با ما همراه باشید

اخبار 25

کرونای جهش یافته انگلیسی در ۴ شهرستان استان سمنان

منتشر شده

در

کرونای جهش یافته انگلیسی در ۴ شهرستان استان سمنان

ایسنا/سمنان استاندار سمنان با اشاره به شناسایی مواردی از کرونای جهش یافته موسوم به انگلیسی در این استان گفت: مواردی از ابتلا به این ویروس در چهار شهرستان استان شناسایی شده است.

علیرضا آشناگر در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان اظهار کرد: مواردی از گونه جهش یافته کرونای انگلیسی در استان و در شهرستان های سمنان، مهدیشهر، شاهرود و گرمسار شناسایی شده است.

رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا با بیان اینکه خوشبختانه وضعیت استان در شرایط فعلی در وضعیت با ثباتی قرار داشته و موقعیت نزولی است، گفت: مقابله با بیماری کرونا در شرایط موجود و ایجاد آرامش در بین مردم، یکی از دلایلی است که نیاز است در ایام تعطیلات پیش رو آمادگی کامل در بین مدیران استان وجود داشته باشد.

الزام مدیران به آماده باش بودن در اایام نوروز

وی با اشاره به در پیش بودن نوروز افزود:به واسطه شیوع کرونا تمامی برنامه های ستاد تسهیل سفر در استان متوقف شده است اما مدیران دستگاه‌های اجرایی استان باید در ایام نوروز ۱۴۰۰ به منظور ارائه خدمت و آرامش مردم در حالت آماده باش کامل در استان حضور داشته باشند.

آشناگر، بروز حوادث غیر مترقبه به واسطه بارش باران های شدید و نوسانات آب و هوایی را یکی دیگر از مولفه‌های دانست نیاز است دستگاه های اجرایی استان به منظور همراهی با مردم و القاء اطمینان و آرامش بیشتر برای آنان در ایام نوروز در حالت آماده‌باش قرار داشته و در کنار مردم باشند.
وی با بیان اینکه مدیران دستگاه خدماتی استان به هیچ عنوان حق خروج از استان در ایام نوروز سال۱۴۰۰ را ندارند، افزود: فرمانداران، بخشداران، دستگاه‌های خدمات‌رسان، شهرداران، مدیران دستگاه‌های اجرای متولی امر مدیریت بحران و مدیران کل ستادی استانداری به واسطه بحث انتخابات باید در ایام نوروز ۱۴۰۰ در محل خدمت خود حاضر و در حالت آماده باش کامل باشند. استاندار سمنان همچنین ادامه داد: برخی دستگاه‌های اجرایی استان به واسطه ماهیت فعالیت و وظایف خود که حالت اورژانسی نداشته، می توانند از مرخصی خود استفاده کنند.
استاندار سمنان بارش برف و باران در استان سمنان را نعمتی خدادادی دانست و با بیان اینکه به واسطه نزول رحمت الهی باید قدردان خداوند باشیم، گفت: در کنار تمام مزایایی که این بارش ها دارند مشکلاتی نیز در برخی موارد در استان به وجود می آید که شب گذشته دستگاه‌های خدمات‌رسان، انتظامی، نظامی، ارتش، شهرداران و حوزه مدیریت بحران به موقع نسبت به امدادرسانی به مردم اقدام کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌های عضو مدیریت بحران در هنگام بروز حوادث، بی توجهی به مباحث و مسائل بحران از سوی این دستگاه ها را امری ناپسند عنوان کرد و اظهار کرد: دستگاه اجرایی که در مواقع بروز مشکل آماده ورود به صحنه نبوده و در دسترس قرار ندارد، یقینا صلاحیت عضویت در ستاد مدیریت بحران را نیز نخواهد داشت.
اسکان ۲۵۰ درراه مانده در شهر سمنان

آشناگر به بارش برف برف و باران شدید در شب گذشته و ایجاد بوران و یخ زدگی در برخی از راه های استان اشاره و تصریح کرد: در ساعات اولیه بامداد شب گذشته اقدامات لازم توسط مدیریت بحران استان و شهرستان ها در دستور کار قرار گرفت و فرمانداران با حضور میدانی در صحنه تمهیدات لازم را اتخاذ و امدادرسانی به در راه ماندگان انجام شد.
وی افزود با اقدامات شب گذشته بیش از ۲۵۰ نفر از مسافران در راه مانده در شهرستان سمنان اسکان یافتند که این اقدامات و اسکان در شهرستان های شاهرود؛ سرخه،دامغان و سایر نقاط استان نیز انجام شد .
استاندار سمنان با تاکید بر اینکه دستگاه‌های متولی امر مدیریت بحران نیاز است تا دستورالعمل های مدیریت بحران را به صورت جدی مجدداً مورد بررسی و مطالعه قرار دهند، گفت: توجه به سرمازدگی، خشکسالی و تامین آب برای روستاییان و عشایر مَد نظر دستگاه‌های متولی امر در سال آینده قرار گیرد.

مشکل بالا آمدن آب در روستای فولاد محله، برطرف شود

استاندار سمنان بر ضرورت حل کارشناسانه و دائمی، مشکل بالا آمدن آب در روستای فولاد محله مهدیشهر، تاکید کرد و گفت: مشکل بالا آمدن آب در روستای فولاد محله که مشکلاتی را برای اهالی منطقه ایجاد کرده است باید به صورت کارشناسی و در قالب راه حل های موثر و دائمی برطرف گردد.
وی ادامه داد: اقدامات لازم با کار کارشناسی، تخصصی و استفاده از مشاورین مجرب و متخصص در قالب برداشت آب از چاه های قدیمی، لایروبی قنوات، حفر چاه جدید و زه کشی در دستور کار قرار گیرد تا به طور کامل بالا آمدن سطح آب در روستا برطرف گردد.

آشناگر، ادامه داد: باید لایروبی قنوات روستا توسط پیمانکار و با هماهنگی دهیاری انجام شده و با ارائه صورت وضعیت به جهاد کشاورزی تخصیص اعتبار برای لایروبی قنوات صورت پیش بینی و تامین شود.
وی اضافه کرد: از آب های برداشت شده از چاه های قدیمی روستا، برای امر کشاورزی، کشت های گلخانه ای، درختکاری، حفظ مراتع و سایر اقدامات از این دست استفاده شود.
استاندار سمنان همچنین تاکید کرد: مطالعات در خصوص آبخوان منطقه در قالب طرح های پژوهشی و یا طرح های عمرانی توسط آب منطقه ای به شورای برنامه ریزی استان ارائه شود تا تخصیص اعتبار در این خصوص انجام شود.
وی گفت: لازم است تا در خصوص پرداخت تسهیلات به افراد واجد شرایط روستای فولادمحله که بر اثر بالا آمدن آب دچار خسارت شدند، سختگیری های بی مورد انجام نشود و تسهیل گری لازم صورت گیرد و دفتر امور روستایی و فرماندار به صورتی جدی بر این مهم نظارت مستمر داشته باشند.
استاندار سمنان در خاتمه خاطرنشان کرد: نیاز است تا دستگاه های اجرایی که در حوزه جذب اعتبارات ملی مدیریت بحران تلاش خوبی داشتند مورد تقدیر قرار گرفته و در خصوص دستگاه‌هایی که در این حوزه اقدامی نکرده و گزارش و مستندات ارائه ندارند؛ مکاتبه‌ای با مقام مافوق انجام شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها