با ما همراه باشید

ورزشی

چقدر همدیگر را محکم در آغوش گرفتیم

منتشر شده

در

یک عکس سمبلیک بعد از یک بازی طاقت فرسا. ایتالیا اتریش را در اوقات اضافه می‌برد تا در یک انفجار شادی،جانلوکا ویالی با دویدن از روی صندلی‌ نیمکت به کنار زمین با کنار زدن تابلوی تبلیغاتی خود را به آغوش روبرتو مانچینی بیندازد.

چهره ویالی از شادی سرخ است و فروغی از نور و امید به چشم‌های بی حالتش برگشته. این، پایان کابوس ومبلی برای زوج استثنایی سمپدوریا در دهه 90 میلادی است. آنها سامپا را از یک تیم معمولی بدل به فاتح کوپا ایتالیا و جام برندگان جام و حتی اسکودتو کردند اما برای قهرمانی اروپا در این ورزشگاه مغلوب شوت سنگین و آهنین رونالد کومان شدند. ضربه ای خشک و مرگبار که با گذشتن از دیوار آبی‌پوشان جنوایی تور دروازه جنوبی  را کبود کرد. این پایان رویای تیمی بود که با مانچینی – ویالی به همه‌چیز رسید الا آخرین گیلاس روی کیک که انگار مخصوص اشرافزادگان و خوش‌نشین‌هاست. طبقه‌ای که اتفاقا جانلوکا در حال و هوای آن به دنیا آمده. در منطقه لومباردی در شمال ایتالیا و آن‌طور که خودش گفته در یک خانه شصت اتاقه.

با این حال سرنوشت او به فوتبال گره خورده بوده ، همینطور با روبرتو که پنج ماه پس از جانلوکا به دنیا آمد و از جنوب به سمپدوریا رسید، همان وقتی که ویالی از کرمونزه به آنجا آمد تا در19 سالگی با پیراهن تیم سمپدوریا به میدان برود. آنها شانس آوردند که پائولو مانتووانی مالک بلندپرواز سمپدوریا با میل شدید به موفقیت سنگ بنای یک تیم بزرگ را گذاشت، تیمی در ابتدا با حضور ستارگان انگلیسی مثل سونس و فرانسیس و بردی؛ اما نه آنها، که این زوج جوان بودند که آینده باشگاه را پیش می‌بردند.

 

مانچو – ویالی برای اولین بار در تیم زیر 21 سال ایتالیا با هم رودررو شدند و بعد خیلی سریع اولین جام را برای سامپا به ارمغان آوردند. کوپا ایتالیا با دو گلی که این دو وارد دروازه میلان شکست ناپذیر کردند. نقطه شروع و درخشش بی وقفه آنها مربوط به زمان سرمربیگری ویادین بوسکوف در سمپدوریاست که نام آنها را بعنوان دوقلوهای گل بر سرزبان انداخت. این دوره با دو قهرمانی متوالی در کوپا ایتالیا در سال های 1988 و 1989 ادامه یافت و با کسب اولین جام اروپایی؛ جام برندگان جام به شکوه خاصی رسید. قرار این قطار به توقف نبود و سمپدوریا در فصل 90-91 اسکودتو را هم برد. درست در زمانی که ویالی ستاره بزرگ تیم ویچینی پس از دوران بیرزوت بود (البته پدیده ای به نام توتو اسکیلاچی مدتی او را تحت تاثیر خود قرار داد).

در این زمان مانچینی رهبر بی چون و چرای تیم بود و ویالی بهترین گلزن باشگاه. آنها سمپدوریا را به اوج فوتبال ایتالیا رسانده بودند ، و ادعا می کردند که پس از این هر افتخاری ممکن است – و پیروزی اسکودتو به این معنی بود که برای اولین بار، سمپدوریا در بزرگترین مرحله فوتبال اروپا رقابت می‌کرد: جام قهرمانی اروپا.

 

 

 

اما دوره درخشان و قهرمانانه سمپدوریا با شوت رونالد کومن در ومبلی به پایان رسید؛ اتفاقی که یاسی شدید برای جنوایی‌های آبی پوش به همراه داشت و آنها را به گیجی انداخت. این آخرین دیداری است که مانچینی و ویالی در سمپدوریا با هم بازی کرده اند. فقط دو ماه پس از شکست سنگین، یوونتوس چک سنگینی را به دفتر رییس باشگاه پست کرد و دوران دوقلوهای گلزن  به پایان رسید.

ویالی پس از یک دوره در یووه، به انگلیس کوچ کرد و در چلسی بدل به قهرمان استمفورد بریج شد.آنها حتی ناباورانه یک جام اروپایی را هم بردند آن هم در شرایطی که ویالی بعنوان بازیکن – مربی جانشین رود گولیت شده و آبیها را هدایت می‌کرد. ویالی سرمربی ، در چلسی 5 جام برد و تبدیل به موفقترین مربی تاریخ باشگاه شد اما با گذشت زمان و آغاز اختلاف با چند ستاره قربانی آنها شد و با اخراج از چلسی و حضور یکساله در واتفورد پرونده مربیگری خود را بست،این درحالی بود که روبرتو مانچینی با قهرمانی‌های مکرر در تیمهایی مثل اینتر و سیتی تبدیل به یک اسم قابل اتکا در دنیای مربیگری شده بود.

 

 

 

این دو پس از 25 سال دوباره به هم پیوسته‌اند و ویالی یکی از دستیاران مانچینی است،چهره محبوبی که تیم ملی ایتالیا را از خاکستر بیرون کشید و بعد ویالی را بعنوان دستیار اول انتخاب کرد،درست در زمانی که ویالی درگیر بیماری سرطان بود و روزهای سختی را پشت سر می‌گذاشت.جانلوکا درباره این تصمیم گفته است: “کار با روبرتو و بازیکنان احساسی است. او گفته است که ما پیر می شویم اما برای من ، کار در اینجا مثل اکسیر جوانی است. ”

 

اندی گلگر روزنامه نگار ورزشی نوشته است: مانچینی و ویالی به اندازه هر کس دیگری چهره فوتبال ایتالیا را در دهه های 1980 و 90 شکل دادند و اکنون امیدوارند که رابطه ویژه آنها بتواند کاتالیزوری برای برگرداندن شکوه سابق تیم ملی باشد.

 

این در شرایطی است که ویالی همچنان از آثار سرطان رنج می‌برد کما اینکه پیش از آغاز تورنمنت صادقانه در توصیف شرایطش گفته بود: من نمی توانم با سرطان مبارزه کنم زیرا نمی توانم در این نبرد پیروز شوم، این یک حریف بسیار قدرتمندتر از من است.سرطان یک همسفر ناخواسته است، اما من نمی توانم دراین رابطه کاری کنم. با من سوار قطار شد و من باید به مسیرم ادامه بدهم و سرم را پایین بیندازم و به سفرم ادامه دهم، هرگز تسلیم نشوم، به این امید که روزی این مهمان ناخواسته خسته شود و در آرامش برای سال های طولانی برود و من را ترک کند، زیرا هنوز کارهای زیادی وجود دارد که من می خواهم در این زندگی انجام دهم.

 

 

 

تصاویری که دیشب از ومبلی مخابره شده‌اند، چشمهای بیشتری را به سمت ایتالیای مانچینی برده‌اند. اما روبرتو در اوج احساسات در مصاحبه دیشب با اسکای تاکید کرد که برای از بین بردن تلخی فینالی که 30 سال پیش در ومبلی از دست رفت کار و تلاش بیشتری در انتظار ایتالیاست. او که در طول مسابقه دو بار به محکمترین شکل ممکن ویالی را در آغوش گرفته بود،با رهایی از مشکلی به نام اتریش دوست دارد گام بعدی را قویتر بردارد.

او و ویالی رفاقت عمیقی با یکدیگر دارند و خاطراتی که بیشتر آنها به همین بغل کردنهای بعد از گل برمی‌گردد.این دفعه با شانسی که ایتالیا داشت همه چیز خوب پیش رفت تا همه در آینده این مسابقه را با دویدنها و شوق ویالی به یاد بیاوریم.والترزنگا گلر سابق تیم ملی ایتالیا دیشب بلافاصله گفت:دیدن خوشحالی جانلوکا خیلی زیباست.این شادی برآمده از رنج او بود و دیدن او در این شرایط قلب ما را می‌لرزاند.

 

 

 

جانلوکا. از او ویدئویی منتشر شده که از روی کاغذ ترانه‌ای می‌خواند، ترانه‌ای قدیمی از لوچو باتیستی در توصیف یک عشق.کادر ایتالیا و بازیکنان از اواسط آهنگ او را همراهی می‌کنند:
“چقدر همدیگر را محکم در آغوش گرفتیم!”

 

-خدا حفظت کنه آقای ویالی.

 

پژمان راهبر

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منتشر شده

در

توسط

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منچستریونایتد با رالف رانگنیک آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

 به نقل از استار، منچستریونایتد بعد از برکناری اوله گنار سولسشایر با رالف رانگنیک، مربی ۶۳ آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

البته قرار است همچنان “کریک” در دیدار برابر چلسی در روز یکشنبه روی نیمکت شیاطین سرخ بنشیند ولی از بازی بعد، رانگنیک سرمربی خواهد بود.

این مربی آلمانی در تیم‌هایی چون شالکه و لایپزیگ در بوندسلیگا کار کرده است.

 

ادامه مطلب

ورزشی

پرسپولیس در سید یک آسیا/ بنی‌یاس حریف استقلال شد، شارجه به سپاهان خورد

منتشر شده

در

توسط

پرسپولیس در سید یک آسیا/ بنی‌یاس حریف استقلال شد، شارجه به سپاهان خورد

فوتی رنکینگ از برگزاری دیدارهای پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا فصل آینده خبر داد.

 فوتی رنکینگ از انجام قرعه کشی پلی آف لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۲ خبر داد جایی که دو تیم پرسپولیس و فولاد قهرمان های لیگ و جام حذفی دو سهمیه مستقیم ایران در این رقابت ها هستند.

استقلال و سپاهان نیز باید در پلی آف حاضر شوند و بر این اساس آبی های تهران با “بنی یاس امارات” دیدار می‌کند و سپاهان به دیدار “شارجه” خواهد رفت.

البته این در حالی است که هنوز حضور تیم‌های استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا قطعی نیست و کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال بررسی مجوز حرفه‌ای این تیم‌هاست.

همچنین نماینده‌های تاجیکستان، لبنان و کره شمالی در فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان حضور ندارند.

سیدبندی فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان آسیا:

گلدان ۱: السد قطر، الهلال عربستان، پرسپولیس ایران، الجزیره امارات، الدحیل قطر
گلدان ۲: الفیصلی اردن، فولاد ایران، شباب الاهلی امارات، الریان قطر، الشباب عربستان
گلدان ۳: پاختاکور ازبکستان، الوحدات اردن، بمبئی هند، آهال ترکمنستان، الجیش سوریه
گلدان ۴: نیروی هوایی عراق، برنده‌های پلی آف

برنامه دیدارهای پلی‌آف:

استقلال – بنی‌یاس (میزبان استقلال)

سپاهان – شارجه (میزبان سپاهان)

التعاون عربستان – الزوراء عراق

الغرافه قطر – (برنده الشرطه عراق و نماینده دوم ازبکستان)

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

ورزشی

مدیریت به سبک فدراسیون بسکتبال/ پول بدی می‌بخشیم!

منتشر شده

در

توسط

مدیریت به سبک فدراسیون بسکتبال/ پول بدی می‌بخشیم!

فدراسیون بسکتبال ایران، در اقدامی عجیب با دریافت جریمه نقدی از محمد جمشیدی محرومیت این بازیکن را بخشیده است که باعث ناراحتی باشگاه شیمیدر شده است و در این میان، باشگاهی که ضرر و خسارت دیده هیچ سودی از حکم کمیته انضباطی نبرده است.

 در ابتدای فصل نقل و انتقالات لیگ بسکتبال و پیش از اعزام تیم ملی به بازی‌های المپیک بود که محمد جمشیدی، ملی‌پوش نام آشنای بسکتبال ایران با عقد قرادادی یک ساله به تیم شیمیدر قم پیوست تا فصل جاری را به همراه این باشگاه خصوصی پشت سر بگذارد.

اما با ادامه فصل نقل و انتقالات و پیوستن مهران شاهین طبع به جمع شیمیدری‌ها، خبرهایی مبنی بر اختلاف میان جمشیدی و شاهین‌طبع مطرح و نهایتا هم با پیوستن جمشیدی به تیم شهرداری گرگان همراه شد.

البته با پیوستن جمشیدی به شهرداری گرگان، مسئولان باشگاه شیمیدر قم نسبت به این اقدام جمشیدی واکنش نشان داده و از این ملی‌پوش به کمیته انضباطی فدراسیون شکایت کردند تا اهالی این رشته شاهد یکی از عجیب‌ترین اتفاقات مدیریتی در چند سال اخیر بسکتبال باشند؛ موضوعی که طبق ادعای باشگاه شیمیدر، با تصمیم عجیب فدراسیون همراه شده است.

هنریک درغوکاسیان مدیرعامل شیمیدر قم در این مورد به ایسنا گفت: “با پیشنهاد و وساطت فدراسیون، رای اول که دو ماه محرومیت، جریمه نقدی و عذرخواهی رسمی از باشگاه شیمیدر بود را قبول کردیم که رای صادر شد و گفتند این رای قطعی است. البته آقای جمشیدی می‌توانست اعتراض کند، اما از طرف فدراسیون به ما گفتند که در مورد این بحث به جمع بندی رسیده‌ایم و رای تغییر نمی‌کند. با شروع بازی‌ها ما در پخش زنده دیدیم ایشان بازی می‌کنند، در حالی که قرار بود خسارت ما را بدهد و رضایت باشگاه را جلب کند! از طرف فدراسیون گفتند که ما رای را عوض و محرومیت را کم کردیم. او ۲۰۰ میلیون جریمه شد که پول را به حساب فدراسیون واریز کرده است. نهایتا هم یک نامه عذرخواهی که ایشان به فدراسیون داده بود را به ما فرستادند تا موضوع تمام شود.”

به این ترتیب طبق ادعای مدیرعامل باشگاه شیمیدر قم، اگر محمد جمشیدی تخلفی انجام داده، ضرر آن به باشگاه شیمیدر بوده و این جریمه در صورت قانونی بودن نیز باید به حساب باشگاه واریز می‌شد، حال چرا فدراسیون این پول را خودش دریافت کرده است و بدون اطلاع به باشگاه شاکی محرومیت را بخشیده است، جای سوال دارد که به نظر رئیس فدراسیون باید در این مورد پاسخگو باشد.

مدیرعامل شیمیدر قم در این مورد نیز به ایسنا گفت: “طبق قانون اگر ایشان در شبکه اجتماعی به ما تهمت دروغ گویی زده و اهانت کرده است، باید همانجا عذرخواهی کند چون قانون است. ایشان گفته‌اند باشگاه شیمیدر دروغ می‌گوید، پس باید رسما عذرخواهی کند. با این وجود نهایتا اتفاق مطرح شده افتاد و ۱۵۰ میلیون ایشان را جریمه کردند که ما اصلا نمی‌دانیم این جریمه چگونه تعیین شده است و از کجا آمد. دو ماه محرومیت او را هم برداشتند چون جریمه خودشان که ۲۰۰ میلیون بود را به حساب فدراسیون واریز کرده است. تنها یک نامه را بعد از ۱۲ روز به ما فرستادند که عذرخواهی ایشان است! اصلا چرا این جریمه و پول به حساب فدراسیون ریخته شده است؟ باید به حساب ما واریز شود چون باشگاه شیمدر متضرر شده است.”

در فضای کنونی ورزش کشور، ضعف حضور سازمان‌های خصوصی در این عرصه بسیار قابل لمس است، پس بسیار مهم است که هر فدراسیونی با مدیریت و برنامه‌ریزی اصولی در حفظ سرمایه‌های موجود خود تلاش کند که به نظر می‌رسد، فدراسیون بسکتبال و مسئولانش از این موضوع غافل بوده است.

با توضیحات مسئولان باشگاه شیمیدر، اینطور به نظر می‌رسد که فدراسیون بسکتبال از شرایط موجود به صورت غیر اصولی برای برطرف کردن مشکلات مالی خود اقدام کرده است که جا دارد مسئولان مرتبط در این باره پاسخگوی سوال مطرح شده باشند. اینکه باشگاهی به دلیل حرکت غیر حرفه‌ای یک ورزشکار متضرر شود و فدراسیون از این شرایط به سود خود استفاده کند اقدامی غیر اصولی است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها