با ما همراه باشید

علمی پزشکی

کم خونی فقر آهن، عامل کم‌شنوایی در زنان

منتشر شده

در

پژوهشگران کشور در یک مطالعه تحقیقاتی، تاثیر یک بیماری رایج در زنان یعنی کم خونی فقر آهن را در بروز مشکلات شنوایی بررسی کرده و بر لزوم رفع آن تاکید کرده‌اند.

 کاهش شنوایی، ناشی از اختلال عملکرد جزئی یا کامل مسیر شنوایی از گوش خارجی تا قشر شنوایی مغزی است و مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری گوش است. کاهش شنوایی یک مشکل عمده بهداشت جهانی است و اخیراً به‌عنوان پنجمین علت اصلی سال‌های ناتوانی زندگی معرفی شده است و رتبه آن حتی بالاتر از بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر مانند دیابت، زوال عقل و بیماری انسدادی مزمن ریوی بوده است. علاوه بر این، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بروز اختلالات شنوایی با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.

به اعتقاد متخصصان، کاهش شنوایی درمان‌نشده در بالغین منجر به انزوای اجتماعی شده و کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود بیماران مبتلابه کم‌شنوایی نسبت به هم سن‌های خودشان میزان بالاتری از بستری، ضعف، دمانس یا زوال عقل و افسردگی را تجربه کنند. شواهد موجود نشان می‌دهند که کم‌خونی فقر آهن یا به قول پزشکان، IDA، با کاهش شنوایی همراه بوده است. کم‌خونی یکی از رایج‌ترین موارد اختلالات خون است و تخمین زده می‌شود که تقریباً یک‌سوم کل جمعیت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل همچنین شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در جهان و جزو یکی از مشکلات اصلی سیستم بهداشت و درمان در کشورهای در حال توسعه است.

در رابطه با این مشکل، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان، یک مطالعه پژوهشی را انجام داده اند که در آن آستانه شنوایی در زنان دچار کم‌خونی فقر آهن با زنانی که این مشکل را ندارند، مورد مقایسات علمی واقع شده است.

در این مطالعه ۳۱۵ نفر از زنان در طیف سنی ۱۲ تا ۴۵ سال با و بدون کم‌خونی فقر آهن بعد از همسان‌سازی سنی مشارکت داشتند. مقدار هموگلوبین افرادی که وارد مطالعه شده بودند، به عنوان شاخصی برای وضعیت آهن خونشان ثبت شد و سپس برای تمام شرکت‌کنندگان اودیومتری یا شنوایی سنجی انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که ارتباط معنی‌داری بین کم خونی فقر آهن یا IDA و افزایش آستانه شنوایی هدایت استخوانی وجود دارد. این بدان معنی است که افراد مبتلا به IDA در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به اختلالات شنوایی هستند.

میر محمد جلالی، پژوهشگر مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همکارانش در این باره می‌گویند: «نتایج بررسی‌های ما مشخص کرد که ارتباط چشمگیری بین IDA و افزایش آستانه شنوایی هدایت استخوانی وجود دارد که می‌تواند به اختلال شنوایی حسی-عصبی منجر شود».

به گفته آن‌ها، «به دلیل شیوع بالای IDA در زنان، این گروه در برابر خطر بالایی برای ابتلا به اختلالات شنوایی هستند. بنابراین لازم است که این بیماری را به‌عنوان یک فاکتور خطر برای اختلال شنوایی در نظر داشته باشیم. چراکه داشتن درک بیشتری از ارتباط بین IDA و انواع کاهش شنوایی در جمعیت زنان بزرگسال ممکن است به ایجاد فرصت‌های جدید برای شناسایی زودرس و درمان مناسب کمک کند».

آن‌ها با انتشار نتایج مطالعه خود در «مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان» پیشنهاد کرده‌اند که در مطالعات آینده ارتباط بین مصرف مکمل آهن با وضعیت سیستم شنوایی مورد بررسی قرار گیرد.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

ضرورت انجام آزمایش FBS

منتشر شده

در

توسط

آزمایش قند خون ناشتا یا همان FBS یکی از آزمایش‌هایی است که هر شخصی در طول عمر خود دست‌کم یک بار با آن سروکار دارد و یکی از رایج‌ترین آزمایش‌های خون به شمار می‌رود. در آزمایش FBS، میزان گلوکز یا قند خون اندازه‌گیری می‌شود تا هرگونه بیماری‌های مرتبط با قند خون، زودهنگام تشخیص داده شود. پس ضرورت دارد تا نسبت به انجام این آزمایش، اطلاعات کافی را بدست آورید.

چرا آزمایش FBS توسط پزشک تجویز می‌شود؟

اولین چیزی که بعد از دیدن آزمایش FBS در نسخه در ذهن نقش می‌بندد این است که علت تجویز آزمایش قند خون چیست؟ آزمایش گلوکز در درجه اول برای تشخیص دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری انجام می‌شود. دیابت همانگونه که بیان شد وضعیتی است که در آن سطح گلوکز خون بیشتر از حد نرمال است. میزان قند خون توسط هورمونی به نام انسولین کنترل می‌شود اما در افراد مبتلا به دیابت، انسولین کافی تولید نمی‌شود یا انسولین تولید شده قدرت اثرگذاری خود را از دست داده است. فقدان یا عدم عملکرد انسولین باعث تجمع گلوکز در خون و متعاقبا ابتلا به دیابت می‌شود. اگر دیابت تحت درمان قرار نگیرد عوارض جدی ناشی از آن به تدریج تمام اندام‌های بیمار را درگیر می‌کند و عواقبی مثل بیماری‌های کلیوی، آسیب به شبکیه چشم و بیماری‌های قلبی را به همراه خواهد داشت.

در برخی موارد، آزمایش گلوکز خون ممکن است برای تشخیص هیپوگلیسمی (کم بودن قند خون) تجویز شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که سطح گلوکز خون شما بسیار پایین‌تر از حد طبیعی باشد. معمولا هیپوگلیسمی در صورت مصرف بیش از حد داروهای دیابتی مانند انسولین، ورزش سنگین و فعالیت بیش از حد معمول و یا حذف یک وعده غذایی بروز می‌کند.

لزوم انجام آزمایش FBS در دوران بارداری

سطح قند خون برخی زنان در طی بارداری از حد مجاز فراتر می‌رود و شرایطی به نام دیابت بارداری را پدید می‌آورد. بیشتر زنان باردار طی هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری برای بررسی این وضعیت با تجویز آزمایش FBS غربالگری می‌شوند. البته برای زنانی که وزن بالایی دارند یا پیش دیابتی هستند، آزمایش قند خون زودتر از زمان ذکر شده تجویز می‌شود. برای آزمایش FBS لازم است که ۸ تا ۱۰  ساعت قبل از انجام تست از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید (نوشیدن آب بلامانع است).

یکی دیگر از راه‌های برای تشخیص دیابت بارداری، انجام تست گلوکز دهانی است. برای این آزمایش از شما خواسته می‌شود که یک نوشیدنی قندی بنوشید و پس از یک ساعت خونگیری انجام می‌شود. برای تست گلوکز دهانی نیازی به ناشتا بودن نیست. نتایج طبیعی برای آزمایش چالش خوراکی گلوکز دیابت بارداری، سطح ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا کمتر است. اگر نتیجه تست چالش خوراکی گلوکز غیرطبیعی باشد، برای تایید، آزمایش تکمیلی انجام می‌شود. این آزمایش را تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) می‌نامند. برای انجام این تست ابتدا آزمایش قند خون ناشتا خواهید داشت. یادآوری می‌شود که حداقل ۸ ساعت قبل از انجام این آزمایش چیزی نخورید و ننوشید. پس از انجام آزمایش FBS، یک نوشیدنی شیرین میل می‌کنید و خون‌گیری انجام می‌شود تا سطح گلوکز سه بار در همان روز بعد از ۱، ۲ و ۳ ساعت از زمان نوشیدن مایع به دست آید. اگر سطح fbs در آزمایش خون غیر طبیعی باشد، فرد به دیابت بارداری مبتلا است.

تفسیر آزمایش FBS به چه صورت است؟

سطح نرمال گلوکز خون را نمی‌توان برای همه یکسان در نظر گرفت چراکه محدوده تعریف شده تحت تاثیر  عواملی همچون سن، بارداری، بیماری‌های زمینه‌ای و مصرف دارو قرار می‌گیرد. با وجود این، انجمن دیابت آمریکا برای بزرگسال (به جز زنان باردار) معیاری را در نظر گرفته است که بتوان با آن سلامت نسبی سطح قند خون را ارزیابی کرد. 

نوع آزمایش: FBS

محدوده طبیعی در آزمایش FBS

 محدوده نرمال: کمتر از ۹۹ (mg/dL)

محدوده نرمال برای افراد دیابتی: بین ۸۰ تا ۱۳۰ (mg/dL)

اگر نتایج آزمایش در بازه تعریف شده قرار داشته باشد به این معنی است که سطح قند خون شما طبیعی است. گاهی برای تایید آزمایش، ممکن است پزشک تکرار آزمایش را تجویز نماید. افراد می‌توانند پس از دریافت جواب آزمایش، برای آگاهی بیشتر، سؤالاتی پیرامون آزمایش از پزشک خود بپرسند:

– اینکه آیا آزمایشات بیشتری لازم خواهد بود یا نه؟

– چه سبک زندگی، رژیم غذایی یا تغییرات دیگری برای ارتقای سلامتی مورد نیاز است؟

fbs در آزمایش خون

نتایج غیر طبیعی آزمایش FBS

در نتایج آزمایش قند خون ناشتا یا همان FBS، نتایج غیرطبیعی بیانگر پیش دیابت یا دیابتی بودن فرد است: محدوده گلوکز خون ۱۰۰-‍۱۲۵ (mg/dL) به عنوان پیش دیابت و  بالای ۱۲۶ (mg/dL) به عنوان دیابت محسوب می‌شود. سطح گلوکز خون بالا همیشه به معنای دیابت نیست اما در هر حال سطح گلوکز خون باید کنترل شود تا از آسیب به اندام‌ها و اعصاب جلوگیری شود و خطر حملات قلبی و سکته کاهش پیدا کند. از سایر علل احتمالی اختلال گلوکز خون می‌توان موارد زیر را نام برد:

– فرد در محدوده پیش دیابت قرار دارد که در صورت کنترل نشدن تبدیل به دیابت می‌شود.

– وی مبتلا به دیابت است.

– بیمار از پیش مبتلا به دیابت بوده اما انسولین یا داروی تجویز شده را به درستی مصرف نکرده است و یا داروی وی به اندازه کافی در کنترل دیابت موثر نبوده است.

– بیمار از رژیم غذایی دیابتی پیروی نکرده است.

– بیمار مبتلا به بیماری‌های کلیوی یا کبدی است.

– پانکراس فرد دچار التهاب است.

– بدن بیمار در اثر بیماری، عفونت یا جراحت تحت فشار است.

– بیمار داروهایی مانند داروهای استروئیدیی (پردنیزون) مصرف می‌کند که باعث بالا رفتن قند خون شده است.

در موارد نادر، سطوح بالای گلوکز خون می‌تواند ناشی از یک اختلال هورمونی به نام آکرومگالی یا سندرم کوشینگ باشد و زمانی رخ می‌دهد که بدن بیش از حد کورتیزول تولید می‌کند.

 عوامل زیر از علت‌های احتمالی ابتلای یک فرد به هیپوگلیسمی (سطح قند خون کمتر از حد طبیعی) است:

– فرد انسولین یا سایر داروهای تجویز شده برای کنترل دیابت را بیش از حد نیاز مصرف کرده است.

– داروهای دیابتی مصرف شده، اما در وعده‌های غذای گلوکز کافی به بدن نرسیده است. 

– غدد تیروئید، هیپوفیز یا آدرنال او دچار اختلال عملکرد هستند.

– احتمال بیماری‌های کبدی وجود دارد.

– ممکن است فرد دچار سوء هاضمه باشد.

– رژیم غذایی او قادر نیست مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند.

* غده هیپوفیز بیمار کم کار است.

* فرد مبتلا به هیپوتیروئیدیسم است و به میزان کافی هورمون‌های تیروئیدی در بدن او وجود ندارد.

* فرد به بیماری آدیسون است.

* سوء مصرف الکل باعث آسیب به کبد و اختلالات گلوکز می‌شود.

* بیماری کلیوی نیز می‌توانند یکی از عوامل هیپوگلیسمی باشند.

fbs چیست

هومکا و آزمایش FBS

یکی از خدمات نوین و خلاقانه حوزه سلامت که اخیرا ابداع شده است و در مدت کوتاهی بسیار محبوب و پرطرفدار شده است خدمات آزمایش در منزل هستند که بستری را فراهم ساخته‌اند تا بدون نیاز به خروج از منزل، آزمایشاتی که پزشک نسخه کرده است یا آزمایشاتی که خود مدنظر دارید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. شاید این سوال به ذهن شما برسد که مگر چنین چیزی شدنی است؟ بله در حاضر روزانه صدها نفر آزمایشات پزشکی خود را از طریق خدمات آزمایش در منزل هومکا سفارش می‌دهند. هومکا یک مجموعه ارائه دهنده خدمات آزمایش در منزل است که تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال فعالیت است. با بهره مندی از خدمات آزمایش در منزل هومکا قادر خواهید تقریبا تمام آزمایشات از جمله آزمایش FBS را درخواست دهید. بدین منظور به وبسایت هومکا به آدرس www.homeca.ir  مراجعه کرده یا اینکه از طریق شماره تلفن ۰۲۱67371، اقدام کنید. بهتر است بدانید که خدمات مجموعه هومکا در سراسر استان تهران، شهر کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و رشت قابل دسترسی است.

 

ادامه مطلب

علمی پزشکی

کشف گونه جدیدتری از سویه اومیکرون در آمریکا

منتشر شده

در

توسط

طبق گفته مقامات بهداشتی آمریکا نوع “BA.۲.۱۲.۱” که از زیرشاخه‌های سویه اومیکرون است در حال افزایش بوده و یک‌پنجم موارد جدید ابتلا در این کشور را شامل می‌شود.

 “مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها” (CDC) در آمریکا روز سه‌شنبه گزارش داد که یکی دیگر از گونه‌های جدید فرعی سویه اومیکرون در ایالات متحده در حال افزایش است.

“ان‌بی‌سی” در این باره نوشت, این نوع فرعی که “BA.2.12.1” نام دارد، شاخه‌ای از نسخه BA.2 است. در حالی که BA.2 نوع غالب در ایالات متحده است، “BA.2.12.1” اکنون تقریباً 1 مورد از 5 مورد ابتلای جدید در سراسر کشور آمریکا را تشکیل می‌دهد.

اکثر موارد در ایالات متحده (حدود 75 درصد) هنوز توسط BA.2 ایجاد می‌شود که نوع غالب این کشور از اواخر مارس بوده است, اما وزارت بهداشت آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که “BA.2.12.1″، همراه با نسخه دیگری از سویه اومیکرون به نام “BA.2.12″، مسئول افزایش اخیر موارد کووید19 در شمال ایالت نیویورک است.

مقامات بهداشتی ایالتی در نیویورک تخمین زدند که آخرین نوع 23 تا 27 درصد بیشتر از BA.2 قابل انتقال است که خود از نوع اولیه سویه اومیکرون قابل انتقال‌تر بود. با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد “BA.2.12.1” باعث بیماری شدیدتر می‌شود.

مقامات فدرال و ایالتی, نیویورک را از نزدیک تماشا می‌کنند تا ببینند آیا این امر منجر به افزایش بستری شدن مبتلایان در بیمارستان می‌شود یا موارد ابتلا را چندین هفته به تاخیر می‌اندازد.

“جان مور”، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی در کالج پزشکی “ویل کورنل” در منهتن گفت که دانشمندان باید انتظار داشته باشند که با ادامه جهش ویروس، شاهد افزایش مداوم در قابلیت انتقال ویروس باشند.

او ادامه داد: آنچه بیشتر نگران‌کننده است این است که نوع کشنده‌تر کشف شود, به‌ویژه در افرادی که واکسینه شده‌اند یا از عفونت قبلی محافظت شده‌اند.

 
منبع: تسنیم

ادامه مطلب

علمی پزشکی

عفونت‌زایی بالای واریانت جدید کرونای XE با شدت بیشتر و علایم کمتر

منتشر شده

در

توسط

 متخصص بیماری‌های عفونی گفت: XE واریانت جدید بیماری کرونا بوده که عفونت‌زایی بالایی دارد ولی شدت علایم پایین است.

امیرحسین مقتدرمژدهی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با ویروسی که اخیرا در بین کودکان شایع شده است، اظهار کرد: فعلا مشخص نیست ویروسی که کودکان را دچار اسهال و استفراغ می‌کند، کروناست یا خیر ولی تست کرونای چندین مبتلا منفی شده و جای نگرانی نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اوضاع کرونا تحت کنترل بوده و جای نگرانی نیست، افزود: XE واریانت جدید از بیماری کرونا بوده که عفونت‌زایی بالایی دارد ولی شدت علایم پایین است.

مقتدرمژدهی در رابطه با علائم واریانت جدید بیماری کرونا، تصریح کرد: در حال حاضر ویروس کرونا سیستم فوقانی را درگیر می‌کند که گلودرد، خارش گلو، سردرد و استفراغ از جمله علائم‌ آن است.

متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: اگر اعضای خانواده به نوبت دچار بیماری کرونا شوند، بدین معنی است که ویروس کرونا همچنان در حال گردش است.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها