کد خبر : 175283
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴

۲۵۰هزار دوز واکسن چینی در راه ایران / ۴ فوتی ناشی از ویروس جهش یافته کرونا

۲۵۰هزار دوز واکسن چینی در راه ایران / ۴ فوتی ناشی از ویروس جهش یافته کرونا

عکس دریافتی از وزارت بهداشت. معاون بهداشت وزیر بهداشت با تشریح اولویت بندی های صورت گرفته برای واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: در هفته آینده نیز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز قول دادند در اسفند ماه به دستمان برسد و با این حساب می توانیم

۲۵۰هزار دوز واکسن چینی در راه ایران / ۴ فوتی ناشی از ویروس جهش یافته کرونا
عکس دریافتی از وزارت بهداشت.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تشریح اولویت بندی های صورت گرفته برای واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: در هفته آینده نیز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز قول دادند در اسفند ماه به دستمان برسد و با این حساب می توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت مان است، واکسینه کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در جمع خبرنگاران درباره واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: واکسنی که به کشور وارد شد، اسپوتنیک وی روسیه است و یکی از سه واکسن برتر دنیا در حوزه اثربخشی است که پلتفرم آن مانند استرازنکا است، اما چون ار ادنو ویروس انسانی است، اثربخشی خوبی به میزان ۹۱.۶ درصد دارد. اولین محموله در فاز یک به پرسنل ای سی یو داده می شود که ۳۶ هزار نفر در فاز اول مشمول می شدند.

واکسیناسیون کرونا با واکسن روسی، عارضه ای نداشته است

وی افزود: حالا با توجه به اینکه در وهله اول می توانستیم ۱۰ هزار نفر را واکسینه کنیم، در همین ۳۶ هزار نفر هم یک اولویت بندی انجام دادیم. به این صورت که افرادی که قبلا کرونا گرفته بودند که ۱۱ هزار نفر بودند، از لیست خارج شدند و بعد هم بخش های ویژه ای را مدنظر قرار دادیم که محل ارجاع سایر ای سی یوهای استان بودند که بر همین اساس واکسن به همه استان ها فرستاده شد و بر اساس این‌اولویت انجام شد. حتی در استانی بوده که ۱۰۰ دوز واکسن رفت. در مرحله اول هیچ عارضه جدی گزارش نشده است. البته هر واکسنی عوارض کمی مانند تب، درد محل تزریق و… دارد اما عارضه جدی نداشت.

فازبندی واکسیناسیون کرونا در کشور

وی افزود: در مرحله دوم ۱۰۰ هزار واکسن اسپوتنیک وارد شد، حال ما بر اساس اولویت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شامل کادر بهداشت و درمان، خانه سالمندان، جانبازان و معلولین به ویژه شیمیایی و تنفسی، مراکز نگهداری بیماران‌مزمن، غسال ها، افراد سالمند دارای بیماری زمینه ای و… هستند. در فاز دوم افراد سالمند ۸۰ سال به بالا، ۷۵ سال به بالا و ۷۰ سال به بالا و ۶۵ سال به بالا و گروه ۱۶ تا ۶۴ سالی که دارای بیماری زمینه ای هستند، قرار دارند. فاز بعد مراکز تجمعی مانند زندان ها، پادگان ها، نیروهای نظامی و انتظامی و راننده ها و فاز چهار که عموم مردم هستند.

۲۵۰هزار دوز واکسن چینی کرونا در راه ایران

احتمال واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر تا پایان سال

رئیسی گفت: در حال حاضر ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک به دستمان رسیده و فکر می کنم در هفته آینده هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز به دستمان می رسد که قول دادند اجرا کنند و در اسفند ماه به دستمان برسد. با این حساب یک جمع بندی کنیم، تقریبا قریب به ۴.۵ میلیون دوز واکسن باید تا قبل از پایان سال به دست ما برسد که اگر این اتفاق بیفتد، قطعا می توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت مان است، واکسینه کنیم. البته همه اینها برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه اینطور نیست که واکسن خیلی زیاد باشد، گفت: ۷.۸ میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می کند که اگر فرض کنید ۷۰ درصد آنها قرار باشد، واکسن بزنند، ۵ میلیارد می شود که هر کدام دو دوز واکسن‌باید تزریق کنند که ۱۰ میلیارد دوز واکسن می شود. به هیچ وجه تا سال ۲۰۲۱ در دنیا ۱۰ میلیارد دوز واکسن تولید نخواهد شد. بنابراین همواره کمبودهایی در سطح دنیا وجود دارد و به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به کشورهای ثروتمند توصیه کرده است که مرحله اول واکسیناسیون را برای کاهش مرگ و میر انجام داده و بعد از دریافت واکسن از سوی سایر کشورها به سمت قطع زنجیره روند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در واکسیناسیون دو هدف وجود دارد؛ یکی واکسیناسیون افراد آسیب پذیر جهت کاهش مرگ و میر و هدف دوم انجام واکسیناسیون عمومی جهت قطع زنجیره ویروس.

رئیسی ادامه داد: هدف ما این است که در سال جاری یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم. از سال اینده هم سه واکسن تولیدی داریم؛ یک واکسنی که در پاستور در حال تولید است و از نظر زمانی نزدیک ترین واکسنی است که وارد بازار خواهد شد، دوم واکسن کووبرکت است و پیش بینی می شود تا اردیبهشت ماه بتوانیم حدود ۱.۵ میلیون دوز در ماه ظرفیت تولید داشته باشیم، اما از تیر ماه به بعد می توانیم ماهانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز تولید کنیم. اگر این اتفاق بیفتد و همه مراحل به خوبی پیش رود، می توانیم ظرف چهار ماه بعد از آن همه کشور را واکسینه کنیم. بنابراین در خوش بینانه ترین حالت تا آذر سال آینده مشغول واکسیناسیون هستیم و در بدبینانه ترین حالت تا پایان سال ۱۴۰۰ می توانیم هدف دوم را که قطع زنجیره است، جلو ببریم.

وی افزود: یک چالش بسیار بزرگ وجود دارد در زمینه جهش ویروس و اینکه آیا این‌واکسن ها روی ویروس جهش یافته موثرند یا خیر؟. بستگی به پلتفرم واکسن داد، واکسن هایی که از شیوه غیرفعال سازی ویروس استفاده می کنند مانند کووبرکت، دیدیم که روی ویروس انگلیسی کاملا موثر است. ویروس هایی که معناهای دیگری دارند، در حال مطالعه اند.‌اما بدانید که شرکت های واکسن سازی این توانایی را دارند که اگر جهشی در ویروس اتفاق افتاد، بر علیه نقطه جهش یافته بازآرایی کنند، اما به هر حال ویروس کرونا چموش است و مرتبا جهش میکند.

وی گفت: بحث اصلی این است که اولا هیچکس نباید با گرفتن دوز اول و حتی دوم واکسن به خودش به عنوان فرد ایمن‌ نگاه کند. زیرا مدتی طول می کشد تا انتی بادی بدن بالا رود و ایمن شود. همچنین یادمان باشد که زنجیره ویروس زمانی قطع می شود که دو سوم جمعیت ایمن شده باشند و به همین دلیل اگر فعلا تعدادی واکسن زدند، به این معنا نیست که ایمن هستند. بنابراین نیاز است که حتما رعایت پروتکل ها را جدی بگیریم. پیش بینی من این است که تا هفت الی هشت ماه دیگر به شدت باید پروتکل ها را رعایت کنیم و بعد از آن هم باید سبک زندگی مان را مطابق با شرایط روز پیش بریم. خیلی ها اعلام میکنند که دنیای پسا کرونا تا شش یا هفت سال بعد شاید به حالت عادی برگردد. به هر حال تغییرات و مشکلات اقتصادی و روحی روانی که اتفاق افتاده مسائلی است که پاندمی ایجاد کرده است.

وی درباره تسهیلاتی که از بانک جهانی گرفته شده است، گفت: این تسهیلات برای دریافت تجهیزات “های تک” بود که در سطح کشور نداریم. ما جزو کشورهایی هستیم که تولید واکسن کرده و نیاز داریم با تجهیزات مناسب مرتبا رصد کنیم. تست پی سی ار واقعا مراحل خسته کننده ای دارد که باید به صورت دستی انجام شوند و نمونه جداسازی شود و همکاران ما در آزمایشگاه ها کار سخت و طاقت فرسایی دارند. حال یک دستگاه که ۱۰۰ تا از آن را داریم وارد می کنیم، می تواند در عرض یک ساعت ۹۶ نمونه را جداسازی کند. دستگاه های “های تک” دیگر هم خریداری شد. با این وام و اعتبارات خودمان ۴۳ آزمایشگاه را در ۳۱ استان تجهیز کردیم.

وی گفت: البته از نظر کمی درخواست های دیگری هم داشتیم. کشورمان پهناور است و برنامه ریزی کردیم که ۱۰ قطب در کشور سانتر اصلی آزمایشگاه های مرجع ما شوند که بتوانند استان های اطراف شان را پوشش دهند و برای این اقدام درخواست تجهیزات دادیم که یکسری قول ها برایش دادند. گرفتن این وام خیلی کار راحتی نبود اما فتح بابی شد. از طرفی بسیاری از تجهیزات را هم خودمان در کشور تولید کردیم اما به هر حال فقط تولید داخلی در کوتاه مدت جوابگو نیست و باید واردات هم انجام دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در زمینه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: تاکنون ۲۱ مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح کشور شناسایی شده در استان های تهران، البرز، قزوین و خوزستان. البته به احتمال زیاد در سایر استان ها هم در گردش باشد. از این تعداد تاکنون ۴ نفر فوت کردند.

وی تاکید کرد: فرض کنید ویروس انگلیسی هست، چه کار باید کرد؟. هیچ کار جدیدی لازم نیست انجام دهیم و فقط باید کیفیت کارهای قبلی را بالا بریم. یعنی رعایت دقیق تر و شدیدتر پروتکل ها. زیرا کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا ۱۰ نفر همزمان مبتلا می شوند. زیرا قدرت سرایت بسیار بالاست. از طرفی اگر درست ماسک بزنید و فاصله را رعایت کرده و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری کنیم.

وی گفت: متاسفانه میزان رعایت پروتکل ها افت قابل توجهی داشته و در میانگین کشور ۱۴ درصد افت پروتکل داریم، اما در برخی استان ها با شدت افت کرده است. مثلا برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود. در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت فرق دارد. مثلا اگر رعایت پروتکل در تهران ۷۰ درصد باشد، اما وقتی در مترو یا بازار می روید، یعنی پروتکلی رعایت نمی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها