با ما همراه باشید

اخبار

کاش خطاها و چالش‌ها را به مدیران بعدی منتقل کنیم

منتشر شده

در

کاش خطاها و چالش‌ها را به مدیران بعدی منتقل کنیم

در نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری از مجموعه مجلد «راه دانش» که مستند اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور و صورتجلسه نظرات تخصصی در طول دوران‌های مختلف بوده است و همچنین مجموعه دو جلدی گزارش عملکرد نظام آموزش عالی در هشت سال خدمت دولت تدبیر و امید رونمایی شد.

 تعدادی از روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری نیز در این جلسه با بیان گزیده‌ای از مهمترین فعالیت‌ها طی چهار سال گذشته به ارائه نظرات خود پرداختند.
دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس موسسه علوم استنادی با اشاره به زیرساخت‌های دانشگاه‌ها و نقش شرکت‌های دانش‌پژوه در تولید محصول، به بیان رشدی که در آینده با توجه به این زیرساخت‌ها خواهند داشت پرداخت و گفت: ما از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ شاهد رشد مستمر و پرشتابی هستیم، به صورت خاص، در هفت سال اخیر از ۴۰۰ هزار مدرک به ۷۰۰ هزار مدرک که حدود ۶۰ درصد از تولیدات علمی را در بر می گیرد رسیدیم که نشان‌دهنده رشد تولیدات علمی طی این هفت سال است.
وی افزود: همچنین میزان رشد علمی از چهار درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۲ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است که با توجه به این میزان رشد، در بین ۲۰ کشور مطرح دنیا موفق به کسب رتبه سوم شدیم.
در حال حاضر رتبه ایران در پایگاه علمی اسکوپوس به رتبه ۱۵ ارتقا پیدا کرده است. از نظر مقالات برتر نیز از ۱۰۰ هزار دانشمند برتر دنیا که در سال ۹۲ تعداد دانشمندان کشور ۱۵۰ نفر بود، به ۵۰۰ نفر رسیده و سهم ما در تولید علم برتر ۳.۸ درصد شده که باعث افتخار است.
وی در ادامه با اشاره به بحث شناسنامه دار کردن نشریات علمی و دریافت کد شناسه، گفت: این کار باعث بین المللی شدن فعالیت‌های علمی شده است و امیدواریم فعالیت‌های علمی قبلی نیز این کد را دریافت کنند.
عملکرد آموزش عالی به مثابه رویش گلی از بین صخره و سنگ بود
دکتر نصیری قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست، به فعالیت‌های دانشگاه در حوزه‌های مختلف اشاره کرده وگفت: در حوزه دانشجویی طرح حمایت از ارتقا خوابگاه ها و رستوران ها، سازماندهی وام‌های دانشجویی، در حوزه فرهنگی برگزاری جشنواره های دانشجویی و ایجاد فضای پرنشاط برای دانشجویان، در حوزه آموزشی بالا بردن ظرفیت پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی و استعدادهای درخشان، در حوزه اداری مالی پی گیری تخصیص ها، افزایش حقوق کارکنان غیر هیات علمی و همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی؛ جذب نیروی متخصص غیر هیات علمی، جذب عضو هیات علمی را می توان اشاره کرد.
نصیری قیداری افزود: ما در این مدت ارتباط خوب و مناسبی با مجلس شورای اسلامی برقرار کردیم که موجب موفقیت‌های خوبی شد.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت رویکرد آرام و منطقی مجموعه وزارت علوم و به ویژه شخص وزیر محترم، باعث شد کارها با تدبیر پیش بروند که می توان آن را به رویش گلی که از شکاف سنگی می روید تشبیه کرد.
یک آبروداری ارزشمند
دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز نیز با اشاره به تنگناها و معضلاتی که در پی پاندمی بیماری کرونا به وجود آمد، گفت: تلاش‌ها و فعالیت‌های با ارزشی که آموزش عالی کشور در این دوره از خود نشان داد، موجب شد پیروز و سربلند از این کارزار بیرون بیاییم.
وی با اشاره به تغییری که در این دوره به وجود آمد گفت: آموزش عالی کشور یک لحظه آموزش جوانان کشور را مختل نکرده و با ارائه آموزش های مجازی باعث آبروداری نظام آموزش عالی کشور شد.
رئیس دانشگاه شیراز افزود: ما در دانشگاه طرحی با نام همیار دانشجو اجرا کردیم که در این طرح با حدود ۲۰ هزار دانشجو تماس تلفنی گرفته و آنها را تشویق به ارتباط مجازی در آموزش دروس کردیم.
ثبت جهانی دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه دنیا
از دیگر سخنرانان این نشست دکتر عصاری، رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول بود. وی ثبت جهانی دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه دنیا را اتفاق بزرگی دانسته و ادامه داد: این ثبت جهانی اقدام بزرگی بود که در این دوره انجام گرفت.
وی همچنین یادآور شد: به عنوان یک دانشگاهی به هویت ایرانی خود افتخار می‌کنم و به گفته دکتر غلامی ارج می‌نهم که پایان دوره مسئولیت پایان خدمت نیست و ان‌شاالله بتوانیم این گفته ایشان را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم.
از راه‌اندازی رستوران‌های پاک تا صنعتی کردن آشپزخانه‌ها
دکتر مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز نیز در ادامه این نشست با یادآوری شرایط سخت پاندمی کرونا، فعالیت‌های دانشگاه را در زمینه آموزش مجازی مثبت دانست و گفت: از اواخر سال ۹۸ به بعد دانشگاه تبریز با توجه به اینکه جزء دانشگاه‌هایی بود که در زمینه آموزش مجازی کار نکرده بود ولی در این مدت خوشبختانه توانستیم با بسترسازی مناسب هم آموزش وهم آزمون‌ها را به صورت مجازی و با موفقیت برگزار کنیم.
وی در ادامه افزود: راه اندازی رستوران‌های پاک، الکترونیکی کردن خدمات تغذیه‌ای و صنعتی کردن آشپزخانه‌ها از جمله فعالیت‌های موفق دانشگاه است و در زمینه‌های فرهنگی نیز بالغ بر ۱۶۰۰ برنامه مثل اردوهای منظم راهیان نور را داشتیم.
وی یادآور شد: تشکیل منظم جلسات با سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر مثل دادگستری، شهرداری و… و مستندسازی این جلسات از دیگر فعالیت‌های دانشگاه تبریز است.
ثروت یک جامعه تفکری است که در دانشگاهها پرورش می‌یابد
رئیس دانشگاه یاسوج، دکتر عصاری دیگر سخنران این نشست، با اشاره به دغدغه دانشگاهیان در مورد تخصیص اعتبارات لازم برای دانشگاه‌ها اظهار کرد: دانشگاه یاسوج در رنکینگ جهانی به جایگاه خوبی رسیده است و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد که ثروت اصلی یک جامعه اندیشمندان، دانشمندان و تفکری است که در دانشگاه‌ها پرورش می‌یابد نه نفت و گاز و ثروتی که به ظاهر دارد.
خطاها و چالش‌ها را هم به مدیران بعدی منتقل کنیم
رئیس موسسه پژوهش و برنامه آموزش عالی نیز در این جلسه ضمن اشاره به رونمایی از مجموعه مستند مجلد” راه دانش” اظهار کرد: این ماموریت به موسسه ما داده شد و توسط دکتر داوری دانشمند منصف و فرهیخته گردآوری، تهیه و تنظیم شد.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی تاکید کرد: ای کاش همه ما سعی کنیم در مستند سازی فعالیت‌ها، هم موفقیت‌ها و هم خطاها و چالش‌ها را به مدیران بعدی منتقل کنیم تا از موفقیت‌ها استفاده کرده و از تکرار خطاهایی که در گذشته رخ داده جلوگیری کنند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها