با ما همراه باشید

اخبار

رکورد جدید مرگ

منتشر شده

در

رکورد جدید مرگ

«ایران زمانی می‌تواند از خطر شیوع گسترده ویروس رها شود که روزانه یک تا یک‌ونیم میلیون دوز واکسن تزریق کند و همچنین به‌سرعت ۷۰ تا ۸۰درصد جامعه واکسینه شوند. به موازات سرعت در واکسیناسیون، باید قوانین قرنطینه‌ای که در این یک‌سال و نیم اجرا نشد، عملی و بر اجرای آن نظارت شود.»

 روزنامه همشهری نوشت: «بالاترین میزان مرگ‌های کرونا در ایران، در شبانه‌روز گذشته ثبت شد؛ ۵۴۲ نفر در ۲۴ ساعت. در ۱۷ ماه گذشته این اولین‌ بار است که میزان فوتی‌های روزانه کرونا که به طور رسمی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، روی این عدد قرار می‌گیرد. پیش از این در ۶ اردیبهشت امسال رکورد بالاترین موارد مرگ با ۴۹۶ نفر ثبت شده بود. آن روز میزان ابتلای روزانه ۲۱ هزار و ۲۶ نفر بود. حالا به فاصله  ۱۰۵ روز رکورد جدیدی ثبت شده است. همه اینها در شرایطی است که با گذشت نزدیک به ۶ ماه از ورود اولین محموله واکسن کرونا تاکنون تنها ۳ میلیون و ۷۲ هزارو ۳۷۱ نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. آمار دوز اولی‌ها هم ۱۲ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۵۸۷ نفر است که به گفته متخصصان عفونی، با شیوع ویروس دلتا این میزان واکسیناسیون بسیار ناچیز است. پژوهشگران تاکید می‌کنند که تنها تزریق هر دو دوز واکسن می‌تواند مصونیت قابل توجهی ایجاد کند؛ نه تنها یک دوز. حالا همه از وضعیت پیش‌آمده نگران‌اند و چشم‌انداز روشنی از شیوع کرونا در هفته‌های آینده ندارند.
تنها راه، اعمال قرنطینه واقعی است
ثبت بالاترین میزان فوتی‌های کرونا در روز گذشته، مینو محرز، متخصص عفونی را هم نگران کرده است. او درباره افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا می‌گوید: «هم‌اکنون وضعیت شیوع کرونا بسیار بد است و مراجعه‌ها به بیمارستان‌ها اغلب به‌صورت خانوادگی است. با این همه اما به‌ نظر می‌رسد مردم هنوز متوجه خطر واقعی که پیش‌ روی جامعه است، نشده‌اند. گروهی همچنان در عروسی‌ها و دورهمی‌ها شرکت می‌کنند، حتی استفاده از ماسک هم کمتر شده و در خیابان مردم زیادی دیده می‌شوند که بدون ماسک در کنار هم جمع شده‌اند.»
او به روند واکسیناسیون هم انتقاد دارد: «واکسیناسیون دیرهنگام مشکل دیگری است که تأثیر زیادی در رسیدن ما به جایگاه کنونی دارد. گاهی شاهد هستیم که هیچ تخت و امکاناتی برای پاسخگویی به بیماران بدحال یا مراجعه‌کنندگان وجود ندارد.»
به‌ گفته محرز «مجموع این عوامل در کنار نداشتن قرنطینه واقعی، امکان مقابله با بیماری در کشور را بسیار کم کرده است. در کنار همه اینها، سرعت انتقال واریانت دلتا هم فوق‌العاده بالاست و گرفتاری قلب و ریه هم در آن بسیار بیشتر گزارش شده است.»
افزایش آمار فوتی‌ها در شرایطی است که پیش از این اعلام شده بود، ۸۸ درصد فوتی‌های کرونا سالمندان و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای هستند، در حالی‌ که واکسیناسیون این افراد از ابتدای سال آغاز شده اما تأثیری در آمارها نداشته‌ است. محرز می‌گوید، در میان فوتی‌ها، تمام رده‌های سنی دیده می‌شود اما بیشتر افرادی هستند که حتی دوز اول را دریافت نکرده‌اند یا بیماری زمینه‌ای دارند و فوت کرده‌اند: «هم‌اکنون تعداد مبتلایان جوان که واکسن دریافت نکرده‌اند، زیاد است. از سوی دیگر، ایمنی واکسن‌ها در برابر واریانت دلتا هم کمتر شده است.»
بر اساس اعلام محرز، پروتکل‌های بهداشتی هنوز به‌درستی رعایت نمی‌شود و نظارتی هم بر اجرای آن نیست. البته در ایران هیچ‌ وقت، قرنطینه به‌ معنای واقعی اعمال نشده است، در حالی‌ که تنها فوریت و راهکار مقابله با بیماری در حال‌ حاضر قرنطینه واقعی است. در قرنطینه واقعی نباید به هیچکس اجازه تردد بی‌جا داده شود و افراد متخلف هم باید جریمه شوند.
این متخصص عفونی به خطرات برگزاری مراسم محرم بدون رعایت پروتکل‌ها اشاره کرده و می‌گوید: با توجه به گرما و عرق‌کردن و گریه، افراد ماسک‌هایشان خیس می‌شود و آنها و اطرافیانشان را در معرض ابتلا قرار می‌دهد: «تنها راهکار باقی‌مانده رعایت دقیق پروتکل‌هاست. جای تعجب دارد که هنوز مردم از ما می‌پرسند می‌شود با ماسک به مهمانی رفت یا در عروسی شرکت کرد؟»
او می‌گوید: «حتی واکسیناسیون هم نمی‌تواند دلیلی بر استفاده‌نکردن از ماسک باشد و منجر شود تا افراد به‌راحتی تردد کنند.»
محرز به نکته دیگری اشاره می‌کند و آن هم ابتلای دوباره کادر درمان به کروناست: «این افراد با وجود واکسیناسیون، دوباره مبتلا شده‌اند، چون هیچ واکسنی نمی‌تواند واریانت دلتا را به‌ طور کامل پوشش دهد. از سوی دیگر هم مدت زمان زیادی از واکسیناسیون این افراد گذشته است.»
به‌ گفته او هم‌اکنون هر اقدامی که می‌تواند منجر به کاهش تعداد فوتی‌ها و قطع زنجیره شیوع شود، باید صورت بگیرد.
چرخه معیوب مدیریت کرونا ادامه دارد
با گذشت ۱۷‌ ماه از پاندمی کرونا اما همچنان مدیریت این بیماری با چرخه معیوبی مواجه است و برخی تأکید می‌کنند، کاسبی از کرونا دلیل ادامه روند فعلی است. این موضوع را حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-۱۹ هم مورد تأکید قرار می‌دهد و می‌گوید: «مشکل و راهکار مدیریت کرونا دست خودمان است و سرنوشت محتومی هم برای هیچ کشوری نوشته نشده که باید تا این میزان مرگ داشته باشیم. مدیریت اپیدمی، باید از سوی دولت و مردم صورت گیرد اما شاهد اقدام جدی برای مقابله با کرونا در کشور نیستیم. از ابتدای شیوع کرونا هیچ خواست و تعهدی برای حل مسئله وجود نداشته است.»
نماینده ویژه وزیر بهداشت در استان سیستان‌ و بلوچستان اتفاقات رخ‌داده در این استان برای مدیریت بیماری را هم شامل همین وضعیت می‌داند: «در این استان امور داخلی سروسامان داده شد اما همکاری‌های لازم برای کنترل مرزها و ترددها صورت نگرفت و اکنون استان‌های مجاور و متعاقب آن سایر استان‌های کشور گرفتار این بحران شده‌اند. مشکل اینجاست که با کنترل ضعیف در مرزها، وضعیت استان می‌تواند دوباره به قبل برگردد.»
به‌ گفته سوری، سیستان و بلوچستان و مدیریت کرونا در آن الگویی است برای کل کشور؛ چرا که الگوبرداری از آن می‌تواند به حل بحران کمک کند: «با اصلاح فرایندهای بهداشتی و درمانی سعی کردیم این التهاب را کاهش دهیم. سپس سراغ تعیین نیازها و اولویت‌ها رفتیم و برای هر کدام برنامه‌ای نوشتیم و حوزه‌های درمان از مدیریت ترخیص تا استفاده از داروها، تامین اکسیژن و حتی بخش خصوصی را وارد میدان کردیم. در حوزه بهداشت، بیماریابی فعال انجام دادیم و در بحث واکسیناسیون هم اقدام حداکثری شکل گرفت. هم‌اکنون در این استان حدود ۶۵درصد افراد پرخطر واکسینه شدند و این اتفاق در ۳ تا ۴ هفته رخ داد که اقدام ارزشمندی است. در حالی‌ که مقاومت برای واکسیناسیون در این منطقه بالا و در برخی مناطق زیر ۲۰ درصد بود اما مجموعه‌ای از اقدامات آموزشی و فرهنگی، ایجاد تیم‌های فعال و تیم‌های سیار در سطح استان، تقویت مراکز واکسیناسیون در مراکز فقیرنشین این اتفاق را رقم زد.»
به‌ گفته این مسئول، این اقدامات را می‌توانستند در سایر استان‌ها هم اعمال کنند، تا اپیدمی کنترل شود: «شاخص‌ مرگ و بستری در این استان، به‌سرعت پایین آمده و ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستان خالی است. در چند روز اخیر به‌ طور متوسط آمار ۱۰ تا ۱۲ فوتی روزانه ثبت شده که در مقایسه با آمار کل کشور دستاورد قابل‌ توجهی است.»
سوری امیدوار است که دولت جدید از ظرفیت‌های موجود بیشترین استفاده را داشته باشد و ساختارهای مدیریتی و سیاسی باعث نشود هزینه‌های تحمیل‌شده بحران کرونا را مردم با جان خودشان پرداخت کنند.
کادر درمان دیگر نمی‌تواند جوابگو باشد
او همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا بیماریابی در پیک پنجم کرونا کمتر شده و همین مسئله انتقال پرسرعت بیماری را تقویت کرده است، توضیح می‌دهد: «بیماریابی فعال الزاما از طریق تست انجام نمی‌شود و علائم و نشانه‌های بیماری باید در نظر گرفته شود. هر چند که در این‌ باره هم عزم لازم وجود ندارد؛ چرا که وزارت بهداشت به‌ تنهایی نمی‌تواند اقدامات جدی و وسیعی را  انجام دهد. به این وزارتخانه نیروی انسانی، وسایل تردد، تجهیزات و امکانات هم داده نشد. تمام سازمان‌ها باید کمک می‌کردند اما وارد میدان نشدند. تنها لطف‌شان به مدیریت کرونا نیمه‌فعال‌کردن ادارات و دورکاری کارمندانشان بود که نقش فعالی در مدیریت کرونا به شمار نمی‌رود. در مقابل اما بخش بهداشت و درمان به‌ویژه آنهایی که در خط مقدم مقابله با کرونا مانده‌اند، جانشان را کف دست‌شان گذاشته‌اند و ماه‌هاست از جانشان برای نجات مردم گذشته‌اند.»
به‌ گفته او در سیستان و بلوچستان گروهی از نیروهای بخش درمان در نقاط دورافتاده شبانه‌روز فعالند اما تنها ۱۰ تا ۲۰ساعت اضافه حقوق می‌گیرند. از آن طرف در بسیاری از کلانشهرها کارمندانی که دورکار و دور از کرونا هستند، حقوق‌هایی با ساعت‌های چندبرابری اضافه‌کار دریافت می‌کنند. او می‌گوید: «عده‌ای سود را بر تداوم پیک‌ها و اپیدمی می‌بینند. ادامه اپیدمی یعنی آنها کمتر کار کنند و حقوق و مزایای بیشتری هم دریافت کنند. این مسئله بی‌عدالتی است و بخش بهداشت و درمان با نیروهای خسته و امکانات در حال استهلاک، دیگر نمی‌تواند جوابگو باشد.»
جابه‌جایی دولت، روند مدیریت کرونا را مختل کرده است
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-۱۹ وقفه در انتقال مسئولیت‌ها و جابه‌جایی‌های صورت‌گرفته در دولت را یکی دیگر از مشکلات فعلی مدیریت کرونا می‌داند: «در دوران انتقال دولت معمولا وقفه‌ای در برنامه‌ها صورت می‌گیرد و تا مدت‌ها برخی از امور بلاتکلیف می‌ماند. حالا در پیک پنجم کرونا ما دچار این وقفه شده‌ایم که شدت پیک را بیشتر کرده است؛ چراکه ویروس معطل انتخاب مسئولان نمی‌ماند. ما از مدت‌ها پیش باید این موضوع را در نظر می‌گرفتیم که برنامه‌های مدیریت کرونا نیاز به تداوم دارد. باید راه‌حل‌هایی برای مشکلی که اکنون گرفتارش هستیم، پیشنهاد می‌شد تا در فاصله انتخاب وزیر بهداشت دولت سیزدهم و زیرمجموعه وزارتخانه، حداقل انتقال مشکلات به رئیس‌جمهوری بهتر صورت می‌گرفت.»
سوری نگران ساده‌انگاری و رعایت‌نکردن پروتکل‌ها، برقراری ترددها، تداوم همکاری‌نکردن سازمان‌ها و تکمیل‌نشدن واکسیناسیون عمومی است: «ما مقررات خوبی داریم اما اجرا نمی‌شود و ضمانت اجرایی هم ندارد. نظارت، پایش و ارزشیابی‌ فعالیت‌ها انجام نشده است؛ در حالی‌ که پوشش واکسیناسیون حداکثری در تمام استان‌ها باید آغاز شود. تصمیم‌گیری بدون در اختیار داشتن مستندات علمی خطاست. ما باید ضعف‌های گذشته را شناسایی کنیم و برای آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم. ما نسخه‌ای برای دولت سیزدهم با استفاده از تجاربی که در این مدت داشتیم، تهیه کرده‌ایم، اما باید دید که در آینده تا چه میزان به این توصیه‌ها عمل می‌شود.»
با اوج‌گیری دوباره کرونا، مطالبه برای اعمال محدودیت‌های جدید و نجات جان مردم از این وضعیت، بالاتر رفته است. همایون سامه‌یح، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در پاسخ به این سؤال که چرا تاکنون مجلس ورود جدی به بی‌مدیریتی کرونا در کشور نداشته و با وجود بحران کنونی انتخاب هرچه زودتر وزیر بهداشت را خواستار نشده است، می‌گوید: «مجلس درگیر تأیید صلاحیت وزراست اما تأیید می‌کنم که باید زودتر درباره وضعیت مدیریتی بهداشت در کشور تصمیم‌گیری می‌شد. اما درباره آن چه گذشته است ما با مقام معظم رهبری و وزیر بهداشت نامه‌نگاری داشتیم. همچنین شکایت کمیسیون از رئیس‌جمهوری به‌ دلیل عملکرد ضعیف ستاد مقابله با کرونا هم در حال پیگیری است. کمیسیون بهداشت مجلس، خواستار تعطیلی مدارس و جلوگیری از سفرها بود اما ما تنها نقش نظارتی داریم و اجرا بر عهده دولت است.»
او امیدوار است، سیاست‌های دولت بعدی در تامین واکسن، قوی‌تر و منسجم‌تر باشد: «وزیر بهداشت دولت قبل، آزادی عمل و استقلال کاملی نداشت. واردات واکسن نیز به‌خوبی انجام نشد. البته نمی‌توان تمام تقصیرها را به گردن دولت انداخت. تحریم و مشکلات خارجی هم تأثیرگذار بود. از سوی دیگر قرار بود واکسن‌های داخلی زودتر به مرحله تولید برسد اما این اتفاق نیفتاد.»
این نماینده یکی از شرط‌های بررسی صلاحیت وزیر بهداشت دولت سیزدهم را ارائه برنامه جدی و کارآمد در کنترل کرونا عنوان می‌کند: «اولویت اول ما از وزیر بهداشت، ارائه برنامه جدی برای کنترل بیماری است؛ هر چند که تمام این شرایط نیاز به جدیت و وجود انسجام در بدنه دولت دارد. اگر وزیر بهداشت استقلال عمل نداشته باشد، وضعیت به همین شکل ادامه خواهد داشت.»
او در ادامه تأکید می‌کند که کنترل کرونا بدتر از قبل شده است؛ هم عملکرد و مدیریت دولت ضعیف است و هم عملکرد مردم. در دوران اوج کرونا، نه تعطیلی اعمال شد و نه قرنطینه‌ای. او می‌گوید که با تداوم سفرها حتی در دوره ممنوعیت تردد، بیشتر تمایل به گرفتن جریمه است تا جلوگیری از سفر رفتن مردم. مردم پول می‌دهند و سفرشان را ادامه می‌دهند. این نماینده، وضعیت ایران در مدیریت کرونا را ضعیف‌تر از سایر کشورها می‌داند: «بسیاری از کشورها با این که حدود ۴۰ درصد از جمعیت‌شان را واکسینه کرده‌اند اما تأکید شدیدی بر رعایت پروتکل‌ها دارند. از سوی دیگر ورود هر شخص به اماکن عمومی با کد بهداشتی شخص که برایش ارسال شده صورت می‌گیرد. افراد باید یا تست منفی کرونا داشته باشند یا واکسینه شده باشند. اگر به هر دلیلی واکسن نزده باشند حق ورود به مراکز عمومی را ندارند. اما در ایران، مردم نه واکسن زده‌اند و نه کنترل می‌شوند. بازار شلوغ و پرجمعیت است. واقعا عنان کرونا از دست همه خارج شده است و در رعایت پروتکل‌ها سختگیری وجود ندارد.»
واکسیناسیون ضعیف؛ دلیل وضعیت کنونی
در این میان، مصطفی نوری‌زاده، عضو هیأت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه، توضیحاتی درباره وضعیت کنونی شیوع کرونا در ایران می‌دهد. به‌ گفته او «میزان فوتی‌های یک شبانه‌روز اخیر در ایران حتی از فوتی‌های هند هم بیشتر بود. در ایران ۵۴۲ نفر و در هند ۴۹۱ نفر جان‌باختند.»
او مهم‌ترین دلیل برای رسیدن به چنین وضعیتی را ضعف در واکسیناسیون و عدم اعمال قرنطینه واقعی می‌داند: «تعداد زیادی از فوتی‌های کرونا کسانی هستند که یا واکسن نزده‌اند یا هر دو دوز را نزده‌اند. اگر بخواهیم تأثیر واکسیناسیون را تا امروز بررسی کنیم باید به ۶ هفته قبل برگردیم و ببینیم آن زمان، چند نفر واکسینه شده بودند؟ با توجه به این که تأثیر ایمنی واکسن ۲ هفته بعد از دوز دوم خواهد بود، بنابراین اگر افرادی که این روزها جانشان را از دست می‌دهند، واکسن تزریق کرده بودند، الان تعداد فوتی‌های ما کمتر بود. اما نکته اینجاست که چه‌ کسی حاضر است، مسئولیت تأخیر در واکسیناسیون را بر عهده بگیرد؟»
نوری‌زاده می‌گوید: «تعداد بسیار اندکی از این افراد، ۲ هفته قبل دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند و ۶ هفته قبل‌تر، دوز اول را. نکته‌ای که وجود دارد این است که در کشور ما فرهنگسازی در مورد واکسیناسیون و تأثیر زمانی ایمنی آن بسیار ضعیف بوده است‌. هنوز ۲۰ درصد افراد واجد شرایط، واکسینه نشده‌اند؛ یعنی ۲۰درصد از پرریسک‌ترین افراد. آنها یا از واکسن می‌ترسند یا اعتمادی به آن ندارند.»
به‌ گفته دانشیار دانشگاه سلامت و بیوتکنولوژیست، امروز تنها نزدیک به ۴ درصد از افراد جامعه، دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. این میزان واکسیناسیون بسیار کم است. بنابراین نمی‌توان گفت که واکسیناسیون در کنترل پاندمی بی‌تأثیر بوده است؛ چرا که دیده می‌شود، کشورهایی که درصد بالایی از واکسیناسیون را انجام داده‌اند، میزان فوتی‌هایشان بسیار کمتر از ایران است. روز گذشته در بریتانیا، ۱۰۳ نفر، در فرانسه ۳۲ نفر و در ایتالیا ۲۲ نفر جان‌باختند. این آمار در مقایسه با کشور ما بسیار کم است: «ایران زمانی می‌تواند از خطر شیوع گسترده ویروس رها شود که روزانه یک تا یک‌ونیم میلیون دوز واکسن تزریق کند و همچنین به‌سرعت ۷۰ تا ۸۰درصد جامعه واکسینه شوند. به موازات سرعت در واکسیناسیون، باید قوانین قرنطینه‌ای که در این یک‌سال و نیم اجرا نشد، عملی و بر اجرای آن نظارت شود.»
او معتقد است که در این وضعیت تعطیلی کامل تأثیر زیادی بر کنترل بیماری ندارد: «در کشور ما تعطیلی‌ها تنها بهانه‌ای برای سفر رفتن و دورهمی‌های بیشتر است. بنابراین تعطیلی تنها زمانی می‌تواند مؤثر باشد که قانون سختگیرانه‌ای همراه با قاطعیت برای قرنطینه در نظر گرفته شود و افراد حتما در خانه بمانند.»
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها