با ما همراه باشید

اخبار 19

گزارش ایسنا از جلسه مشترک نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر

منتشر شده

در

گزارش ایسنا از جلسه مشترک نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر

ایسنا/آذربایجان شرقی بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز روز یکشنبه، ۳۰ آبان‌ماه، به‌صورت علنی و با حضور نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بحث ایجاد بخش باسمنج و الحاق بخشی از حریم تبریز به این بخش اولین موضوعی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گفت.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدرضا میر تاج‌الدینی در این خصوص گفت: جلسه ای با حضور دبیر تطبیق مصوبات دولت و قوانین با نمایندگان شورای شهر تبریز برگزار شد اما آنها متقاعد نشدند قرار بر این شد که از هیات رئیسه مجلس اجازه بگیریم تا این موضوع مجددا بررسی شود.

وی ادامه داد: همانطور که حریم برای شهر تبریز حق است، تبدیل باسمنج به بخش نیز حقی برای باسمنج ایجاد کرده است، بحث تقسیمات جغرافیایی با حریم شهری متفاوت است و ما ابتدا باید حریم شهر تبریز را حفظ کنیم.

روح الله متفکرآزاد نیز  طی سوالی از شهردار تبریز گفت: شهرداری چه چیزی را در خاوران متعهد شده است که مردم دائما مراجعه می‌کنند؟ آیا فروش حریم جزء اختیارات شهرداری است؟

عباس رنجبر، شهردار تبریز در پاسخ به سوال متفکرآزاد گفت: حریمی فروخته نشده است بلکه در این حریم زمینی به اندازه ۶۶۰ هکتار برای سرمایه‌گذاری خریداری شده و با افرادی که در داخل این قسمت زمین داشتند نیز توافق شده است.

احمدعلیرضا بیگی نیز خاطرنشان کرد: ۱۵ سال قبل تصویب شد که باسمنج به تبریز ملحق شود حتی تعهداتی هم داده شد اما یک جریان سیاسی خاص در تبریز معتقد بود که نباید تبریز بزرگ شود و آقای پورمحمدی استاندار سابق به من گفت که هرچه تبریز بزرگتر شود، اداره اش نیز سخت تر خواهد بود.

وی ادامه داد: بخش شدن باسمنج نه تنها حق مردم باسمنج نیست بلکه ظلم بزرگی به آنها است چراکه آنها می‌توانستند از اسلوب شهرداری تبریز استفاده کنند، در حالیکه توان شهرداری باسمنج حتی برای یک مسیرگشایی ساده هم نمی‌رسد و در واقع باسمنج مانند محله شمس آباد شهرک شهید یاغچیان تبریز خواهد شد.

وی تاکید کرد: این اقدام در راستای تفکر «تبریز یک روستای بزرگ است» انجام شد و من براساس اعتقادی که داشتم به وزات کشور نامه نوشتم هرچند که بعضی از همکاران به این خاطر که تصور می‌کردند حقی از مردم باسمنج ضایع می‌شود، مردد بودند اما ما با ابطال این موضوع خدمت بزرگی به مردم باسمنج می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در دوره وزارت قبل قصد داشتیم این موضوع را تحت سوال از وزیر کشور مطرح کنیم که برخی اتفاقات مانع از این کار شد ولی در این دوره به جد پیگیر موضوع هستیم و سوال را از وزیر کشور فعلی خواهیم پرسید؛ هرچند که دوستان وزارت کشور به ما گفتند که این مربوط به دوره قبل است ولی ما مصرّ هستیم که با ابطال این موضوع جلوی تکرار این قسم اقدامات را در آینده بگیریم.

بیگی متذکر شد: اکنون وزارت کشور از این جهت تحت فشار است و ما نباید ذره ای تزلزل نشان دهیم در غیر اینصورت اینگونه تلقی می‌شود که ما بخش شدن باسمنج را قبول کرده ایم.

وی ادامه داد: یک تفکر نارس از قدیم الایام وجود دارد که مانع از رشد تبریز شده است تبریز ظرفیتی هچون شهر استانبول دارد و کانون موثر در جغرافیای منطقه است ولی متاسفانه عده ای معتقد هستند که نباید تبریز بزرگ شود.

شهردار تبریز نیز در این خصوص عنوان کرد: الحاق جنوب به حریم شهر تبریز امکانپذیر نیست و اصلا به نفع تبریز نیست.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که با آقای رحمتی و خلیل الهی داشتیم آنها هم مخالف الحاق حریم تبریز بودند و ظاهرا فرمانداری به تنهایی این موضوع را پیش برده‌است.

محمدحسین فرهنگی نیزگفت: ما باید از هر دو راه ابطال و اصلاح این موضوع وارد شویم و اگر یکی از آن موضوعات حل نشد  از طرق دیگر پیگیر شویم.

مسعود پزشکیان نیز طی سخنانی گفت: اگر تبریز را با استانبول مقایسه می‌کنیم، ابتدا باید مشکل حمل و نقل عمومی ‌برای انتقال افراد از شهرهای اطراف به تبریز را حل کنیم چرا که توسعه شهرها فقط مشکلات را زیاد می‌کند.

وی ادامه داد: من نیز پیگیر جلوگیری از کاهش حریم تبریز هستم ولی اگر به فکر توسعه شهری هستیم باید به صورت جامع فکر کنیم.

پرویز هادی عضو شورای شهر تبریز نیز گفت: متاسفانه مباحثی که دو ماه قبل در جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس مطرح کرده بودیم همچنان نتیجه نداده است.

وی ادامه داد: نظر همه اعضای شورا ابطال موضوع بخش شدن باسمنج است اما متاسفانه آقای میر تاج الدینی همچنان از اصلاح صحبت می‌کنند؛ تاکید ما صرفا حذف این موضوع است و هر کار قانونی هم باشد انجام می‌دهیم.

برگی گفت: طبق گفته آقای فرهنگی موضوع ابطال و اصلاح را تواما پیگیری می‌کنیم.

بابایی اقدم نیز گفت: رای ما به ابطال بود نه اصلاح.

فرهنگی گفت: اگر صرفا برروی ابطال اصرار کنید و اگر این موضوع رد شد، باید وضعیت فعلی را قبول کنید.

برگی نیز ادامه داد: موضوع مهمی که در باسمنج به چشم می‌خورد بحث ساخت و سازهای غیرمجاز است و عده ای با شیطنت  نیروی انتظامی را ملزم به بازداشت نیروهای شهرداری می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز در باسمنج گرفته نشود، حاشیه نشینی جدیدی این بار در باسمنج به وجود خواهد آمد؛ بخش شدن باسمنج  هیچ ارزش افزوده ای برای مردم باسمنج نخواهد داشت و بهتر است امورات باسمنج را با ایجاد شهرداری منطقه ۱۱ تبریز پیگیری کنیم چرا که ضعیف ترین شهردای منطقه تبریز نیز به لحاظ بودجه وضعیت بهتری نسبت به شهرداری باسمنج دارد.

در نهایت مقرر شد اعضای شورای شهر به همراه بیگی دو موضوع «ابطال مصوبه بخش شدن باسمنج» و همچنین «اضافه کردن تبصره اصلاحیه که به موجب آن در آینده دیگر  این قسم مصوبات در هیچکدام از کلانشهر ها به تصویب نرسد»، پیگیری کنند.

 

در ادامه این جلسه میرتاج الدینی با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه مجمع نمایندگان استان با رییس جمهوری، گفت: اولین موضوع کمک ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل قطار تبریز – خاوران بود، دومین موضوع طرح نجات دریاچه ارومیه بود که با تلاش نمایندگان استان  تکمیل انتقال آب به دریاچه ارومیه محقق شد که بر این اساس ۶۲۳ میلیون متر مکعب آب به دریاچه منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: هر سال باید یک میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه ریخته شود تا این دریاچه به سطح نرمال برسد و تاکنون ۶۲۳ میلیون متر مکعب از طریق این کانال، ۱۲۵ میلیون متر مکعب از طریق تصفیه خانه فاضلاب تبریز، ۵۰ میلیون مترمکعب از تصفیه خانه ارومیه و مابقی نیز از طرق دیگر تامین خواهد شد.

میرتاج الدینی در خصوص حل مشکل قطعی آب تبریز نیز گفت: خوشبختانه با اصلاحات انجام شده در تابستان گذشته مشکلی نداشتیم اما راه حل دائمی بحث انتقال آب ارس به تبریز است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی تکمیل سد مدنی و انتقال آب به مهرانه رود بود که اگر در هشت سال قبل انجام می‌شد ۲۰ میلیارد تومان می‌شد اما اکنون باید ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شود.

متفکرآزاد نیز گفت: در بودجه سال قبل ۷ پیشنهاد دادیم و تعدادی هم تصویب شد اما از سوی شهرداری پیشنهادی جدی داده نشد و امسال می‌خواهیم قبل از آمدن بودجه به مجلس پیشنهادات خود را ارائه دهید.

وی در خصوص مشکلات تبدیل وضعیت ها نیز بیان کرد: دولت قصد داشت با واگذاری امور به شرکتها، بدنه‌ی خود را کوچک کند اما نباید کارهای دائمی و مهم به این شرکت ها واگذار می‌شد؛ خوشبختانه دولت جدید برروی ساماندهی نیروی انسانی حساسیت دارد و قرار براین شده است که لایحه ای در این خصوص به مجلس ارائه دهد.

وی، با بیان اینکه با دستور رئیس جمهور ستاد احیای دریاچه ارومیه با ترکیب جدید مجددا فعال شده است، گفت: برای انتقال آب ارس به تبریز نیازمند همت جمعی هستیم و خوشبختانه پیگیری‌ها ی اخیر این طرح را چندین سال پیش انداخته است.

وی ادامه داد: در بحث آلاینده ها ما ابتدا موضوع را به صورت نطق در مجلس مطرح کرده و سپس به وزیر نفت فرصت دادیم تا اقدامات لازم را انجام دهد اما چون استدلاهای وزرای نفت و نیرو قانع کننده نبود و آنها علت استفاده از مازوت را بحث گرانی گاز عنوان کردند، ما نیز گفتیم که چرا این موضوع(استفاده از مازوت)  تنها در تبریز انجام می‌شود و در سایر کلانشهر ها اتفاق نمی‌افتد؟

متفکر آزاد خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکید امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان‌شرقی بر این موضوع به ما کمک می‌کند تا مواضع خود را محکم تر بیان کنیم و ما در عین حال که مشکلات دولت در خصوص گرانی گاز درک می‌کنیم ولی باید بحث عدالت رعایت شود.

وی ادامه داد: اگر بحث اصلاح الگوی مصرف مطرح است، مردم آذربایجان شرقی نشان داده اند که فهیم ترین مردم هستند و با وجود اینکه استان ما در یک منطقه سردسیر قرار گرفته است، با صرفه جویی در مصرف موجب کاهش ۱۲ میلیون متر مکعبی مصرف گاز در استان شده اند.

بابایی اقدم نیز گفت: تاکنون ۸۹ هزار نفر در استان برای طرح ملی مسکن ثبت نام کرده اند و نگرانی ما این است که تجربه مسکن مهر در این طرح نیز تکرار شود و سهم بخش بافت فرسوده نیز بجای اصلاح و بازسازی به سهند و شهریار منتقل شود.در حالیکه از ۵۰ هزار سهم شهر تبریز حداقل ۱۰ هزار واحد باید به سهند یا شهریار منتقل شود و مابقی بهترین فرصت برای بازسازی بافت فرسوده است.

روح اله دهقان نژاد نیز گفت: ابتدا وزیر کشور برادری خود را با ابطال بخش شدن باسمنج به ما ثابت کند چرا که تنها فردی که از این موضوع سود می‌کند، بخشدار باسمنج است.

وی ادامه داد: قرار است ۳هزار و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اضافه شود و آقای زاکانی با زدن یک توییت تکلیف ۱۲۰۰ دستگاه را مشخص کردند اکنون ما نمی‌دانیم از اتوبوسهای باقیمانده چه مقدار سهم تبریز خواهد بود.

حجت‌الاسلام برگی هم با اشاره به موضوع مترو تصریح کرد: در بحث مترو قرار بود ۱۸۰ واگن به تبریز و کمتر از ۸۰ و ۵۰ به اصفهان و شیراز برسد اما تا به امروز اصفهان و شیراز بیشتر از ۵۰ درصد از سهم خود را گرفته اند در حالیکه برای تبریز این اتفاق رخ نداده است.

وی ادامه داد: تبریز بیشتر از اصفهان و شیراز سهم مالی خودش را پرداخت کرده اما سهمش کمتر داده شده است، متاسفانه حالا هم موضوعی را مطرح می‌کنند که به هر شهر ۱۰۵ واگن داده شود در حالیکه ما سهممان را قبلا پرداخت کرده‌ایم.

رئیس شورای شهر تبریز تاکید کرد: موضوع دیگر بحث دعوت سفرای مختلف به تبریز است که شهرهای دیگر انجام می‌دهند و آورده از این بابت دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ایجاد داروخانه تخصصی در تبریز برای تامین داروهای بیماری های صعب العلاج  گفت: ظاهرا مافیای دارو در تهران اجازه آمدن داروهای این بیماری به تبریز را نمی‌دهند.

یزدان شناس ، رئیس انجمن داروسازان استان در این خصوص گفت: عدم وجود داروخانه تخصصی در استان دعدعه اصلی ما است.

وی ادامه داد: درخواست ما از سازمان غذا و دارو این است که مجوز داروخانه تخصصی داده شود چرا که اکنون حدود ۳۰ بیماری تک نسخه ای داریم که بیماران مجبور هستند، به تهران بروند و اکنون داروهایی در تهران است که اجاره نمی‌دهند به تبریز منتقل شود.

پزشکیان نیز گفت: داروخانه های هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی محل توزیع داروهای خاص را هستند و اگر داروی خاصی پیدا نمی‌شود بگویید تا پیگیری کنیم.

وی ادامه داد:اگر دارو در چارچوب سیاست حاکمیت نباشد، نوشتنش توسط پزشک خلاف است و حتی در امریکا نیز اگر سیستم دارویی یک دارو را تایید نکند نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: در بحث ایجاد داروخانه تخصصی مشکلی نیست ولی هر نوع دارویی قرار نیست بیاید اگر دارویی در تهران است ولی اجازه  توزیع در تبریز را نمی‌دهند، بگویید تا من  پیگیری کنم چراکه حق دارند این کار را انجام دهند.

فرهنگی در خصوص نیروگاه گفت: چون که این نیروگاه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است، افسار این نیروگاه در اختیار صندوق بازنشستگی است و ما به دادستان هم گفتیم که می‌توانند به‌عنوان ترک فعل موضوع را بررسی کنند که گویا این کار شروع شده است.

منادی نیز گفت: هرکس در تبریز مسئول می‌شود باید پیشینه و تاریخ این شهر را مرور کند تا بداند در چه شهر  با ارزشی مسئولیت گرفته است.؛ علی‌رغم اینکه آذربایجان امروز در عرصه سیاست آذربایجان نقش دارد اما در عرصه توسعه نقشی ندارد.

وی ادامه داد: اصفهان ۷مگاوات برق دارد اما سه استان آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان ۴مگاوات برق دارد. خواهش من این است که در بحث بودجه تلاش بیشتری داشته باشیم زیرا دریاچه ارومیه با این همه مشکل در تمام این سالها پولی که دیروز برای زاینده رود داده شد را نگرفته است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما باید به دنبال حق شهر تبریز باشیم، گفت: شبی نیست که من بخاطر مشکلات حاشیه شهر تبریز راحت بخوابم.

وی تاکید کرد: ۶۰ درصد پول بانک‌ها در تهران، ۳۰درصد در اصفهان،شیراز و مشهد است و مابقی در تبریز و دیگر استان‌هاست باید مدیران بانک‌ها احضار شوند تا ببینیم چرا پول سرمایه گذاران در این شهر نیست.

رشیدی نیز  با اشاره به برخی مشکلات شهری گفت: به دلیل عملکرد سازمان محیط زیست و اعلام صنایع آلاینده به عنوان صنعت سبز از سال ۹۲ شهرداری تبریز هیچ سهمی‌نگرفته است و مردم تبریز نیز آسیب دیده است.

وی ادامه داد: از سال ۹۳ ما یک ریال پول از دولت برای خرید اتوبوس نگرفته‌ایم. در مورد بافت حاشیه‌نشینی هرچه زودتر جلسه‌ای با وزارت راه و شهرسازی برگزار شود تا تکلیف کاری که قرار است انجام شود مشخص شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها