بررسی های بعمل آمده، تحویل گیرنده مواد مخدر در استان نیز که با یک دستگاه خودروی سواری ” پراید” با راننده کامیون جهت تحویل گرفتن مواد مخدر همکاری داشت، در اقدام به موقع ماموران دستگیر و در بازرسی بدنی از وی مقدار 6 کیلو و 50 گرم مواد مخدر از نوع “شیره تریاک” کشف شد.

ادامه مطلب

اخبار 24

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

منتشر شده

در

توسط

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

سرمربی چلسی پاسخ اعتراض هواداران تیمش را داد. آن هم در شرایطی که اشتباهات داوری باعث برد آبی‌های لندن شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، چلسی در شرایطی توانست کاردیف را در لیگ برتر شکست دهد که اشتباهات داوری به داد تیم مائوریسیو ساری رسید. زمانی که چلسی با یک گل از حریف خود عقب بود، هواداران چلسی خواستار برکناری مربی‌شان شدند. با این حال یک گل آفساید از سزار آسپلیکوئتا و عدم اخراج رودیگر، مدافع آلمانی چلسی باعث شد سرمربی کاردیف اعتراض زیادی به داور داشته باشد و در نهایت گل دوم را نیز لوفتوس چیک به ثمر رساند.

مائوریسیو ساری سرمربی چلسی با انتقاد از رفتار هواداران چلسی گفت: هواداران چلسی حداقل تا پایان بازی زمان بدهند و صبر کنند و در ادامه اعتراض کنند. من سرمربی هستم و سال‌هاست که چنین شرایطی را می‌دانم و قطعاً می‌دانم احساس هواداران چلسی چگونه است. ما در این دیدار تمام تلاش خودمان را کردیم. می‌دانیم کسب سهمیه لیگ قهرمانان بسیار فشرده است ولی تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد تا بتوانیم در پایان فصل به این هدف برسیم.

نیل وارناک، سرمربی کاردیف نیز با انتقاد شدید از داور مسابقه گفت: لیگ برتر انگلیس شاید بهترین لیگ جهان باشد ولی ضعیف‌ترین داورهای جهان را دارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 24

جشن‌های نوروزی در سایه امدادرسانی به سیل‌زدگان مازندرانی

منتشر شده

در

توسط

در حالی سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند که در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند، هرچند این سیل، آغاز سال جدید را به کام تمام مردم کشور به ویژه مازندرانی‌ها تلخ کرد اما حضور طلاب و گروه‌های مردم نهاد، پای کار بودن نهادهای انقلابی سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی، ورزشکاران و رسانه‌ها در کنار مسئولان اجرایی، نمود یک وحدت واقعی در استان بوده است.

به گزارش ایسنا مازندران، از سویی دیگر، در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و هلال احمر در مازندران

مهدی رازجویان معاون امور عمرانی استانداری مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت امداد رسانی به سیل‌زدگان مازندرانی و قطعی آب در شهرهای بابل و بابلسر، اظهار کرد: با اتصال خط دوم انتقال آب سد لفور میزان ورودی آب به بابلسر 150 لیتر بر ثانیه افزایش یافت و تا ظهر امروز مشکل در بابلسر تا حدود زیادی برطرف می‌شود هرچند ممکن است در ساعات ابتدایی با افت فشار مواجه باشد.

وی تصریح کرد: از ظهر امروز دوشنبه 12 فروردین، موج جدید بارش‌های باران آغاز می شود و در شهرهای غربی مانند رامسر و نور از شدت بیشتری برخوردار است.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران با بیان اینکه از دیروز محور کندوان بسته شد و تا بعد از ظهر امروز محور هراز نیز مسدود است، خاطرنشان کرد: به تمامی تیم های هلال احمر و سایر تیم های اجرایی اعلام آماده باش شده است، همچنین تهیه غذا و اسکان موقت نیز در دستور کار قرار دارد و عوامل راهداری و ادوات مکانیکی در محورهای مواصلاتی مازندران مستقر هستند.

امدادرسانی با هلی‌کوپتر به یک روستا در نکا

رازجویان در ادامه تصریح کرد: در شرق مازندران و به ویژه نکا بارش باران از شدت کمتری برخودار بوده اما همچنان بازگشایی مسیر روستای لترگاز در بخش هزارجریب به دلیل رانش به وجود آمده و برفگیر بودن، امکان بازگشایی آن در حال حاضر وجود ندارد و با هلی کوپتر همچنان به آن منطقه امدادرسانی می شود.

وی همچنین در مورد وضعیت مدارس مناطق سیل زده و بازگشایی آن نیز خاطرنشان کرد: در روستاها و مناطق سیل زده از جمله سیمرغ و سایر مناطق دیگر بازید از مدارس انجام شد و با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش دستورات اکید برای تخلیه آب از مدارس و آماده سازی آن برای نخستین روز پس از تعطیلات و پذیرش دانش آموزان صورت گرفت.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران همچنین در مورد آخرین وضعیت پل بالا رستم قائمشهر نیز گفت: در حال حاضر این پل موقت در حال احداث است اما به دلیل شدت جریان آب، کار ساخت پل موقت همچنان با کندی مواجه است.

تخریب 520 واحد مسوکنی بر اثر سیل در جویبار

سید علی اسد فرماندار جویبار نیز با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با اعلام خسارت سیل به 6 هزار از اراضی باغی و زراعی این شهرستان، از برآورد 50 میلیارد تومانی مجموع خسارات وارد شده خبر داد.

فرماندار جویبار سرریز آب از رودخانه تلار، سیاهرود و  تجن را سه منطقه‌ای اعلام کرد که شهرستان جویبار را تحت تأثیر سیل قرار داد، گفت: 25 روستای شهرستان جویبار تحت تاثیر سیل قرار گرفته است، همچنین 520 واحد مسکونی دچار آسیب شده و قابل تعمیر هستند و بیش از 400 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها و دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.

فرماندار شهرستان جویبار با اشاره به اینکه 25 واحد مسکونی نیز نیازمند نوسازی است به وضعیت کم آبی و بی آبی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: آب جویبار از قائمشهر و سیمرغ تأمین می‌شود و از آنجایی که تاسیسات آب این دو شهر تحت تاثیر سیل آسیب دیده است، انتقال آب به جویبار با مشکل مواجه شد.

همت شهرداری های مازندران در امدادرسانی و بازسازی سیمرغ`

 

با تاکید استاندار مازندران بر همکاری تمامی ارگان های استان برای بازسازی خسارات سیل، شهرداری‌های مازندران وارد میدان شدند.

بر اساس این گزارش، شهرداری های هچیرود، سلمانشهر و عباس آباد با اعزام تیم های عملیاتی در بازسازی فضای سبز شهر کیاکلا در شهرستان سیمرغ مشارکت می کنند. همچنین تیم های این شهرداری ها با کامیون های گل و گیاه راهی سیمرغ شده اند تا فضای این شهر را هر چه زودتر به حالت سابق بازگردانند.

شهرداری آمل نیز ضمن استقرار یک دستگاه ماشین آتش نشانی، مسولیت رنگ آمیزی جدول های شهر کیاکلا را برعهده گرفته است.

تیم های امدادی و فضای سبز شهرداری های کتالم و سادات شهر، شیرود و رامسر نیز جهت مشارکت در بازسازی سیمرغ بزودی عازم این شهر خواهند شد. تیم های امدادی و عملیاتی شهرداری قائم شهر‌ نیز با وجود همجواری با سیمرغ از نخستین روز سیل در منطقه حضور دارند.

اقامت بیش از 12 میلیون نفر شب گردشگر در مازندران

با وجود خسارت بیش از تصور سیل به مازندران و تمام امدادرسانی‌هایی که مسئولان در کنار گروه‌های جهادی در حال انجام آن هستند، در سویی دیگر از این استان، مازندرانی‌ها از مسافران نوروزی پذیرایی می‌کنند.

در این راستا، سیف الله فرزانه دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران در جمع خبرنگاران، از ثبت اقامت ۱۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۶۱۹ نفر شب اقامت مسافران نوروزی در استان از ۲۷ اسفند ۹۷ تا دهم فروردین ۹۸ خبر داد.

وی با اعلام این خبر تصریح کرد: در همین مدت چهار هزار و 53 مسافر و گردشگر از اماکن تاریخی فرهنگی بازدید کرده که از این تعداد چهار هزار و 50 نفر بازدید کننده داخلی و 3 نفر بازدید کننده خارجی بوده‌اند.

دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران تعداد بازدید کنندگان از موزه‌های استان را 125 هزار و 784 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 125 هزار و 296 نفر گردشگر داخلی و 488 نفر مسافر و گردشگر خارجی بوده‌اند، همچنین در همین مدت 518 هزار و 887 گردشگر و مسافر از اماکن مذهبی و متبرکه استان زیارت کردند.

فرزانه گفت: از 27 اسفند تا روز گذشته یک میلیون و 691 هزار و 895 گردشگر و مسافر از روستاهای مازندران بازدید و دو میلیون و 563 هزار و 628 گردشگر در روستاهای مازندران اقامت شب داشته‌اند.

واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به مردم سیل‌زده مازندرانی

همچنین محمود شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جمع خبرنگاران  از  برگزاری 30 جشنواره فرهنگی هنری و اجرای 80 موسیقی زنده در غرب مازندران در این ایام خبر داد و افزود: با وجود مهمان ناخوانده سیل در مازندران شاهد حضور چشمگیر گردشگر در این استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه گذرگاه های متعدد فرهنگی در مبادی استان شکل گرفته است، تصریح کرد: در اجرای برنامه ها به معرفی مازندران همراه با ارایه صنایع دستی و غیره پرداخته شد و علیرغم وضعیت جوی، برنامه‌ها از استقبال خوبی برخوردار بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری موسیقی زنده و جنگ شادی در شهرهای این استان خبر داد و افزود: عناصر هنری ضمن ابراز همدردی حمایت خود از مردم سیل زده، در قالب  درآمد حاصل از اجرا و در اختیارقراردادن آن به مناطق و مردم سیل زده به اجرای موسیقی زنده و جنگ شادی پرداختند.

شالویی در بخش سینما و نوروز نیز گفت: 65 هزار نفر از برنامه های سینمایی در مازندران بازدید کردند و ارایه بلیط نیم بها برای حضور مردم در سینما در مناطق سیل زده نیز در دستور کار قرار دارد.

گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها